Bugün Gazetesi-Çocuklar Sağlık Karnesi Tercih Edebilir–Emekli Aylığım Düşer mi?

31 Ağustos 2006

Çocuklar Sağlık Karnesi Tercih Edebilir


Sayın Tezel, öteden beri tereddüt yaratan bir konuyu merak etmekteyiz. Bağ-Kur’lu olan kocasının sağlık hizmetinden eş de yararlanıyordu. Belli bir süre sonra eş bir işe girip, SSK’lı oluyor ve kocasının Bağ-Kur’unu hiç kullanmıyor. SSK’dan sağlık hizmeti alabilmek için de ilk kez SSK’lı olduğu için 120 günün dolmasını bekliyor. Doğum yapıyor masrafını kendileri özel karşılıyorlar. Eş hala SSK’lı. Kendisi mecburen SSK’sından faydalanmak zorundadır bu kabul de çocuk sağlık güvencesi olarak annesinden mi babasından mı faydalanması


gerekiyor. Yoksa fark etmiyor mu? (Bu arada babanın Bağ-Kur borcu olduğu için sağlık


hizmeti kesilmiş durumdadır.) Yener İyiekici-G.Antep


 


Sayın okurum, SSK’lı olan eş kendi SSK sigortasından sağlık yardımı alabilmek için 90 günü tamamlamak zorundadır 120 günü değil. 120 gün eş ve çocukların sağlık yardımı alabilmesi için geçerlidir. Bu arada yenidoğan bebek ilk aylardan herhangi bir sağlık karnesi olmaksızın annesinin sağlık karnesini kullanabileceği gibi bebek için ister anne ister baba üzerinden sağlık yardımı alma hakkınız var. Zira, hem anadan hem de babadan sağlık yardımı alma hakkı bulunanlar birini tercih edeceklerdir. Sadece tercih ettikleri sosyal güvenlik kurumuna verilmek üzere diğer sosyal güvenlik kurumundan bebek için sağlık karnesi almadıklarını bildiren bir belge getirmeleri gerekir. Son olarak siz Bağ-Kura var olan borcunuz nedeniyle sağlık hizmeti alamıyorsunuz ama 01.01.2007 günü yürürlüğe girecek olan 5510 Sayılı Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince eski borcu olup olmadığına bakılmaksızın, genel sağlık sigortasına bir ay prim ödediğinizde sağlık hizmeti alma hakkınız başlayacak. Yani ocak 2007 primini ödediğiniz de şubat ayında sağlık karnenizi kullanabileceksiniz.


 


 


Emekli Aylığım Düşer mi?


Ben şubat 1960 doğumluyum ve ağustos 1983’ten beri de SSK’lıyım. Deniz iş kolunda çalışmakta olup yıpranmam mevcuttur. Eylül 2005’ten beri işsizim ve prim ödememekteyim ama emekli olma hakkım var (7600 iş günü tavan ödeme). Ancak devam eden hukuki bir sebepten dolayı emekli olmamam gerekiyor. Daha önce SSK’lı yetkililere sorduğumda emekli olma hakkımı elde ettiğim için maaşımda bir düşme olmayacağı söylenmişti ancak bazı kişiler bunun doğru olmadığını ve maaşımın eylül 2005’e göre daha düşük olabileceğini söylediler.   T.Teksöz


 


Beyefendi, emekli aylığının hesabında halen iki sistem geçerlidir. Biri 2000 yılına kadar uygulanan gösterge-katsayı sistemi ki 2000 yılından önceki son 10 yılınızın veya son beş yılınızın ortalama kazançlarına göre emekli aylığınızı hesap eder. Diğeri de 2000 yılı ve takip eden yılların kazançlarını her yılın TÜFE oranı ile Gelişme Hızı kadar artırarak emekli olacağınız yıla kadar güncelleyen-artıran bir sistemdir. Bu iki sisteme göre de ne zaman emekli olursanız olun aynı emekli aylığını alırsınız.


 


Kısa Kısa Kısa Kısa


 


Gülşen Apaydın-Müteveffa öğretmen emeklisi babanız üzerinden dul aylığı alan anneniz ile birlikte T.C. Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirsiniz. SSK’lı olarak bir işyerinde çalışıyor olmanız buna engel değildir. Ancak, anne tek başına babanızın alması gereken emekli aylığının yüzde 75’ini alır, siz de aylık almaya başlarsanız bu kere anne yüzde 50, siz yüzde 25 olmak üzere duş-yetim aylığı alırsınız.


 


Gülbin Erkoşan- Eşlerden hangisi önce vefat ederse etsin fark etmez, sağ kalan bir daha evleninceye kadar  hem kendi aylığını hem de vefat eden eşinden dolayı da dul aylığı alabilir.


 


Zekiya Okal-01.01.1955 doğum tarihi, 10.03.1997 sosyal güvenlik başlangıcı ve var olan 3307 gün sayısını en az 3600 güne tamamlamak şartıyla 58 yaşında (01.01.2013) emekli olursunuz.


 


E. Gülkan-Emekli aylığını hesaplanırken var olan 8000 gününüze göre şu an geçerli sisteme göre bütün prim ödemeleriniz dediğiniz gibi tavandan ise iki aylık bağlama oranınız olacak biri 1999 (dahil) yılına kadar geçerli olan sisteme göre hesaplanan ve ilk 5000 gün için yüzde 59,9 ve 5000 günden sonraki her 240 gün için yüzde bir artıştan yüzde 12 ilavesiyle yüzde 61,9 ve diğer sisteme göre ise 8000 gününüzün ilk 3600 günü için yüzde 35 sonraki 4400 günün her bir 360 günü için yüzde 2 olmak üzere, toplamda yüzde 59’dur. Son üç ayda prim ödemeniz emekli aylığınızı çok cüzi miktarda etkiler. Bütün bunlara göre bütün ödemeleriniz tavandan ise yaklaşık 1000 YTL. kadar emekli aylığınız olur.


 


Selçuk Güvenir-01.10.1974 doğum tarihi, 01.10.1989 sigorta başlangıcıyla 51 yaşında en az 5450 gün sayısı ile SSK’dan emekli olursunuz. Askerliği 1989 yılından sonra yaptıysanız sadece prim ödeme gün sayınızı artırır, emeklilik gününüzü etkilemez. Bu arada 1989 yılında siz 15 yaşında oluyorsunuz, bu başlangıç meslek lisesi veya çıraklık sigortası yani staj sigortası ise hiçbir işinize yaramaz, emeklilik için de başlangıç kabul edilmez.


 


Hayrettin Aslan-15.07.1985 Bağ-Kur başlangıcı ve 30.05.2005 Bağ-Kur sona erme tarihiyle Bağ-Kur’dan 1985 yılı öncesinde yurtdışı çalışma sürelerinden Bağ-Kuru 25 yıla tamamlayacak kadar yani 5 yıl kadar borçlanarak 1961 doğum tarihizle Bağ-Kur’dan emekli olursunuz. Bu arada Bağ-Kur ile Almanya çalışma sürelerinizin çakışmaması sizin menfaatinize olur.


 


Şermin Ölçer-2007 yılında emekli olmanızla şimdi emekli olmanız arasında alacağınız emekli aylığı aleyhine bir durum olmaz. Sizin emekli aylığınız hesaplanırken 2006 yılı dahil olmak üzere eski çalışmalarınız şimdiki geçerli yasaya göre hesaplanacak. Kıdem tazminatı uygulamasında ise herhangi bir değişiklik yok.


 


NOT DEFTERİ


T.C. Emekli Sandığı evli olmayan kız çocuklarına SSK veya Bağ-Kur’lu olsalar yada buralardan emekli olsalar bile vefat etmiş ana veya babaları üzerine yetim aylığı verir.