Akşam Gazetesi–Basamak satın alanlar biraz daha sabretsin–Engelli-Özürlü raporu verecek hastaneler azaltıldı

17 Temmuz 2007

Basamak satın alanlar biraz daha sabretsin


23 Ağustos 2003 yılında yeni çıkan yasaya göre 9 basamağı satın almak için 32 milyara evimi sattım. Bir defada Bağ-kur Genel Müdürlüğüne yatırdım.Yasa gereği 27 yıl prim ödememe rağmen 3 yıl aylık alamayacağım söylendi. Bu basamakları satarken bizim gibi geçmişte basamak satın alanlar 1300 YTL aylık alıyorlardı. Bizde geleceğimizi garanti altına alabilmek için devletimize güvenip büyün birikimimizi yatırdık. Emekliliği yasa gereği 1 yıl önceden hak etmeme rağmen daha aylığımı alamadım. Bağ-kur Genel Müdürlüğüne, Kayseri Bağ-kur İl Müdürlüğüne, Tahsisler Daire Başkanlığına defalarca telefon, fax, e-mail, Ramiz Çakmak Bey’e, Birol Aydemir Bey’e, Metin Arslan Bey’e iadeli taahhütlü kişiye özel mektup göndermeme rağmen, her türlü başvurularımıza rağmen müspet veya menfi cevap alamadık. Buradaki mahalli televizyon kanallarında durumu gündeme getirdik.Sayın vekilimiz Mustafa Elitaş bu konuyla bizzat ilgilenmesine rağmen hiçbir sonuç alamadık. 13 Temmuz 2007 Cuma günü Ankara’ya Bağ-kur Genel Müdürlüğüne bizzat gittim.Oradaki memur şu anda bilgisayar programını yapan memurun tatilde olduğunu, 20 gün sonra döneceğini, Türkiye’de 5000 kişinin basamak satın aldığını ve 1557 kişinin 1 yıldır emekli aylığı alamadığını beyan etti. Sizler dağlar kadar haklısınız, biz bir yol değil 1 ay devletten aylığımızı alamasak perişan oluruz, siz mahkemeye başvurun hakkınızı arayın dedi.Ayrıca basamak satın aldığımızda aylığımızın 1500 YTL olacağı söylenmesine rağmen şuanda 800 YTL alacağımız beyan ediliyor. Ben 32000 YTL ve 3 yıllık haketmiş olduğum 20000 YTL yi devlete ödedim. Normalde aylığım 13. basamaktan 600 YTL iken bana 52000 YTL’nin karşılığında ayda sadece 200 YTL fark vereceklerini söylediler. 52000 YTL’nin karşılığı bu mudur? Bu parayı bankaya yatırsak getirisi aylık 1000 YTL olurdu ve anaparamda duruyor olurdu. Böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Devletini mahkemeye mi verelim? Daha da ileri gidip Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine mi başvuralım hakkımızı aramak için? Devletimiz bizi dolandırdı mı yoksa? Benim gibi Kayseri’de benim bildiğim Ahmet Battal 80000 YTL, Ahmet Erdoğan 84000 YTL ödedi.Bu paraların karşılığında aylık fark sadece 200 YTL ödeneceği söyleniyor. Bağ-Kur Genel Müdürlüğü’nden 1 basamağın 5000 YTL ye satan devletimiz , 1 basamak arası için fark olarak ayda 25 YTL veriyor. Daha önceki basamak satın alanlar çok düşük basamak farkı ödemelerine rağmen şuan 1300 YTL aylık alıyorlar. Bize ise aylık 800 YTL aylık bağlanıyor.Bizim devlete ödediğimiz para ile 2003 yılında bir daire satın alınıyordu. Şuanda bir daire ortalama 600 YTL kira getiriyor. Devletimiz bizden 1 ev parası almasına rağmen 600 YTL dahi vermiyor.  Biz bu konuyla çok uzun süredir uğraşmamıza rağmen sonuç alamadık. Bu konuyu kamu oyuna duyurup bir sonuç almamızda bize yardımcı olmanızı talep ediyoruz. Şimdiden ilginize teşekkür eder saygılar sunarız. Zekeriya Altuğ-Ahmet Battal-Ahmet Erdoğan


 


Sayın mağdur okurlarım mektubunuzun bir kelimesini dahi değiştirmeden, kısaltmadan aynen yayınladım çünkü yerden göğe kadar haklısınız, basamak satın aldınız karşılığını ödemek için evinizi, arabanızı sattınız, kredi, borç aldınız. Ancak, 2000 yılında Yaşar Okuyan’ın çıkarttığı 4447 sayılı Kanun gereğince Bağ-Kur’un emekli aylığı hesaplama sistemi değiştiğinden artık en son basamaktan emekli olma devri bittiğinden bir kere mağdur oldunuz. Öte yandan Bağ-Kur size basamak satarken geriye doğru bütün yılların farkları alıp buna göre borç çıkarmasına karşın emekli aylığını hesaplarken sizin aleyhinize sadece son basamağınızı arttırması nedeniyle ikinci kere mağdur oldunuz. Yetmedi emekli aylığınızın hesabında basamaklarınızın 3 yıl sonra emekli aylıklarınıza yansıtılması kararlaştırıldı, o da yetmedi bu hesaplamayı Bağ-Kur bir türlü gerçekleştiremedi. Bu konuyu bizzat ben defalarda köşemden değindim, konuyla ilgili yazı dizilerimde bahsettim ertesinde SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Başkanı Birol Aydemir’e danışmanlık yaptığım süre boyunca her gün dile getirdim. Artık biraz daha sabredin konuyu telefonla yeniden dile getirdim SGK Başkanı Birol Aydemir konuyla ilgili SGK Genelgesinin son şekline ulaşmalarına az bir zaman kaldığını bizzat bana söyledi ve sizlere müjde vermemi istedi. Hatta genelgenin bazı kesimlerini bana okuduğunda gördüm ki mağduriyetinizi fazlasıyla telafi edecek düzenlemeler bile var. Biraz daha sabır…


 


 


 


 


Engelli-Özürlü raporu verecek hastaneler azaltıldı


70 milyonluk ülkemizde Özürlü-engelli raporlu insan sayısı 13 milyonu aşmaya başladı, bu kesime yapılan pozitif ayrımcılıktan yararlanmak isteyenlerin sayısı da gittikçe artıyor. Devlette buna karşın başka tedbirler alıyor, işte onlardan biri. 14 Temmuz 2007 günü Resmi Gazetede yayınlanan, “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması Ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile  Yönetmeliğin ekinde yer alan ,”Özürlü Sağlık Kurulu Raporlarını Düzenlemeye Yetkili Sağlık Kuruluşları Listesi” değiştirilmiştir hastane sayıları azaltılmıştır. Yeni listede bir çok ilçenin hastanesinin adı artık yok.


 


 


Kısa Kısa Kısa


Ömer Karaca-22.10.1978 doğumlu eşiniz hanımefendi, 24.06.1997 işe başlama tarihi ve ödediği 750 gün SSK’dan sonra 02.02.2005 günü başladığı (isteğe bağlı) Bağ-Kur’dan toplamda 5400 günü tamamlamak şartıyla 56 yaşında en erken emekli olabilecekken, bundan sonra SSK’ya geçer ve geçtikten sonra en az 1260 gün daha SSK primi ödemek ve genel toplamda da en az 5975 günü tamamlamak şartıyla 54 yaşında SSK’dan emekli olur.


 


İ.Kaya-Emekliliği gelen ve emeklilik dilekçesi vererek işyerinden ayrılan kişi ihbar öneli vermek zorunda olmadığı gibi işveren de ona ihbar tazminatı ödemek zorunda değildir.


 


Harun Bayrav-12.12.1958 doğum tarihi ve 01.07.1982 SSK başlangıcı ile SSK’dan (daha önceki Bağ-Kur, T.C. Emekli Sandığı süreleri dahil) en az 5150 gün sayısı ile dilediğiniz zaman emekli olursunuz. Emekli olup çalışmaya devam etmek bana göre daha avantajlı ama sizin özel durumunuz varsa bilemem. Emekli aylığınızın hesabı ise 1990 ve sonrasına ait yılların kazançları ile hesaplanacak bir olay.