Bugün-İSTANBUL’DA MEMUR KALIR MI?

18 Mart 2006

İSTANBUL’DA MEMUR KALIR MI?
İstanbul’daki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına sorun, hepsinin norm kadrodan daha düşük sayıda memuru vardır. Bu köşeye gelen mektupların bir çoğu da eş durumu, eğitim durumu, sağlık durumu bahaneleri ile taşraya nasıl tayin olabiliriz diyen mektuplarla doludur.
Geçen hafta Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden aradığını söyleyen memur, hemşire ve doktor hanımlar kreşlerinin kapatıldığını, zaten dolu olan Siyami Ersek Hastanesi’nin kreşine çocuklarının götürülmesinin istendiğini söylediler. Konuyu Numune Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Özertürk’e sordum, hastane içinde pek çok yerde kuyruklar olduğunu ve özellikle de kan alma yerinin uygun olmadığını ve kreşi kapatarak kan alma ünitesi yapacağını söyledi. Halen devam eden poliklinik inşaatlarının bitmesini takiben de kreşi tekrar açacağını ekledi. Kreşin kapatılmasının hastane içindeki kuyrukları azaltıp azaltmayacağını yakında göreceğiz.

Ben ise ne kreşin kapatılma gerekçesine ne de kapatılan kreşin yeniden açılacağına inanmıyorum çünkü daha önceki yıllarda da hastanede var olan bekar hemşire lojmanları da benzer bir gerekçeyle kapatılmış ve daha sonra açılacağı sözü verilmişti ama üzerinden 10 yıldan fazla süre geçti, ses sedayı bırakın, aklına getiren bile yok.

Düşünün, İstanbul’da yaşıyorsunuz, doktorsunuz 1200, hemşiresiniz 800, memursunuz 600 YTL ayda ücret alıyorsunuz. Ulaşıma, kiraya para veriyorsunuz kalanı ile geçinmeye çalışıyorsunuz. Bu arada büyük bir cesaret ile bu ülkenin geleceği ve kendi geleceğinizi düşünerek çocuk yapmaya ve yetiştirmeye karar veriyorsunuz. Çalıştığınız işyerinin de kreşi var. Oraya da ayda 150 YTL karşılığında çocuğunuzu baktırıyorsunuz. Bir gün hastanenin başhekimi değişiyor ve masraflı oluyor, doktorlarımıza ödediğiniz döner sermayeyi azaltıyor deyip kreşi kapatıyorum yarından itibaren çocuğunuzu getirmeyin diyor. Özel kreş arıyorsunuz ayda 500 YTL’den az kreş yok, ne yapacaksınız işi mi bırakacaksınız yoksa memleketinize tayin mi yaptıracaksınız?

Numune hastanesinin kreşinde kalan çocuklar şimdilik Siyami Ersek Hastanesi’nin sıkış tepiş kreşine yerleştirilecekmiş. Sıkış tepiş diyorum 1-3 yaş çocukları için 6 metrekare yer var. Bu yere Numune’den gelenlerle birlikte 18 çocuk yerleştirilecek olduğundan aileler boğazlarından kesip özel kreşlere yönelecekler. Ancak, Numune Hastanesi’nde çalışanlardan bundan sonra çocuk yapacak olanlara yer yok.

İnsanlar ve çalışanlar ise eski başhekim Faruk Cemşit’i çalışanlarını ve çocuklarını düşünüp kreş açan, Yusuf Özertürk’ü ise döner sermaye paralarını artırmayı düşünüp kreş kapatan olarak hatırlayacaklar. Yani insanlar neye layıksa öyle hatırlanacak ve anılacaklar.