Bugün Gazetesi–Günsüz İşe Giriş Bildirgesi

18 Ekim 2006

Günsüz İşe Giriş Bildirgesi


Ali bey sigorta sicil numaram 10124895 ve doğum tarihim 02.05.1968. İlk işe giriş tarihim 01.09.1984. Size iki sorum var. Benim iki tane SSK numaram vardı ikisini birleştirdim tek numara oldu ama yalnız ilk numaramda gün çıkmadı araştırdım işe giriş bildirgesi verilmiş bordo verilmemiş araştırdım iş sahibiyle görüştüm kabul etmem diyor bana söyledikleri ben kabul etmem bildirge sahtedir diyor ve bildirgeyi imzalayanı tanımadığını ekliyor. Bende mahkemeye vereceğim avukat tutup dava açacağım bu konuda kazanma şansım ve bilgi öğrenmek istiyorum eğer ki kazanamayacak durumum varsa boşuna masraf etmek istemiyorum. Ali bey bu zamana kadar yazılarını ve programlarını izliyor ve takip ediyorum sorularımla ilgili bir kaç yerde yazınızda ve programda söylediniz yinede sizden direk cevap bekliyorum. Bekir Altıntaş


 


 


Sayın okurum, bilinen adıyla “günsüz işe giriş” adı verilen bu durumun iki sebebi olabilir ya işvereniniz o tarihlerde var olan Aylık Sigorta Prim Bildirgesi ve  Dört Aylık Sigorta Dönem Bordrosunu verdi ama her iki belge arasında mutabakatsızlık var olduğundan SSK işleme almadı veya sizin çalışma gün ve kazançlarınızı gösteren Dört Aylık Sigorta Dönem Bordrosu verilmedi. Eğer, birinci alternatifteki gibi mutabakatsızlık var ise ilk işe giriş bildirgesi verilen SSK Sigorta Müdürlüğü’nün arşivinde değil, mutabakatsız dönem bordroları, eski adıyla bordro kontrol servisinin bir köşesinde bekliyordur ve siz bu servisten araştırtıp sonuca gidebilirseniz mahkemeye gerek yok. Eğer bu yoldan sonuca ulaşamazsanız iki seçeneğiniz var ya hemen ilk işe giriş gününüz için hem SSK’yı hem de işvereninizi iş mahkemesinde dava edip bir günlük hizmet tesbit davası açacaksınız veyahutta  SSK’ya verilmiş işe giriş bildirgesindeki işe başlama tarihi olan 01.09.1984 tarihine göre normalde 48 yaşını tamamlayınca yani 02.05.2016 günü emeklilik dilekçenizi verin. Bu tarihi başlangıç saymayarak emeklilik talebiniz reddedildiği takdirde iş mahkemesinde dava açın, yargı kararlarına göre işe giriş bildirgesinin verilmesi sosyal güvenlik için başlangıç sayıldığı gibi en az bir gün çalışıldığına da karinedir.


 


 


 


Kısa Kısa Kısa Kısa 


Hülya Arıca- Şirket ortağı olduğunuzdan, 31.10.2006 günü SSK’ya emeklilik dilekçesi verip hiç ara vermeden hemen ertesi gün için yani 01.11.2006 günü işe emekli olarak SGDP ödeyerek başlayacağınızı belirten işe giriş bildirgesini de 31.10.2006 günü SSK’ya verebilirsiniz. Bu durumda emekli olarak SSK’ya her ay en az asgari ücretin (531 YTL’nin) yüzde 30’u kadar (160 YTL. kadar prim, 75 YTL. gelir vergisi) ödersiniz. Şayet isterseniz Bağ-Kura da SGDP ödeme hakkınız var ve bu rakam halen 63 YTL.dir. Bana kalsa SGDP için ben Bağ-Kuru tercih ederdim, SSK daha pahalıya mal olur.


 


Metin Alnıaçıklar-PTT şubesinden aldığınız emekli aylığınızı SSK web sayfası üzerinden istediğiniz bankanın istediğiniz şubesine aktarabilirsiniz. Daha sonra de o bankadan dilediğiniz krediyi alabilirsiniz.


 


Şerife Algıner-İnegöl-29.04.1962 doğumlu olup, 01.12.1991 işe giriş tarihiniz ve yüzde 50 oranlı vergi indirim belgesiyle 16 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3760 gün sayısı ile 01.12.2007 günü SSK’dan normal emekli olursunuz.


 


 


Mustafa Gülşen-04.10.1969 doğum tarihiniz, 20.10.1989 SSK başlangıcınızla başvuru yaptığınız vergi dairesinden vergi indirim belgesi alırsanız üçüncü derece vergi indirim belgesiyle 3600 gün sayısı ile SSK’dan dilediğiniz zaman emekli olursunuz. T.C. Emekli Sandığı size malül aylığı bağlamaz.


 


NOT DEFTERİ


2007 yılından itibaren Aile Hekiminiz yoksa-olmayınca birinci basamak sağlık kuruluşu sayılan sağlık ocağı ve dispanserlerden sevk alarak ikinci basamak sağlık kuruluşlarına gitmeniz menfaatinizedir.