Akşam Gazetesi-Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri birleşiyor-ANAVATAN’dan seçim yardımı paramızı istiyoruz

19 Haziran 2007

Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri birleşiyor
[email protected]

İkisi SSK ve birer adet de Bağ-Kur ve T.C. Emekli Sandığı’na bağlı olan 4 adet teftiş kurullarına ait olan 577 müfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Rehberlik Teftiş Başkanlığı adı altında tek çatıda birleştiren 5502 sayılı Kanun’dan sonra ilki İstanbul, Ankara, İzmir illerinde yapılan birleştirme eğitimlerine, şimdi de Antalya Falez Otel’de devam ediliyor. SGK Başkanı Birol Aydemir ile Rehberlik Teftiş Başkanı Sıdık Topaloğlu ve İstanbul 1 Nolu Grup Başkanı Ali Tezel de eğitimlere katılmış olup Başkan Aydemir açılış konuşmasında; “Kayıtdışını kayıt altına alabilecek iki kurum var. Bunlardan biri Maliye diğeri de SGK’dır. Haksız rekabet yaratan, ülke ekonomisini kötüye götüren kayıtdışılığın sona ermesi gerekir. Bunun için tüm kurumlara ait bilgi işlem altyapısını da tek çatı altına hazırlıyoruz ve denetimlerde bu çatıyı kullanacağız. Ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığı ile on-line veri alışverişine başladık, kurumlararası çapraz kontrollere de başlıyoruz” dedi. SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanı Dr. Sıdık Topaloğlu da üç kurumdaki müfettişlerin tek çatı altında birleşmesiyle ülkenin en güçlü kurulunun oluşturulduğunu, bundan sonraki hedeflerinin de kayıtdışılığın üzerine gitmek olduğunu ifade etti.

——————————————————————————–

ANAVATAN’dan seçim yardımı paramızı istiyoruz

Okurlarımızdan İlhami Evliyaoğlu ısrarla yazmamı istemiş, diyor ki “Anavatan Partisi seçime girmek için Hazine’den yani bizim paralarımızdan seçim yardımı aldı ama şimdi de seçime girmiyor. Öyleyse aldığı seçim yardımı parasını geri versin. Geri vermiyorsa, Hazine de geri istemiyorsa o zaman benim vergimden verilenleri geri versinler.”

——————————————————————————–

SGK’da aday varmış

“SGK’dan aday yok” demiştik ama SGK’dan bir dostum aradı “T.C. Emekli Sandığı Başmüfettişi Hürriyet Olgun ile SGK personeli değil ama yıllardır sosyal güvenlik kurumlarını YDK adına denetleyen Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu üyesi Mustafa Kalaycı’nın aday olduğunu” hatırlattı.

——————————————————————————–

SOSGÜM kuruldu

Eski adıyla Sigorta Müfettişleri Derneği, genel kurullarında unvan değişikliği yaparak, “Sosyal Güvenlik Müfettişleri Derneği” ismini almışlar. Aynı kurulda, dernek başkanlığına Cevdet Ceylan seçilirken, yönetim kurulu asil üyeliklerine de, Ali Pekten, Yakup Süngü, Mehmet Uzun, Namık Kaya, Muammer Yıldız, Ahmet Aras, Fatih Mecek getirilmişler. Derneğin elektronik posta adresi de [email protected] olarak değiştirilmiştir.

——————————————————————————–

Mayına bastım

ALİ Bey, 1993 yılında mayına basma sonucu sol bacağımı kaybettim ve malulen emekliye ayrılarak Emekli Sandığı’ndan maaş almaktayım ancak 2005 yılında bir kamu kurumda işçi olarak işe başladım ve SSK primleri yatmaktır. Yüzde 40 oranında raporum var ve vergi indiriminden yararlanmaktayım. Benim öğrenmek istediğim askere gitmeden önce 1700 gün sigortam vardı. SSK’dan emekli olabilmem için bu 1700 gün geçerli midir yoksa askerlikten sonra mı 3600 gün tamamlanmalı mıdır? Aslan

Sayın okurum, askerde iken mayına basma sonrasında halen T.C. Emekli

Sandığı’ndan vazife malülü olarak aylık alıyor olmalısınız. Bu durumda 506 sayılı Kanun’un 3 üncü maddesi gereğince öncelikle işvereniniz sizin adınıza SSK’ya her ay yüzde 30 oranında SGDP ödemelidir ayrıca sizin talebiniz olursa bir de yüzde 20 oranında SSK’ya emeklilik primlerini de ödemelidir. Rapor oranınız yüzde 67 veya daha fazla olsaydı 1800 günle SSK’dan malulen emekli olabilirdiniz ama yüzde 40 oranlı vergi indirim belgenizle 3600 günü tamamlayınca SSK’dan da emekli olursunuz. Şayet, vazife malulü değil sadece nakdi tazminat alıyorsanız bu durumda sizin için SGDP ödenmesi gerekmez en az yüzde 33.5 oranında SSK primi ödenmelidir.

——————————————————————————–

Kısa..kısa..

Selim Bilir-01.08.1984 SSK başlangıcınız ve 792 günlük prim ödemesinden sonra 20.03.1997 günü başlayıp halen devam ettiğiniz Bağ-Kur’dan SSK günleri dahil 9000 günü yani 25 tam yılı tamamlamak şartıyla 54 yaşında emekli olursunuz. Şayet bundan sonra Bağ-Kuru kapatıp, SSK’ya geçer ve geçtikten sonra en az 1260 gün daha SSK’ya prim öderseniz bu kere 48 yaşında yani 2015 yılında SSK’dan emekli olursunuz.

Nesrin Gün- 01.01.1992 işe başlama tarihi ve 19.09.1960 doğum tarihi ile var olan 3950 gün sayısı ile bundan sonra prim ödemezseniz 56 yaşında yani 19.09.2016 günü SSK’dan emekli olursunuz, şayet prim ödemeye devam eder 5525 günü tamamlarsanız 01.01.2012 günü de emekli olma hakkınız var. Eşiniz Naci Bey ise 01.05.1959 doğum tarihi, 01.01.1979 işe başlama tarihiyle 5000 günü tamamladığı gün emekli olabileceği gibi 3600 günle 59 yaşında yani 01.05.2018 günü emekli olabilir.

Dr.Fikret Seher Çatakoğlu-T.C. Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra Denizli’de bir tıp merkezinde SSK’ya sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam ederken, 2 ay önce kendi adınıza vergi mükellefi olmanız nedeniyle şu an için Bağ-Kur’a SGDP ödemeniz gerekmez. Burada da sosyal güvenliğin tekliği ilkesi gereğince önce başlayan SSK SGDP’si sona erinceye kadar Bağ-Kur SGDP’si yürürlüğe girmez. SSK SGDP’si sona erdiği gün Bağ-Kur SGDP’si başlar.