Bugün-Çalışıyorsunuz SSK’dan Yetim Aylığı Alamazsanız

15 Temmuz 2006

            Çalışıyorsunuz SSK’dan Yetim Aylığı Alamazsanız


            Yazılarınızı okudum. Aydınlatıcı cevaplar verdiğinizi gördüm. Açıkçası bulunduğum ildeki kuruma gittiğimde yeterli cevaplar alamıyorum veya farklı cevaplar alıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Babam ve dedemi kısa süre arayla kaybettik. Her ikisi de SSK emeklisi. Annem, dedemin maaşını almaya başladı (410 YTL) ki ben de babamın maaşını alabileyim diye başvurduk. Çalışmadığım, boşandığım için  bana da 150 YTL bağladılar ve


bir yıldır alıyorum. Almadığım miktar olan annemin hakkı saklı tutulacakmış. Öncelikle bana bağlanan miktar doğru miktar mıdır bunu öğrenmek istiyorum. Diğer bir konu maaşı almaya başladığım tarihlerde iki ortaklı limited şirket kurduk. İlk başta tasarladığımız iş olmadı ve şu ana kadar hiçbir iş yapmadık bu şirketle. Fakat yazılarınızdan okudum ki limited şirket ortağı


Bağ-Kur’lu sayılırmış. Bu durumda şirket kurulumundan itibaren benim Bağ-Kur borcum mu var? Ayrıca bu şirket kurulduğu anda SSK’ya haber vermemiz mi gerekliydi? Yoksa herhangi bir sakıncası yok mu? Şu anda haber verirsem geriye dönük şu ana kadar SSK’dan aldıklarımı geri mi ödemek zorundayım? Bu şirket şu anda açık duruyor. Ben SSK’dan maaş almaya devam etmek istiyorum. Çünkü başka gelirim yok. Bu durumda ortaklıktan çekilmem mi gereklidir? Bana yol göstermenizi rica ederim. Nil A.


 


            Hanımefendi, gerçekten iyi bir okurumuzsunuz çünkü bütün sorularınızın cevabı yazınızda mevcut. 1479 Sayılı Kanuna göre Limited Şirket ortakları Bağ-Kur’ludurlar ve siz şirketi 04.10.2000 tarihinden önce kurduysanız 04.10.2000 gününden, daha sonra kurduysanız kuruluş gününden itibaren Bağ-Kura borçlarınız başlamış. Şu an için Bağ-Kur durumdan haberdar olmayabilir zira kanun gereğince üç ayda içinde şirket kurduğunuzu Bağ-Kura bildirmek zorundaydınız ama ilk haberdar olduğunda borçlarınız ortaya çıkar. Yine 506 Sayılı Kanuna göre SSK, Bağ-Kur veya T.C. Emekli Sandığına prim ödemek zorunda olanlar (yani çalışanlar) SSK’dan yetim aylığı alamazlar. Siz, SSK’dan yetim aylığı isterken altına imza attığınız Beyan ve Taahhüt Belgesi nedeniyle çalışmaya başladığınızda durumu SSK’ya bildireceğinizi taahhüt ettiğiniz halde bildirmediğiniz için Sebepsiz Zenginleşmiş oluyorsunuz ve SSK size ödediği yetim aylıklarını faiziyle birlikte geri ister. SSK’dan yetim aylığı almaya devam etmek istiyorsanız, şirket ortaklığından ayrılıp, Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlatıp, Bağ-Kurun durumdan haberdar olmaması için dua edeceksiniz. Başka yapacak bir şey yok.


 


 


Kısa kısa kısa


Sevgül Kılıç-5000 günü tamamlamak şartıyla 40 yaşından sonra emekli olursunuz.


İkbal Bolatgıran-15.02.1993 başlangıcı ile 49 yaşından ve 15.02.2013 gününden sonra en az 5600 gün sayısı ile SSK’dan emekli olursunuz.


Rıdvan Yamaner-Bir böbreğinizin olmaması nedeniyle malül sayılacağını zannetmiyorum ama bunun cevabını ancak müdavi hekiminiz verebilir. 1994 başlangıç olmasına rağmen 2004 yılına kadar hiç priminiz yoksa 1994 için bir günlük hizmet tesbit davası açmak şartıyla 55


yaşında en az 5675 gün sayısı ile emekli olursunuz.


Mehmet Baydar-SSK’nın normal emekliliğinde taban emekli aylığından daha az emekli aylığı alınması mümkün değil. Tabandan az alıyorum demişsiniz ama miktarını yazmamışsınız. Ayda 486 YTL.den daha az aylık alıyorsanız SSK Başkanlığı Ankara adresine dilekçe gönderin.


Hafize Yılmaz-3600 günü tamamlamak şartıyla 15.09.2011 günü SSK’dan emekli olursunuz.


Zafer Akyüz-Babanız 3600 günü (10 tam yılı) tamamladığı anda SSK’dan emekli olur.


Ülkü Maral-Yeni kanuna göre 25 yaş üzeri yetim kızların aylıkları kesilmeyecek. SSK’dan emekli kız çocuğu evli değilse babasından dolayı T.C. Emekli Sandığından yetim aylığı alabilir. Yüzde 40 sakatlık oranıyla vergi indirim belgesi alınması şartıyla 3600 gün sayısı ve 15 yıllık sigortalılık süresi ile normal emekli olunur.


İrfan Terzi-SSK Tarım Sigortasında aylar 15 ve yıllar 180 gün olduğundan 1260 günü tamamlamak için Tarım SSK’ya en az 7 yıl prim ödemeniz gerekir. 2007 den önce başlarsanız ve Tarım SSK’ya 7 yıl prim öderseniz 7 yılı tamamladığınız gün Tarım SSK’dan emekli olursunuz.


Ayşe Akdağ-04.11.2012 günü en az 3600 gün sayısı ile SSK’dan emekli olursunuz.


Sami Koçak-16.11.1983 olan başlangıcınız, şayet 1983 yılından önce askerlik yaptıysanız borçlandığınız askerlik süresi kadar öne gelir. Ancak, ne askerliğinizi ne zaman yaptığınız ne de ne kadar süre yaptığınızı yazmamışsınız.


Abdil Onuş-Malülen emeklilik talebiniz için bir şey diyemeyeceğim ama var olan yüzde 55 ile malülen emekli olunamaz sadece vergi indirim belgesi alırsanız normal olarak emekli olma hakkınız var.


Haldun Uygar-SSK Hukuk İşleriniz yazılarını değil Yargıtay Kararlarını esas alırım. Bu nedenle, 4447 Sayılı Kanun gereğince 15 yılı ve 3600 günü tamamlayanlar SSK’ya başvurup “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısını isterler, SSK vermezse de iş mahkemesinde SSK’yı dava ederler. Bugüne kadar bu tür dava açanlardan kaybedeni hatırlamıyorum. Bahsettiğiniz SSK Hukuk İşleri Yazısından sonra da dava açanlar kazanmaya devam ediyorlar.


Suzan Müjgan Yenyıl-Yurtdışında çalışma ile geçen sürelerinizi SSK’ya, ev hanımı olarak geçen sürelerinizi de Bağ-Kur’a borçlanıp sosyal güvencenizi sağlayabilirsiniz.


Hüseyin Demir-Yaptığınız iş doğru, Bağ-Kur’dan sonra SSK’ya 1260 gün prim ödemek şartıyla SSK’dan emekli olursunuz.


Sadık Yıldız-05.04.1953 doğumlu olduğunuza göre sanırım askerliğinizi sigortalı olduğunuz 1985 yılından önce ifa etmiş olmalısınız. Bu durumda 1985 yılının hangi ayında sigortalı olduysanız, ödediğiniz askerlik süresi kadar 20 ay geriye gidin ve bulduğunuz tarihe 25 yıl ekleyin, emekli olacağınız tarihi bulun. Zira hiç birini yazmamışsınız.


Feride Kedersiz-23.05.1998 günü ve öncesinde SSK’lı olduysanız 54 yaşında en az 5975 günle, 24.05.1998 sonrasında ise 55 yaşında yine 5975 günle emekli olursunuz.


 


 


NOT DEFTERİ


Geçirdiği işkazası sonrası yüzde ondan fazla meslekte kazanma gücünü kaybeden esnaf-sanayici ve tüccara ölünceye kadar gelir verilecek.