Bugün Gazetesi–İş Kazası Geçirmiş Gelir Sahibi Görünüyorsunuz–Hollanda’dan Dul Aylığı

1 Mart 2007

İş Kazası Geçirmiş Gelir Sahibi Görünüyorsunuz


22.04.1968 doğumluyum ve SSK sicil numaram 19502064’dür. 24.04.1996 tarihinde iş kazası geçirdim ve sol el işaret parmağım şu an sakattır. O zaman bana malülen çalışabilir raporu verildi ama fakat malüliyet alamayacağım söylendi. 14.10.2005 tarihinde SSK Gazi Osman Paşa şubesinden benim iş kazasıyla ilgili evraklarım istendi ben de hepsini GOP iş kazaları
servisine teslim ettim. Bana gelen cevapta yüzde 6,30 oranında sürekli iş görememezlik
raporum olduğu belirtilmiştir. Yüzde 10’un altında olduğu için maaş bağlanamayacağı
belirtildi. Fakat 21.10.2005 tarihinden itibaren benim SSK sorgulama dökümlerimde emekli olarak görünüyor. Fakat ben hiçbir yerden maaş almıyorum ayrıca bana tahsis no olarak 8100160368 verildi. Nereye başvurduysam hiçbir açıklama yapılmıyor, ben niye emekli görünüyorum? Beni aydınlatır mısınız? Gültekin Kanap


 


Sayın okurum, işkazası geçiren kişilere 506 Sayılı Kanun’un 19 uncu maddesi gereğince meslekte kazanma gücü kaybı oranı yüzde 10’dan fazla olması şartıyla her ay sürekli işgöremezlik geliri ödenir. Yüzde 10’dan az olanlara ise herhangi bir ödeme yapılmaz ama yine bunlarla ilgili işkazası kayıtları tutulsun diye “8” ile başlayan bir tahsis (emeklilik) numarası verilir ki ilerde ikinci bir iş kazası geçirirlerse birlikte değerlendirme yapılması amaçlanır. Size bir tahsis numarası verildiği için de SSK kayıtları sizi emekli olarak görür ama bunun önemi yok. Zira, işkazası sonrası yüzdelik oranları fazla olup da kendilerine her ay sürekli işgöremezlik geliri verilenler çalışmaya devam edip, SSK’dan emekli de olabilirler ve iki gelir-aylık alabilirler. Emekli görünmeniz sadece istatistikidir. Bu arada yüzde 10’dan az rapor oranıyla SSK size gelir vermeyecek ama işkazasında sorumluluğu olan işvereniniz veya üçüncü kişiler aleyhine tazminat davası açabilir ve yüklü bir tazminat alabilirsiniz. 01.06.1990 sigorta başlangıcınızla 52 yaşında (2020 yılında) SSK’dan emekli olacaksınız.


 


 


Hollanda’dan Babaannenize Dul Aylığı Verilir


Hollanda’da 9 yıl çalışmış dedem vefat etti şimdi babaanneme dul aylığı verirler mi? Osman Sami Selçuk


 


Sayın okurum, Hollanda sosyal güvenlik yasalarına göre dul ve yetim aylıklarının bağlanabilmesinde en önemli husus sigortalının öldüğü tarihte çalışmakta olması veya sigortalılığının bulunması gerekmekte olmasıdır. Ancak, anneanneniz 65 yaşında veya daha büyük ise ve vefat eden dedenizin Hollanda’da bir yıldan fazla çalışması varsa dul kendisine dul aylığı verilir. Bunun için SSK Yurtdışı İşçi Hizmetleri Daire Başkanlığı Sıhhiye-Ankara adresine dilekçe gönderebileceğiniz gibi Hollanda’da bulunan Lahey Müşavirliği’ne Jan Van Nassau str. 25 2595 Bm. Den-Hag HOLLANDA adresine de gönderebilirsiniz.


 


 


Kısa Kısa Kısa


Alpaslan Şahin – Oyuncu (sanatçı) olarak vergi mükellefi olduğunuz için, 1479 Sayılı Bağ-Kur Kanunu’nun 24 üncü maddesi gereğince (gelir vergisi mükellefleri) Bağ-Kur sigortalısı olmak zorundasınız. Siz bir işverene bağlı (ücretli olarak) sanatsal faaliyetlerinizi yerine getiriyor olsaydınız, bu kere işvereniniz sizi SSK’lı yapmak zorundaydı. Bu nedenle bir an önce Bağ-Kur’a kaydınızı yaptırın gereksiz faiz ve gecikme zammından kurtulun.


 


Arzu Erdoğrul-01.11.1986 işe başlama tarihinizle 43 yaşında en az 5150 günle SSK’dan emekli olacaksınız. 20 yıllık sigortalılık sürenizle prim ödeme gün sayınızı tamamlamış olduğunuzdan, 18 senedir çalıştığınız işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılma hakkınız var. Bunun için SSK’ya müracaat edip 1475 Sayılı İş Kanunu’nun 14 üncü maddesi gereğince kıdem tazminatı alabilir yazısı alacak ve işvereninize verip, kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılacaksınız. İlerde fikrinizi değiştirip yeniden başka bir işe de girebilirsiniz. İşveren parayı ödemezse bu kere iş mahkemesinde dava açarak, faizleriyle birlikte hepsini alırsınız.