Akşam Gazetesi-Memurlar eski kanuna göre aylık ve zam alacaklar–Gazetecilerin emeklilik yaşı 2002 yılına göre belli edilir

1 Mart 2008Memurlar eski kanuna göre aylık ve zam alacaklar

[email protected]


 
Ali Bey, emekli aylıklarının yeni dönemde daha düşük hesaplanacağı ve emekli aylıklarına sadece TÜFE kadar zam yapılacağını ve bundan biz memurların da zarar göreceği ifade ediliyor. Özellikle benim çalıştığım postanedeki arkadaşlar çok tedirginler. Bu reform denilen şey biz memurları da ilgilendiriyor mu?

Kadir Korkmaz

Kadir Bey, bilindiği üzere 2007 yılı ocak ayında yürürlüğe girecek olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun (SS ve GSS) 22 maddesi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş ve 6 maddesinin de yürürlüğü durdurulmuştu. İptalin esas gerekçesi de memurların daha doğrusu 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu’na tabi kamu görevlilerinin bu kanuna tabi olamayacağı idi. Şimdi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeyi bekleyen kanun tasarısında Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği 5510 sayılı SS ve GSS Kanunu değiştirilmektedir. Yeni halinde, emeklilik açısından sizin gibi halen memur olanlar eski sisteme (5434 sayılı Kanun’a) tabi olacaklar, GSS açısından ise yeni sisteme (5510 sayılı Kanun’a) tabi tutulacaklardır. Yeni Kanun’un yürürlük tarihinden sonra ilk defa işe girecek olanlar ise hem emeklilik hem de sağlık (GSS) açısından yeni sisteme tabi olacaklardır. Kanun’un kamu görevlilerinin geçiş hükümlerini düzenleyen, “5434 sayılı Kanu’na ilişkin geçiş hükümleri” başlıklı GEÇİCİ 4’üncü MADDESİ gereğince,1- Emeklilik işlemleri devam edenler

5510 sayılı SS ve GSS Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten önce iştirakçiliği sona erenlerden tahsis talebinde bulunacaklar ile bu Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre tahsis talebinde bulunanlardan işlemleri devam edenler hakkında eski kanun hükümleri geçerli olacaktır.

2- Şimdi memur olup ileride emekli olacaklar

Halen memur olarak 5434 sayılı Kanun’a göre iştirakçi olanların kendileri ileride emeklilik müracaatı yaparlarsa veya vefat ederlerse geride kalan dul ve yetimleri hakkında eski Kanun uygulanacağı gibi bu kişilerin emekli aylıklarının artırılması, azaltılması, kesilmesi, yeniden bağlanması, toptan ödemeleri, ilgi devamı, ihya ve borçlanmaları, diğer ödemeler ve yardımlar ile emeklilik ikramiyeleri hakkında, eski 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre işlem yapılacaktır.

3- Şu an emekli olanlar da eski kanuna tabidir

5434 sayılı Kanun’a göre ödenen aylıklar ile yukarıda maddelerde belirtilen kişilere bağlanacak aylıklar, memur maaş katsayılarındaki artışlara göre yükseltilecektir. Ayrıca 5434 sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten sonra barem, teşkilat, kadro ve sair kanunlar ile aynı rütbe, kadro ve sair kanunlarda yapılacak değişiklikler sonucunda aylık tutarlarında meydana gelecek yükselmeler, aynı rütbe, kadro unvanı ve dereceden bağlanmış bulunan emeklilik, malullük ve vazife malullüğü aylıkları ile dul ve yetim aylıkları hakkında da eski kanunlar uygulanacaktır.

4- Alt sınır aylığı memurlara 741 YTL, SSK ve Bağ-Kur’luya 213 YTL.

SSK ve Bağ-Kur’lular reform çıkınca alt sınır aylığı olarak asgari ücretin yüzde 35’i kadar emekli aylığı alacaklardır ama memurlar daha doğrusu T.C. Emekli Sandığı iştirakçisi, memur, asker, öğretim üyesi ve sözleşmesi personeller 5434 sayılı Kanun’a tabi olmaya devam edeceklerinden alt sınır aylığı olarak en az 741 YTL emekli aylığı alacaklardır.

Görüldüğü üzere, emeklilik işlemleri devam edenler, emekli olmuş olanlar, halen memur olanlar 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olacaklardır. 5510 sayılı SS ve GSS Kanunu’nun yürürlük tarihinden sonra işe giren memurlar ise yeni kanuna tabi olacaklardır.

Güncelleme katsayısı sebebiyle emekli aylıkları düşecek olanlar ile emekli aylığı bağlama oranının düşürülmesi sebebiyle daha az emekli aylığı alacak olanlar SSK ve Bağ-Kur’lular olup, yeni kanunun GSS hükümleri hariç memurları ilgilendirmemektedir.Gazetecilerin emeklilik yaşı 2002 yılına göre belli edilir

20.06.1968 doğumlu ve 1.1.1986 SSK girişliyim. Toplam SSK primim 6130 gündür. Bunun 5180 günü 3A (yani 212 sayılı Basın İş Kanunu’na göre yattı) geri kalan 950 günü ise 1475 sayılı Kanun’a uygun yattı. Halen aktif olarak çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Bilgi verirseniz mutlu olurum. Abdullah Yangın-Adana

Sayın okurum, emeklilik için tabi olduğunuz yaşın tespitinde 23.05.2002 günü (4759 sayılı Kanun’un yürürlük tarihi) dikkate alınır. SSK sicil numaranızı göndermediğiniz gibi 23.05.2002 günü basında kaç gününüzün olduğu da belli değil. Şayet, 23.05.2002 günü basında 3600 günden az gününüz varsa normal şartlarda 49 yaşında emekli olacaktınız ama bu yaştan basında çalıştığınız 5180 günün dörtte biri kadar (3 yıl, 7 ay) indirim hakkınız var olduğundan 45 yaş, 5 aylık iken (20.11.2013 günü) SSK’dan emeklilik hakkını elde etmişsiniz. Şayet, 23.05.2002 günü basında 3600 gününüz varsa bu kez, 3600 günün dörtte biri kadar (2,5 yıl) işe girişinizi geriye götürüp (01.07.1983) emeklilik yaşınızı hesaplayacağız ki bu durumda emeklilik yaşınız normalde 47 olacaktı. Bu 47 yaştan bir de 3 yıl, 7 indirim yaptığımızda ise bundan sonra çalışmasanız dahi 43 yaş 5 aylık iken ( 20.11.2011) emekli olursunuz. Bu arada bundan sonra basında çalışmaya devam ederseniz çalıştığınız her 4 ay için bu tarihler bir ay öne gelecektir. Ancak, unutmayın bu son söylediğim Sosyal Güvenlik

Reformu ile gazetecilere verilen yıpranma hakkı kaldırılmazsa geçerlidir. Gazetecilere verilen yıpranma hakkı konusuna gelmişken bir gerçeği dile getirmekte fayda var. Biliyorsunuz SS ve GSS Kanunu ile birçok kesime verilen yıpranma hakkı ortadan kaldırılıyor. Öte yandan kaldırılan yıpranmanın adı T.C. Emekli Sandığı iştirakçileri için “Fiili Hizmet Zammı”dır ve hem prim ödeme gün sayısına sayılır hem de emeklilik yaşından düşülür. Gazeteciler gibi SSK’lı olanlarına verilen ise “İlave Sigortalılık Süresi”dir ki tarih boyunca hiç prim ödeme gün sayısına sayılmamıştır sadece emeklilik yaşını düşürür. Reform ile hem fiili hizmet zammı alanlardan hem de ilave sigortalılık süresi alanlardan epey indirim yapılmış olup bunların arasında gazeteciler de vardır. Gelen tepkilerden sonra şimdi gazetecilere, fiili hizmet zammı vermeyeceğiz ama belki yaşlardan indirim yapabiliriz diyerek elmayla, armudu karıştırıyorlar.Kısa…kısa..


 • Hamit Muratoğlu-1971 yılı işe girişinizle 3600 gün sayısıyla 55 yaşını tamamladığınız 01.10.2005 günü emeklilik müracaatı yapmanız lazımdı ama siz 23.08.2005 günü 2 ay önceden dilekçe vermişsiniz. Ancak, SSK müdürlüğü aslında 3600 gününüz var olduğu halde bir başka sicile giden hizmetlerinizi görmeyip, erken müracaattan değil de 3600 gününüz yok diye reddetmiş. İsterseniz, SSK’nın bu ret kararını iş mahkemesinde dava ederseniz, 01.10.2005 gününden itibaren emekli sayılıp, birikmiş emekli aylıklarınızı da alabilirsiniz.

  Ancak, anlayamadığım nokta daha sonra neden bir daha emeklilik talebinde bulunmadığınızdır. Bu arada bir an önce emeklilik müracaatınızı da ayrıca yapın.


 • Erdem İçelli-Babası T.C. Emekli Sandığı iştirakçisi iken vefat eden kıza yetim aylığı bağlanır ve bu bağlanan yetim aylığı, evlenirse veya memur olarak işe girerse kesilir. Evlenmediği sürece SSK’lı olarak veya Bağ-Kur’lu olarak çalışırsa yetim aylığı kesilmez. Evlendiği zaman ise aldığı yetim aylığının 12 katı kendisine çeyiz parası olarak verilir ve yetim aylığı kesilir.


 • Mehmet Alakel-Sosyal Güvenlik Kurumu 3 ay veya daha fazla emekli aylıklarını almayan kişilerin aylıklarını vefat etmiş olabileceklerini düşünerek kesmektedir. Bu nedenle de 6 aydan beridir almadığı aylıkları artık yatmıyordur. Yapması gereken nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği alıp bir dilekçe ekinde SGK’ya göndersin. Yaşadığını resmen kanıtlamak şartıyla aylıkları birikmişleriyle birlikte yeniden ödenir.


 • Filiz Mert-Eşinizden o vefat etmeden önce resmen boşandığınız için dul aylığı alamazsınız. Boşanmamış olsaydınız şu an babanızdan SSK’dan yetim aylığı alırken, eşiniz üzerinden Bağ-Kur’dan dul aylığı alabilirsiniz.  Duyuru… Duyuru… Duyuru…

  Ali Tezel’le İşimiz Var Programı’nda bugün…

  HER cumartesi saat 21:00- 23:00 saatleri arasında SHaber televizyonunda canlı olarak yayınlanan “Ali Tezel’le İşimiz Var” isimli programda bugün “Devlet memurlarına yasak olan işler ile kazançlar” konusu ele alınacaktır. Programa, 0216 443 62 87-88 numaralı telefonlardan canlı olarak ulaşabilir, sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.