Bugün- Evlenince Aylık Biter

22 Mart 2006

           


            Evlenince Aylık Biter


            Vefat eden SSK’lının dul erkek eşi tekrar evlendiği takdirde ölen karısından maaş
almaya devam edebilir mi? Etmesi halinde bu ne gibi sonuçlar doğurur? Sorumu
cevaplandırırsanız çok sevinirim. Elif K.


 


            Elif hanım, ister kadın olsun ister erkek olsun vefat eden SSK’lının eşine yeterli gün sayısı varsa dul aylığı bağlanır 506 Sayılı Kanun’un 68 inci maddesi gereğince, “Dul eşine %50’si, aylık alan çocuğu bulunmayan dul eşine %75’i,” oranında aylık verilir. Yine aynı madde gereğince, “Sigortalının dul eşi evlenirse aylığı kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan evlenme son bulunca aylık yeniden bağlanır. Sonraki eşinden de aylık almaya hak kazanan dul eşe bu aylıklardan fazla olanı ödenir.”


            Görüldüğü üzere evlenme ile dul aylığı sona erer ama evlendiğini SSK’ya bildirmeyen kişiye SSK aylık göndermeye devam eder. SSK ne zaman bu kişinin evlendiğini öğrenirse aylığı keser ve gereksiz olarak ödediği bütün aylıkları da faiziyle birlikte geri alır.


 


 


            Emekli Aylığı Bağışlanamaz


            Bir emekli, öldükten sonra maaşını alacak kızı yada eşi yoksa, maaşını ölümünden sonra alması için bir hayır kurumuna bağışlayabilir mi? Yaşar Çalışkan


 


            Yaşar bey sosyal güvenlik kurumlarından bağlanan aylıklar mirasa konu edilemediği gibi bir başka kişi yada kuruma kişinin sağlığında veya ölümünden sonra bağışlanamaz, devredilemez. Sosyal güvenlik kurumlarından bağlanan aylıklar ancak bir kuşak sonrası (eş-çocuklar) veya öncesine (şartları oluşmuşsa ana-babaya) verilir bir başka kuşağa da geçmez.


 


           


            İstifa Edene İşsizlik Parası Olmaz


            İşimden çıkarıldıktan sonra işsizlik sigortası için başvurduğum il müdürlüğü bana istifa ettiğimi ifade etmiştir. Bu nedenle işsizlik sigortasından yararlanamayacağımı söylediler. İstifa etmiş olmam işsizlik sigortasından ödenek almamı engeller mi? Bunu düzeltme imkanım yok mu?İsmi Mahfuz


 


            Sayın okurum, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu gereğince, işyerinden kendi istek ve iradesi ile 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24 üncü maddesinde yazılı olan haklı bir nedeni olmaksızın istifa ile ayrılan işçiye, işsizlik ödeneği ödenemez. Şayet siz istifa etmediyseniz, işverenin sizin işten çıkışınızdan sonra düzenlediği işten ayrılma bildirgesi (İAB) üzerinde yazılı olan işten ayrılma nedeninin yazdığı kısmı düzelttirmesi gerekir.


 


 


            Bankamın Sandıkları Ne Olacak?


            Ben 77 yaşında ev hanımıyım. Özel bir bankanın sandığından(Yapı ve Kredi Bankası) dul aylığı, SSK’dan da yetim aylığı alıyorum. Son zamanlarda basında üç Sosyal güvenlik kurumunun birleşeceği ayrıca banka sandıklarının da SSK’ya bağlanacağını duyuyorum. Bazı yakınlarım bu durumda aylıklardan birinin kesileceğini söylüyorlar. Bunun doğru olup olmadığını sizden öğrenmek istedim. R. Yaşdal


           


            Duyduklarınız doğru, SSK, Bağ-Kur, T.C. Emekli Sandığı ve özel banka ve borsalara ait sandıklar kapatılarak yeni kurulacak Sosyal Güvenlik Kurumu’nda birleştirilecek. Birleştirme işlemi banka ve borsa sandıkları için 3 yıllık bir geçiş süreciyle yapılacak ama birleşme olduktan sonra aynı kurum olacak olan sosyal güvenlik kurumundan hem yetim hem de dul aylığı alabilmeniz tasarıya göre sona erecek. Ancak, bu durum halen kanunlaşmış değildir ve TBMM’de görüşülmeyi beklemektedir. Kanunun TBMM’den nasıl çıkacağını da kimse bilemez.


           


Kısa… Kısa…Kısa…Kısa…


Necati Özdemir-Verdiğiniz bilgilere göre 56 yaşında yani 01.10.2006 günü Bağ-Kur’dan kısmi aylık ile emekli oluyorsunuz.


Ömer Peker-Bağ-Kur 20.04.1982 tarihine kadar zorunlu değildi ve kişilerin talebi ile başlıyordu. Sizin 1978 den vergi kaydınızın olması ama Bağ-Kurunuzun 20.04.1982 den başlaması yasal olup 1982 de Bağ-Kur sizi zorunlu olarak sigortalı yapmış. Daha öncesine gitme için başvuru süresi de 1987 de bitti.


Ercan Civan-Bağ-Kura devam ederseniz daha önceki SSK günleri ile birlikte 9000 gün sayısı ile 51 yaşından sonra emekli olursunuz. Bağ-Kuru kapatıp SSK’ya geçer ve geçtikten sonra 1260 gün prim öderseniz 48 yaşında emekli olursunuz.


Abdullah Yabancıoğlu-SSK ve Bağ-Kur toplamında 9000 günü (25 tam yılı) tamamlamışsanız Bağ-Kur borcunun tamamını ödemek şartıyla 45 yaşından sonra olmak kaydıyla hemen emekli olursunuz. Prim affı için nisan ayını bekleyin.