Bugün-Çıraklık Başlangıcı ve Emeklilik-Yetim Aylığım Kesildi-Kız Kardeşime Aylık

30 Haziran 2006

            Çıraklık Başlangıcı ve Emeklilik


            Ali Bey, ben 20.05.1974 doğumluyum. Sakatlık indiriminden faydalanıyorum (% 40). İlk defa 09.10.1990 tarihinde meslek lisesinde öğrenci iken sigortalı oldum ve numara aldım. Okuldan sonra, 06.07.1993 tarihinde fabrikada işçi olarak çalışmaya başladım ve sigortalı oldum. Bugüne kadar 4630 gün yatırılmış primim var. Ne zaman emekli olacağımı merak ettiğim için SSK’nın internet sitesine girdim. Bilgilerimi yukarıdaki gibi kaydettim. Emekli olabilirsiniz yazısı çıktı. Ancak işyerinde yetkililer olamazsınız dediler. Bu konuyu  SSK internet sitesine mail olarak gönderdim. Bana, internet sitesindeki bilgiler esas alınamaz, bu bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, dendi. Bilgiler doğru değilse nasıl bilgilendirme yapılabilir ki ? Siz bu konuda otorite olduğunuz için bana yardım edebilir misiniz ? Doğrusu hangisi ? Ben ne zaman emekli olabilirim ? Ayrıca SSK internet sitesindeki programı yapanlar doğru bilgi verecek şekilde bunu düzeltemezler mi? Ben SSK’ya maili 2005 Haziran ayında göndermiştim. Cevap da o zaman gelmişti. Ancak bugün hala bana, internet sitesi emekli olabilirsin diyor. Yardımcı olursanız, çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Salih Can


 


            Salih bey, çıraklık veya meslek lisesi staj başlangıcı emeklilik için başlangıç sayılmaz, SSK’nın internet sitesi de siz hangi tarihi başlangıç yazarsanız o tarihe göre hesaplama yapar.  Sizin için emeklilik başlangıç tarihi sayılmayan staj süresi sigortasının başlangıcını bilgisayara yazdığınızdan yanlış bilgi verip-yanlış cevap alıyorsunuz. Bu nedenle siz 06.07.1993 emeklilik başlangıcınıza ve var olan yüzde 40’lık vergi indirim belgenize göre 16 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3760 gün sayısı ile 06.07.2009 günü SSK’dan emekli olursunuz.


 


             Yetim Aylığım Kesildi


            Yetim aylığı almakta idim ama bu ay kesilmiş, şimdi ben 1983 doğumluyum üniversitede 4 üncü senem ve 3 üncü sınıftayım açıköğretim okuyorum ve geçtim. SSK’yı aradım öğrenci belgesi yollayın dediler ancak bu yetim aylığı 25 yaşını doldurunca mı kesilir girince mi? Aylık kesimleri hep haziranda okul donemi sonunda mı olur yoksa benim doğum günüm ocak 7 olduğundan hemen keserler mi? Can Edu


 


            Can kardeşim, 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre erkek çocuklar eğitimleri devam etmek şartıyla 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler. Siz 07.01.1983 doğumlu olduğunuzdan 25 yaşınızı 07.01.2008 günü öğrenci olmak şartıyla aylık alabileceksiniz. Bu nedenle SSK’ya öğrenci belgenizi gönderin.


 


           


            Kız Kardeşime Aylık


            Kız kardeşim SSK emeklisi idi eşinden boşandı ve şu anda dul. Babamız T.C. Emekli Sandığı’ndan emekli iken vefat etmişti. Kızkardeşim babamızdan dolayı yetim aylığı alabilir mi? 2007 de yürürlüğe girecek olan yeni yasayı da dikkate alarak yanıtlayabilir misiniz? Erdoğan Ergelen


            Beyefendi, 5434 Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu gereğince kız kardeşiniz evli olmadığından memur olarak çalışmadığı veya T.C. Emekli Sandığı’ndan emekli olmadığı sürece babası üzerinden yetim aylığı alabilir. Hatta SSK’lı olarak bir işe girse veya Bağ-Kur’lu olup işyeri açsa bile bu aylığı alma hakkına sahiptir. 2007 gelmeden aylık almaya başlarsa 5510 Sayılı Kanun’un geçici maddeleri gereğince 2007 den sonra da aynı şartlarla aylığı almaya devam edecek.


 


 


 


Kısa kısa kısa


Nejla Özbe Öztürk-Mart ayında SSK’dan emekli olan anneniz, babanız üzerinden Bağ-Kur sağlık karnesi kullanamaz. Kendi sağlık karnesini kullanacaktır.Ancak 2007 yılından itibaren SSK, Bağ-Kur ayrımı kalmayacağından 2007 den sonra herkes aynı şartlarla sağlıktan yararlanacağından fark olmaz.


Neslihan Yıldırım-Babanız bana gönderdiğiniz bilgilere göre, var olan 12 yılı ne zaman 15 tam yıla çıkarırsa (57 yaşından sonra olmak şartıyla) o zaman Bağ-Kur’dan emekli olacak. Bu nedenle askerlik süresini de borçlanın. Var olan süre ile vefat ederse prim ödemeye gerek olmadan eşi dul aylığı almaya başlar.Zira dul aylığı için beş yıl yeter.


Sefer Avşar-Babanız, yurtdışından hangi ülkede çalışmış ise o ülkedeki Türk Konsolosluğundan hizmet belgesi alarak yurtdışından geçen çalışma sürelerini Türkiye’de borçlanabilir.


Murat Kılınç-Babanız vefat ettiğinden var olan 347 günü ile annenize aylık bağlanamadığından verilen toptan ödeme parasını 2007 yılında yıllığına yüzde 5 faiz ile geri ödeyecek ayrıca babanızın askerlik borçlanmasını da ödeyerek en az 900 güne çıkaracak ve annenize dul aylığı bağlatacaksınız. Siz ise muhasebe stajı yaptıysanız bu staj çıraklık-meslek lisesi stajı sayılmadığından emeklilik için başlangıç sayılır. Ancak dediğinizin doğruluğunu SSK web sayfasından ilk prim ödenen tarihe göre bakabilirsiniz.