Bugün-İşe İade Davası -Nereden Emekli Olayım?

6 Mayıs 2006


            İşe İade Davası


            23.05.2005 tarihinde işe başladım.Fakat dün yani 01.05.2006 tarihinde işten çıkarıldım.Ben bu konuda fazla bir şey bilmiyorum.Benim size sormak istediğim ne tür haklardan yararlanabilirim?Yalnız bu işe başlamadan önce sigorta boşluğum
(ödemediğim sigorta primlerim) var. Zafer Günşiray


            Zafer bey, bir yılı tamamlamadan işten çıkarıldığınız için kıdem tazminatı hakkınız yok ama 4857 Sayılı İş Kanunu gereğince işyerinin kanunun aradığı bazı şartları var ise işe aide davası açabilirsiniz. Kanun’un 18. maddesine göre;


            “Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan  işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır”


Öyleyse, işyerinizde en az 30 işçi var ise siz, belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışıp, en az altı aylık kıdeme sahip olduğunuzdan, işten çıkış bildirimi size yazılı olarak yapılmamışsa, yazılı olarak yapılmış ama bir sebep yazılı değilse veya sebep yazılı ama doğru değilse 30 gün içinde iş mahkemesinde dava açmanızı tavsiye ederim.


Ayrıca, altı aydan fazla hizmetiniz olduğundan işverenin sizi işten çıkaracağını en az 4 hafta önce duyurması gerekirdi veya duyurmak istemiyorsa bu kere dört haftalık ihbar tazminatı vermesi şart.


 


 


            Nereden Emekli Olayım?


            01.08.1976 SSK girişliyim ve prim gün sayım, 1925’tir.Yedek Subaylık hizmetimle birlikte, Emekli Sandığı sürem, (3120 gün) 8yıl, 8 aydır.  29.09.1956 doğumluyum, şu anda lise öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyorum. Uzun yıllardır dergilerde şiir ve eleştiri yazıları yayımlıyorum, bir an önce emekliye ayrılıp,sadece yazı-çiziyle uğraşmak istiyorum.


En erken emekli olabilmem için hangi seçeneği, hangi sebeple salık verebilirsiniz? Bünyamin Duralı


 


            Beyefendi, 01.08.1976 işe girişi ile son 8 kusur yılınızda memur olmamış olsaydınız şimdi 5000 gün sayısı ile SSK’dan emekli olmuştunuz ama sonra yedi yıl içinde (2520 gün) içinde sadece T.C. Emekli Sandığı iştirakçisi (memur) olduğunuz için aynı şekilde devam ederseniz 25 tam yıl (9000 gün) prim/kesenek ödemek şartıyla T.C. Emekli Sandığı’ndan emekli olacaksınız ki buna daha 4000 gün kadar var. Ancak, memuriyeti bırakıp yeniden SSK’ya çalışarak veya isteğe bağlı olarak 3,5 yıl (1260 gün) prim öderseniz 3,5 yılın sonunda SSK’dan emekli olacaksınız.


 


 


            Aylık Hakkınız Yok


            T.C. Emekli Sandığından emekli bekar bir bayanım. Kendileri SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olanlar, anne yada babaları üzerinden Emekli Sandığı’ndan da maaş alabildikleri halde ben annem üzerinden SSK’dan maaş alamıyorum. Bu eşitsizlik yeni yasada gideriliyor mu? Annem üzerinden maaş alabilmek için ne yapmalıyım? Bu konuda beni ve benim durumunda olan birçok insanı aydınlatırsanız çok sevinirim. Vasviye Öz


 


            Hanımefendi, yeni sosyal güvenlik kanunları gereğince SSK, Bağ-Kur ve T.C. Emekli Sandığı ayrımı kalmayacağı için bahsettiğiniz kişilerde artık yetim aylığı talebinde bulunamayacaklar ama eskiden aylık bağlanmış olanlar için kazanılmış hak oluştuğundan onlar almaya devam edecekler. Sizin için ise aylık alma hakkınız daha önce olmadığı gibi yeni kanun ile de yok.


 


 


             Bunları Biliyor musunuz?


 


         1-Güzel Konuşma Sanatı
           
Güzel konuşabilmek doğuştan kazanılan bir yetenek değildir. Her sesin kendine özgü bir tınısı vardır. Dolayısıyla isteyen ve çaba gösteren herkes güzel konuşabilme yeteneğine sahip olabilmektedir. ‘Bilgi Çağı Kişisel Gelişim Merkezi’nde Radyo-TV sunucusu eğitimci-yazar Sırrı Er yönetiminde, tiyatro sanatçıları Toron Karacaoğlu, Sevinç Erbulak ve Çiçek Dilligil’in katılacağı, yaşadığımız toplumda birçok kişiyi yakından ilgilendiren ‘ses-nefes teknikleri, diksiyon-fonetik, toplum önünde konuşma ve hitabet sanatı, iletişim ve beden dili konularında’ seminerler vermektedir.Ayrıntı için 0-212-2606666 numaralı telefonuna başvurulabilir.                                                                   


           


         2-Türk Dünyası Kapışacak…


            İlki, geçen yıl yapılan ve ikincisi 10 – 12 Mayıs 2006 tarihlerinde 15 ülkenin (Çeçenistan, Özbekistan, Bulgaristan, Beyaz Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, Dağıstan, Kazakistan, Almanya, Gürcistan, Makedonya) katılacağı 2. Türk Dünyası Güreş Turnuvası ve Kültür Şöleni düzenleniyor.


            Düzenlemeyi, Trabzonspor’un eski milli futbolcusu ve halen, Özel Kasımoğlu  Coşkun Lisesi ve Fen Lisesi Müdürlüğü ile GSGM Okul Spor Fed. Yön. Kr. Üyeliğini yürüten Levent Eyüboğlu başkanlığında Coşkun Eğitim Kurumları yapacak olup ayrıntılı bilgi


0216-4890720 den alınabilir.