Akşam Gazetesi-Konsolosluk çalışanlarına SSK zorunlu değildir–Emekli aylığınızın azlığı gelişme hızından–SGK’da atamalar devam ediyor–Teşekkürler DİSK–

18 Aralık 2007Konsolosluk çalışanlarına SSK zorunlu değildir

[email protected]


 
Ali Bey; ben bir Arap Konsolosluğu’nda alt kademede çalışmaktayım. Konsoloslukta sigortam yok. Diğer personelin maaşı iyi olduğundan pek ilgilenmiyorlar. Konsolosluğun muhasebecisine birkaç defa sorduğumda ‘2 ülke arasında olan anlaşmadan dolayı sigorta yok’ dediler. Acaba doğruluk payı var mı, ne yapabilirim? İşten çıkarsam veya çıkartılırsam herhangi bir şey yapabilir miyim? Türkiye’de, İstanbul’da bir konsololukta sigortasız çalıştırabilirler mi? Kime, nereye şikayet edebilirim?

Birkaç defa sigorta müdürlüğüne gittim. ‘Konsolosluğa giremeyiz’ dediler. Onların da bilgisi yok.

Cevap verirseniz çok ama çok sevinirim. Bu arada bize vergi iadesi de vermiyorlardı. Şimdi yeni başlayacağı söylenilen asgari geçim indiriminden yararlanacak mıyım? Umut Volkan

Sayın okurum, yabancı ülkelerin büyükelçilikleri veya konsolosluklarının bulundukları topraklar kendi vatanları sayılıyor ve o yerlerde Türkiye Cumhuriyeti kanunları geçerli olmuyor. Bu nedenle o yerlerde her birinin kendi ülkelerinin kanun ve uygulamaları geçerli oluyor.

Siz de bir Arap ülkesi konsolosluğunda çalıştığınızdan, yabancı devletleri Türkiye’de temsil eden elçilikler, konsolosluklar ve ataşeliklerde çalışan Türk uyrukluların sigortalılık durumuna tabisiniz.

Devletler Hukuku’na göre bu yerlerin özerklikleri ve masuniyetleri (dokunulmazlığı) bahis konusu olduğundan bu gibi işyerlerinde sigorta mevzuatı uygulanmamaktadır ve denetim de yapılamamaktadır. Ancak, bu işyeri işverenlerinin kendiliklerinden SSK’ya müracaat ederek işyerlerinde çalışıp da kendileri için gerekli belgeleri düzenleyip prim ödemek istedikleri Türk personeli, prim ödendiği sürece sigortalı sayılmakta, bunun dışında herhangi bir işlem yapılmamaktadır.

Sonuç olarak, konsolosluk yetkilileri isterlerse sizin adınıza prim ödeyebilirler ama istemiyorlarsa kimse prim ödemeye zorlayamaz.

Siz ise daha önce SSK’ya ödenmiş en az 1080 gününe sahipseniz bir dilekçe ile başvurarak SSK isteğe bağlı sigortalısı olabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortalı olduğunuzda her ay en az (asgari ücretin yüzde 25’i kadar) 146,25 YTL en fazla da bu rakamın altı buçuk katı olan 950,63 YTL. arasında olmak kaydıyla dilediğiniz kadar para ödeyebilirsiniz.

SSK priminizi kendiniz ödeyeceksiniz ama isteğe bağlı sigortalılara ve eş-çocuklarına sağlık yardımı şimdilik yapılmamaktadır. Fakat, 2008 yılı haziran ayında yürürlüğe gireceği söylenen 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince hem siz hem de eş-çocuklarınıza sağlık yardımı da yapılmaya başlanacak.

Bu arada konsolosluk nasıl SSK’ya tabi değilse Gelir Vergisi Kanunu’na da tabi değildir ve size ödenen ücretlerden herhangi bir yere vergi ödenmesi de gerekmiyor. Vergi ödenmediğinden de eskiden vergi iadesinden yararlanılmadığı gibi yeni uygulama olan asgari geçim indiriminden de yararlanamazsınız.Emekli aylığınızın azlığı gelişme hızından

Sayın Tezel, öncelikle çalışmalarınızla bizleri aydınlattığınız için size ve ekibinize sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 05.10.2005’te emekli müracaatımı yaptım ve de emekli aylığım bağlandı. Sizin hesaplama sisteminde hesaplattım. Aradaki fark için SSK kurumuna herhangi bir müracaat gerekiyor mu, gerekiyorsa neler ve nasıl yapmam gerekiyor, bizleri bilgilendirirseniz çok seviniriz? Çünkü ben şu an 830 YTL alıyorum.

Sizin www.alitezel.com’da verdiğiniz hesaplamadan ise 1111 YTL almam gerektiği ortaya çıkıyor. Aradaki fark da az değil 281 lira. Memduh Topaç

Sayın okurum, web sitemdeki emekli aylığı hesaplama modülü 2007 yılında emekli olanlarla bundan sonra emekli olacaklar içindir. Siz de şayet bu sene emekli olsaydınız 1111 lira emekli aylığı alabilirdiniz. Sizin aylığınızın bu rakamdan 281 lira az olmasının sebebi ise 2005 yılından beri emekli aylığınıza gelişme hızı farklarının verilmemesidir. Size her yıl enflasyon kadar zam verildiği söyleniyor ama 3 yıldır bu ülkenin kalkınma hızı oranında da artırılması gerektiği halde artırılmamaktadır. Aradaki emekli aylığı farkınız da her yıl geçtikçe artacak, yükselecek. Esasen eşitler arasında emekli aylığı farklılığı yaratan bu sistem yeni getirilecek sosyal güvenlik reformuyla daha da büyüyecek. Bu konuyla ilgili olarak da şu an yapabileceğiniz yasal bir yol yok. Emekli aylıklarının artışı ile ilgili kanuni düzenleme yapılması gerekiyor. Aslında eşitlerin aynı emekli aylığı alması gerekir ama görüyorsunuz sizin eşitiniz bugün emekli olsa 1111 alacak ama siz eski emekli olduğunuz için 831 alıyorsunuz.SGK’da atamalar devam ediyor

Geçen hafta SGK’da atamalar başladı demiştik şimdi de devam ediyor.


 • Kenan Ay- İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı’na,


 • Cevdet Ceylan- Eski adıyla Tahsisler yeni adıyla Sigortalı Emeklilik İşlemleri Dairesi Başkanlığı’na,


 • Ataman Yılmaz-Yurtdışı Borçlanma ve Tahsis İşlemleri Dairesi Başkanlığı’na, atanmışlardır.

  Birbirinden değerli bu dost ve kardeşlerimin hepsine yeni görevlerinde başarılar diliyorum.  Kısa…kısa…


 • Suat Erhan-1976 yılı SSK başlangıcı ve 389 gün primden sonra, 1991’de işyeri açmışsınız ama 2006 yılına kadar Bağ-Kur’a kayıt yaptırmadığınızdan Bağ-Kur başlangıcınız 04.10.2000 sayılmış. 1991-2000 arasını ise borçlanmamışsınız. Bu arada 1977-1989 arasında Suudi Arabistan’da geçen 2895 gün için yurtdışı borçlanması yapmışsınız. Size tavsiyem, Bağ-Kur’u kapatın, SSK’lı bir işe girin ve işe girdikten sonra 1260 gün daha SSK primi ödeyerek SSK’dan 5000 günle emekli olmanızdır. Yoksa Bağ-Kur’dan ancak 9000 günü tamamlayınca emekli olacaksınız.


 • Sevim Akpınar-SSK’lı babanız üzerinden dul aylığı alan annenizin 09.09.2007 günü vefatından sonra size SSK cenaze yardımı vermez. 17.09.2007 günü anneniz adına bankaya yatan parayı da sakın almayın. Siz de 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu emeklisi olduğunuzdan SSK’lı babanızdan dolayı yetim aylığı alamazsınız. Size yaptırılan yetim aylığı başvurusundan sonra SSK hata eder de size aylık bağlarsa onu da sakın almayın yoksa faiziyle sizden geri alırlar.

  Teşekkürler DİSK

  DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası, 14 Aralık 2007 günü 17’nci olağan genel kurullarına beni de davet ettiler ve tarafıma “Sosyal güvenlik alanında emekçiler için yaptığınız değerli çalışmalardan dolayı teşekkür ederiz” metnini içeren bir plaket verdiler. İşçi kardeşlerimden bu tür bir ödül almanın hazzını yaşattığınız için teşekkür ederim.