Bugün Gazetesi-İstifa Eden Tazminat Alamaz

1 Ağustos 2006

            İstifa Eden Tazminat Alamaz


            Ben 02.09.2005 tarihinde işimden bazı olumsuzluktan dolayı kendi isteğimle ayrıldım.


Size sormak istediğim 2 soru var,cevaplarsanız sevinirim. İlki, işten ayrıldığım için yaklaşık 10 yıllık çalışmama mukabil bir tazminat alabilir miyim? İkincisi, eşim İstanbul dışında hemşire ve ben ayrıldığım dönemlerde eş durumundan tayin yoktu. Ben ayrıldıktan yaklaşık 3 ay sonra yönetmelik çıktı ve eş durumundan tayin isteyebiliyoruz. Ancak koşul olarak 10 yıl SSK’lı çalışmış olmak (bu koşulu yerine getiriyorum) ve son iki yıl SSK’lı olarak kesintisiz çalışmak gerekiyor. Ben ise yaklaşık Eylülden bu yana SSK’lı değilim. İş kurma çalışmalarımdan dolayı da Bağ-Kur da olmadım. Önümüzdeki aydan sonra kuruluş ve alt yapı çalışmalarımı bitireceğim ancak o zamandan itibaren Bağ-Kur yaptırabileceğim. Benim öğrenmek istediğim SSK primlerimi Eylül 2005 den bu yana geri dönük ben yatırabilir miyim? İ. Albayrak


 


            Beyefendi, kaç yıllık çalışması olursa olsun 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24 üncü maddesinde yazan (haklı bir) nedenlerden biri olmadan işyerinden istifa ile ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenme imkanı yoktur. İkinci olarak, arada çalışmadan geçen süreleri kendinizin ödemesi söz konusu değil. Ancak, bir işverene sizi kendi yanında çalıştı gösterip geriye doğru aylar için ek bildirge-bordro verebilir ama bu durumda verilecek ek bildirgelerin kabulü için mutlaka müfettiş araştırması yapılması şarttır. Ayrıca sonradan verilen her bir bildirge ayı için idari para cezasının da verileceğini unutmayın.


 


Kısa Kısa Kısa


Mehmet Adıgüzel-Emekli olarak gelir vergisi mükellefi olduysanız şu an Bağ-Kura her ay 63 YTL. ödeyeceksiniz. 2007 de iser her ay asgari ücretin üçte biri kadar ödemeye başlayacaksınız. Bu arada aldığınız emekli aylığına ise hiç kimse dokunmayacak.


Zehra Bulut-1971-1982 yılları arasında Almanya çalışmalarınızın primlerini iade yoluyla almadıysanız, Bağ-Kur’a ödediğiniz 2 yıllık prim ödeme süresini biraz daha prim ödeyip Almanya ile birlikte 15 tam yıla çıkarırsanız hiç borçlanmadan yurtdışı kısmi aylığı ile emekli olabileceğiniz gibi primlerinizi aldıysanız veya canınız istiyorsa borçlanma yoluyla normal aylığı da çevirtebilirsiniz. Ancak, Bağ-Kur yurtdışı konusunda direnmeye devam ediyor ve iş mahkemesinde dava açmanız gerekiyor.


Serdar Öztürk-Var olan 17 yıllık hizmet süresi ile 61 yaşına gelince (01.01.2010) T.C. Emekli Sandığından emekli olursunuz. 04.10.2000 tarihinden önceki şirket ortaklığınızı şimdi Bağ-Kur ödeyemezsiniz. Bundan sonra SSK’ya 3,5 yıl prim öderseniz 3,5 yılın sonunda SSK’dan emekli olabilirsiniz.


Doğan Bayındır-Bağ-Kur’lu olduğunuz 04.06.1984 gününden borçlanıp ödediğiniz askerlik süresi kadar geriye giderek sigorta başlangıcınızı bulacaksınız mesela 20 ay askerlik yaptıysanız başlangıcınız 04.10.1982 olmuş olup bu başlangıçla sonra başladığınız SSK’dan 40.10.2007 gününden ve 47 yaşından sonra emekli olursunuz.


Hakan Günay-1988 yılının, 23 mayısından önce sigortalı olduysanız, 2013 yılının aynı ay ve gününden ve 50 yaşından sonra en az 5375 gün sayısı ile 24 mayıs 1988 ve sonrasında sigortalı olduysanız bu kere 51 yaşından ve 5450 gün sayısı ile emekli olursunuz. Bu arada SSK internet sitesinden cinsiyetinizi doğru işaretleyiniz, doğru cevabı size verir.


Ali Dramaman-Boş geçen (vergi kaydı, şirket ortaklığı olmayan) süreleri Bağ-Kura ödeyemezsiniz.


Şaban Çakır-Devam ettiğiniz Bağ-Kur’dan daha önceki 900 günlük SSK’nın ve öderseniz askerlik süresi dahil 9000 gün (25 tam yıl) ile 47 yaşından (26.02.2009) sonra emekli olursunuz, askerliği öderseniz yaş şartı 46’ya inecektir.


Mustafa Ustaosmanoğlu-Önerilerinizi TBMM’ye mektup halinde sizin faksınızı da ekleyerek gönderim.


Yusuf Sert-01.04.1979 tarihinde işe başladığınız yer kamu işyeri olduğu için eninde sonunda 44 yaşından sonra en az 5000 gün sayısı ile emekli olursunuz. SSK işe girişinizi gün yok diye kabul etmiyorsa iş mahkemesinde dava açın.


Necdet Ceylan-Hem SSK’ya hem de Bağ-Kur’a aynı sürelerde ödediğiniz primlerin biri iptal edilecektir bu arada bu kurumlardan birine borcunuz var faizsiz diğer kuruma ödediğiniz primleri 5458 Sayılı Kanunun 16 ıncı maddesi gereğince birbirine mahsup ettirebileceğiniz gibi borcunuz yoksa iptal edilenin primlerini faizsiz geri de alabilirsiniz.


Haluk Aydemir-Daha önceki 5169 günlük SSK’dan sonra başladığınız memuriyetten SSK günleriniz ile varsa askerlik sürenizi de borçlanarak en az 9000 gün (25 tam yıl) ile T.C. Emekli Sandığı’ndan emekli olursunuz.


Bahtiyar Yıldırım-Kimin nereden emekli olacağının tesbiti yapılırken  son yedi yıllık (2520 günlük) prim ödeme süresine bakılıyor ve hangi kuruma daha çok prim ödenmiş ise o kurumun şartlarıyla emekli ediliyor. Sadece iki kurum SSK ve Bağ-Kur varsa ve Bağ-Kur’a 3,5 yıldan az prim ödenip SSK’ya geçilmişse Bağ-Kur’dan sonra SSK’ya 3,5 yıl prim ödemeye gerek olmaz.


 


 


NOT DEFTERİ


Kadın çalışanlara doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonra 8 hafta izin verilir ve bu izin süresince ücretleri Sosyal Güvenlik Kurumu ödeyecek olup bayan esnaflar da 2007’den itibaren bu haktan yararlanacaktır.


 


BAŞSAĞLIĞI


İstanbul’da Beşiktaş ve İhtiyarlık Sigorta Müdürlüğünde uzun yıllar görev yaptıktan sonra 4 yıldır SSK Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdür yardımcılığı görevini başarıyla yürüten, Gürol AYDINLIK’ın muhterem annesi Fatma hanım hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan (CC) rahmet, kederli ailesi ile sevenlerine sabırlar diliyorum.