Bugün–Futbolcunun Sigortası–Hatalı Sağlık Karnesi–Malüllük Hali

22 Mayıs 2006


Futbolcunun Sigortası


Ali bey, 1983 yılında profesyonel oldum yani sigortalı yapıldım. Fakat 1986 ve 1992 tarihleri yok. O dönemlerde Zonguldak E.Ereğli spor kulübünde oynadım ve o beş yıllık dönemde eş ve çocuklar için vizite kağıdı aldım ailemi muayene ettirip ilaçlar aldım hatta iki çocuğumda Zonguldak Ereğli SSK Hastanesinde dünyaya geldi. Unutmadan 17 sene hiç aralıksız profesyoneldim. Ögrendiğime göre 5 yıl içinde müracaat etmezsem itiraz hakkım yokmuş. Zaman aşımına uğruyormuşum ve hiç bir hak iddia edemiyormuşum. Acaba yanlışlık olduysa nasıl çözebilirim? Şevket Gencan
Profesyonel sporcular, bağlı oldukları kulüplerinin yani işverenlerinin gösterdiği yerlerde ve tespit edilen saatlerde, işveren veya vekilinin emir ve talimatı halinde antrenman ve müsabaka yapmaları, önceden yapılan sözleşme gereğince ücret almaları nedeniyle bu sporcular ile kulüplerin arasındaki bağ hizmet akdidir. Hizmet akdinin unsurlarını oluşturan hemen hemen tüm koşullar kulüp ile sporcu arasında düzenlenen sözleşme ile sağlandığından profesyonel sporcuların SSK’lı olarak sigortalı olmaları gerekmektedir. Sizi kulübünüz sigortalı yapmamışsa işten ayrıldıktan sonraki yılbaşından itibaren beş yıl içinde iş mahkemesinde hizmet tesbit davası açarak dava etmeniz gerekirdi ama yazınızda vizite kağıdı aldığınız, hatta çocuklarınızın SSK hastanesinde dünyaya geldiğini söylüyorsunuz. Bu dediklerinizi kanıtlayabilirseniz beş yıllık zamanaşımı sizin için geçerli olmaz ve şimdi bile dava edebilirsiniz. Bu arada yine bu iddia ettikleriniz doğru ise kulübünüz sizi sigortalı yapmış demektir bana göre ya sicil numaranız yanlış bildirildi ya da sicil numaranız yazılmadan SSK’ya bildirilmiş olabilirsiniz. Zonguldak SSK İl Müdürlüğü’ne durumu anlatan bir dilekçe göndererek, dönem bordrolarından gün dökümü isteyerek durumunuzu netleştirin.
Malüllük Hali


20 Ocak 1955 doğumluyum. 1989 Bulgaristan göçmeniyim. 01.10.1989 dan itibaren SSK’lıyım. Şu ana kadar 2600 prim günüm var. 23.11.2003 tarihinde beyin kanamasından dolayı felç geçirdim. Heyete çıktım yüzde 67 özürlülük bulundu. Özürümün daha fazla olduğunu düşündüğüm için itiraz ettim, çünkü yürüyemiyorum. Buna rağmen red cevabı aldım. Ne yapmam gerekiyor? Ne zaman ve nasıl emekli olabilirim? İlyas Yıldızİlyas bey, 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 53 ve devamı maddeleri gereğince, yüzde 67 oranıyla (daha doğrusu 2/3 oranıyla) ve var olan 2600 gün prim ödeme günü ile SSK’dan malülen emekli olursunuz. Buna rağmen nerden red cevabı aldınız, kim neyi reddetti onu anlayamadım.Hatalı Sağlık Karnesi


Babam 1999 yılında Bağ-Kur’dan emekli olduğunda annem ve kendisine sağlık karnesi çıkarmış. Annem 2000 yılında SSK’dan emekli olduğunda SSK’nın sağlık karnesini almış ama bu karneyi hiç kullanmamış. Bağ-Kur’dan faydalanmaya devam etmiştir. İki ay evvel Bağ-Kur’un sağlık karnesi bitince yenilemek istemişler ancak kurum kendisi adına SSK’dan sağlık karnesi olduğunu ve Bağ-Kur’dan faydalanamayacağını belirtti. 06.05.2006 tarihinde Bağ-Kur’dan tarafımıza 5.350 YTL. ödememiz gerektiğini belirten bir yazı aldık. Bu konuyla ilgili itiraz edebileceğimiz bir merci var mı? Ne yapabiliriz? Yüksel Savaş1999 yılından eşi üzerinden Bağ-Kur’dan sağlık karnesi çıkartan anneniz, kendisi 2000 yılında SSK’dan emekli olduğunda Bağ-Kur sağlık karnesini iade edip SSK sağlık karnesini kullanmalıydı. Ancak bütün bunlara rağmen Bağ-Kur’un sizden istediği 5350 YTL için iş mahkemesinde menfi tesbit davası açarak SSK ile Bağ-Kur’un mahsuplaşmasını talep etmenizi tavsiye ederim.
Kısa.. kısa.. kısa.. kısa..


Emine Toplu-Babanızın 1200 gün primi var iken vefat etmesi nedeniyle size yetim aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 günü olması gerekir. Var olan 1200 günü askerlik borçlanması yaparak 1800 güne tamamlayabilirseniz hemen yetim aylığı alabilirsiniz. Bu arada bu gerçekleşmez ise halen Cumhurbaşkanı tarafından TBMM’ye gönderilen Sosyal Güvenlik reformu 2007 yılında yürürlüğe girerse yetim aylığı şartı 900 güne düşürüldüğünden var olan 1200 günle 01.01.2007 gününden itibaren size yetim aylığı bağlanır.
Mersat Layiç-
İhracat nedeniyle oluşan vergi iade alacaklarınız SSK prim borçlarınıza mahsup edilmesi işlemi, SSK, Bağ-Kur ve T.C. Emekli Sandığı’nın birleştirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu haline gelmesinden sonra tüm prim borçları için geçerli olur ama bu arada unutmayın Bağ-Kur borçları şirketi değil şirket ortaklarını bağladığından kişisel olarak ödenmesi gerekir.


Şebnem Soyuince-Babanız, T.C. Emekli Sandığına bağlı olarak vefat ettiğinden ablanız da evlenmediği üzere yetim aylığını sizinle birlikte alma hakkına sahiptir.