Bugün-Çalışana Yetim Aylığı Olacak mı?–Bir Aylık Daha Hakkınız Olabilir

27 Nisan 2006

            Çalışana Yetim Aylığı Olacak mı?


            Ali Bey, benim size bu yeni çıkan sosyal güvenlik reformu  hakkında bir sorum
olacak. SSK’dan veya Bağ-Kur’dan emekli olan eşinden boşanmış bir bayan eğer babası
emekli sandığına bağlı ise hem kendi hem de babasının maaşını alabiliyordu. Bağ-Kur’dan emekli olan bir dul bayan eşi SSK’ya ve babası emekli sandığına bağlı ise hem kendi maaşını hem eşinin maaşını hem de babasının maaşını alabiliyordu. Emekli Sandığına bağlı bir dul bayan eşi ve babası da emekli sandığına bağlı ise kendi maaşınla eşinin maaşını alabiliyordu. Eğer babasının maaşını almak isterse,kendi maaşından ve eşinin maaşından feragat edip sadece babasının maaşını alabiliyordu. Şimdiki Sosyal güvenlik reformu ile aradaki farklılıklar gideriliyor mu? Emekli Sandığından emekli olan bir dul bayan da babası ve eşi emekli sandığına bağlı ise onların maaşından yararlanabilecek mi?İsmi Mahfuz


           


            Yeni sosyal güvenlik kanunları ile SSK, Bağ-Kur ve T.C. Emekli Sandığı birleştiği için artık birden fazla kurum ortada kalmayacak. Senin baban memur aylık alırsın, benim babam işçi ben alamam gibi ayrımlarda ortadan kalkacak. Yukarıda bahsettiğiniz aylıklar da artık geride kalacak ve 01.01.2007 gününden sonra yapılacak aylık başvurularında yeni sosyal güvenlik kanunları geçerli olacak. 31.12.2006 gününe kadar bağlanmış farklı kurum aylıkları ise kazanılmış haklar sayılarak korunacak. 5489 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 34 üncü maddesi gereğince;


      Sigortalının vefatı halinde,


      -Dul eşine % 50’si; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi çalışmaları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75’i verilir.


      Çocuklara ise,


      Sigortalı olarak çalışmamak, kendi çalışmaları nedeniyle emekli olmamak, ön şartıyla yaşları ne olursa olsun evli olmayan kızlara aylık verilecektir.


      Erkeklere ise normalde 18 yaşına aylık verilir ama okuyorlarsa 25 yaşında kadar uzatılır.


 


            Bir Aylık Daha Hakkınız Olabilir


            SSK’lı olarak 1988’de işe girdim ama bir hafta çalıştıktan sonra elektriğe çarpıldım ve bu iş kazası sonucu %75 rapor alarak malülen emekli oldum. Gerçi oldum diyorum ama şu an kafam karıştı, bu işlerden anlayan biri de emekli değil iş göremezlik maaşı alıyorsun dedi. Hatta  bu iki maaşı da almalısın dedi. Bende  işin aslını ehlinden öğrenmek istedim. Şu an 535 YTL. maaş alıyorum ama  emekli ama iş göremezlik SSK cüzdanında malülen emekli yazmıyor. Tahsis numaram 8100124401  yazıyor. Bu bilgiler ışığında benim ne maaşı aldığımı ve eğer malülen emekli değilsem kazadan bu yana 18 yıl geçti geçmişteki maaşlarımı da SSK’dan talep edebilir miyim? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Oğuz İğci


 


            Yukarıda anlattıklarınıza göre, bir aylık hakkınız daha olabilir diyorum çünkü “8” ile başlayan tahsis numaranız sizin işkazasından dolayı sürekli işgöremezlik geliri aldığınızı gösteriyor. İlk işe girdikleri gün dahi olsa işkazası geçiren ve en az yüzde 10 oranında meslekte kazanma gücüne kaybeden işçilere ömür boyunca olmak üzere sürekli işgöremezlik geliri bağlanır. Aynı anda iki aylık hakkına gelince, bir sigortalının işkazasından dolayı malülen emekli olabilmesi için en az yüzde 60 oranında işgöremez raporuna sahip olması ve toplam olarak 1800 gün veya 1800 günü yoksa en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şarttır. Siz kaza sonrası malüllük aylığı için yeterli rapor oranına sahipmişsiniz ama diğer şartları sanırım yerine getiremediğinizden malüllük aylığı bağlanmamış olabilir. Ancak, bu bağlanmayacak demek değildir, 1988 yılından sonra SSK’lı olarak çalışma (veya isteğe bağlı olarak prim ödeme) hakkınız vardı ve şayet 1800 günü tamamlamışsanız malüllük aylığı için de başvurabilirsiniz. Malüllük aylığı almaya başlarsanız alacağınız iki aylık/gelirden fazla olanın tamamını az olanın yarısını alacaksınız.


 


 


     


Kısa… Kısa… Kısa…Kısa…


Selim Altunay-30.12.1977 sosyal güvenlik başlangıcı ile var olan 6 binden fazla günle dilediğiniz zaman SSK’dan emekli olursunuz.


Sema Sinangil-Emekli olarak sosyal güvenlik destek primi ödenmesi uygulanması devam edecek sadece Bağ-Kur’lulardan alınan SGDP artacak.


Mustafa Berber-Yeni kanun 01.01.2007 sonrası çalışmaları için uygulanacak olduğundan siz ocak ayında emekli olduğunuzda mevcut kanunlara göre emekli olacaksınız.


Lale Yavaş-Dul-Yetim aylıklarında 31.12.2006 öncesinde bağlanmış aylıklar yeni kanun yürürlüğe girdiğinde kesilmiyor sizler için eski kanunlar geçerli olacağından evleninceye kadar babanız üzerinden T.C. Emekli Sandığı’dan yetim aylığı alırsınız.