Bugün Gazetesi–Anneniz Bir Dilekçeyle 20 Milyar Alır–Mirası Reddedilse de Dul Aylığı Alınır

8 Mart 2007

Anneniz Bir Dilekçeyle 20 Milyar Alır


Benim babam 2004 Ocak ayında vefat etti. Annem T.C. Emekli Sandığı’ndan şu anda babasından dolayı yetim aylığı alıyor. Ölen babam ise SSK emeklisi idi. 2004 yılı ve sonrası SSK ile yaptığım telefon görüşmelerinde hangi taraftan yüksek ise o kurumdan maaş alacağı oldu. Bu nedenle EMEKLİ SANDIĞINDAN maaş alıyor. SSK dan maaş alabilme durumu var mıdır ve ölüm tarihinden bu güne kadar geçen süre için maaş alabilir mi? Çok teşekkür ederim. Ayrıca yaptığınız programları çok beğenmekteyim.çalışma hayatınızda başarılarınızın devamını dilerim. Sibel


 


Hanımefendi, 5434 Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu gereğince memur olarak çalışmayan veya memur olup da emekli olmayan ve aynı zamanda evli olmayan annenize yetim aylığı bağlanması yasaldır. Ayrıca, 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu gereğince de evli olmayan annenize evlenmediği sürece dul aylığı da verilmesi gerekirdi. SSK’da kime sorduysanız size yanlış bilgi vermiş. Anneniz hem emekli sandığından yetim aylığı hem de SSK’dan dul aylığı alma hakkına sahip üstelik her ikisini de bir kuruş eksiltme olmadan alacak.Bu arada iyiki bana zamanında sordunuz zira, 506 Sayılı Kanunun 99 uncu maddesi gereğince babanızın ölüm tarihinin üzerinden 5 yıldan fazla süre geçmediği için birikmiş dört yıllık dul aylıklarını bir dilekçe (ölüm aylığı tahsis talep formu) ile SSK’dan anneniz alabilir. Bugünkü rakamlara göre de en düşük dul aylığı (anneniz tek başına ise) 397 YTL. olduğundan dört yıllık birikmişler 20 milyar TL. kadardır. Tabi eski yıllarda aylıkların düşük olduğunu ve zamanında müracaat etmediğiniz için faiz alamayacağınızı da unutmayın.


 


Mirası Reddedilse  de Dul Aylığı Alınır


Ali Bey, SSK emeklisiyim ve ben öldükten sonra eşim redd-i miras yaparsa dul aylığı alabilir mi? Ertunç EĞİLMEZ   


   


Ertunç bey, eşiniz veya siz Medeni Kanunu’muzun 546 ıncı maddesi gereğince sigortalının vefatıyla kalan mirası ölüm tarihinden itibaren üç ay içinde reddetme hakkına sahipsiniz. Mirası ret olayı Medeni Kanun ile düzenlenmiş iken dul ve yetim aylığı 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile düzenlenmiş olup aralarında herhangi bir bağ veya ilgi bulunmamaktadır. Velhasıl mirası reddetmek ile insanların eşlerinden ve ana-babalarından dolayı SSK’dan dul-yetim aylığı almanıza mani teşkil etmez. Zira, SSK’ya dul aylığı talebiyle başvuru yaparken, SSK’ya başvuru belgeleri arasında, ölüm ilamı veya mirasçılık belgesi aranmamakta, sadece vukuatlı nüfus kaydına itibar edilmektedir


 


Kısa Kısa Kısa


Mustafa Kabukçu-T.C. Emekli Sandığı emeklisi olduktan sonra bir araya gelerek şirket (dershane) kuran dört ortak 1479 Sayılı Kanun’un ek 20 inci maddesi gereğince Bağ-Kura her ay 12 inci basamağın yüzde 10’u kadar SGDP (Sosyal güvenlik destek primi) ödemek zorundalar. Bu arada şirket ortakları şirketten ücret alamazlar.


 


Yavuz Yıldırım- Yüzde 55 rapor oranıyla girdiğiniz memuriyetten 15 yıl, 3/2 derece ve 1100 ek gösterge ile emekli olursanız en düşük emekli aylığı olan 686 YTL. emekli aylığını alırsınız. T.C. Emekli Sandığından rapor oranıyla emeklilikte vergi indirim belgesi istenmez.


 


Yurdagül Koçak-Savaş gazilerine ve vefat ettikten sonra geride kalan eşlerine dul aylığı verilir ama gazilerin çocuklarına yetim aylığı verilmez.


 Oğuz Kombak-Mart 1965 doğumunuz, eylül 1990 SSK başlangıcınız ve bu başlangıçtan önce ifa ettiğiniz 8 aylık askerlik sürenizi borçlansanız da borçlanmasanız da 52 yaşında en az 5525 günle emekli olacaksınız. Daha önce yüksek rakamlardan ödenen primlere bundan sonra daha düşük rakamlardan öderseniz kazanç ortalamanızı aşağıya çekersiniz ve daha düşük emekli aylığı alırsınız. Bu nedenle en az aynı düzeyde ödeyebileceksiniz ödemeye devam edin, daha düşük rakamlardan ödeme yapmayın.