Bugün-Teröristin Bombası ve İş Kazası -Eziyet SeverBağ-Kur

13 Mayıs 2006

         Teröristin Bombası ve İş Kazası


            20 Kasım 2003 tarihinde İngiliz Konsolosluğu’na yapılan terörist saldırıda eşim, sağ gözünden yaralandı ve korneası yırtıldı. Gözünde şu an %15 sakatlık bulunmakta ve psikolojisi de bozulmuş durumda. O tarihte Şişli Etfal Hastanesinde gözünden ameliyat edilmiş ve 2 aya yakında SSK’dan istirahat almıştır.


            Olay, eşime çalıştığı işyerinden,  İTO’ya verilmek üzere evrak verilmesi ve bu evrakı, onaylatmak için dışarı çıkması sırasında meydana gelmiştir. Zira patlamanın olduğu yer eşimin yolu üzerindedir.


            Benim öğrenmek istediğim;


            1-Eşime bu durumdan dolayı, SSK’dan işgöremezlik maaşı bağlanabilir mi veya SSK’dan başka bir hak talep edebilir mi?


            2-Çalıştığı işveren SSK’ya işkazası bildirimi yapmamış. Bu durumda SSK nezdinde, bu işveren hakkında bir işlem yapılabilir mi ve ayrıca böyle bir durumda işverene uygulanacak yaptırım ne olabilir? İrfan Vural


 


            Beyefendi, 506 Sayılı Kanun’un 11 inci maddesi gereğince,”Sigortalının, işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan olay” iş kazasıdır. Anlattığınız üzere eşiniz bir göreve giderken patlamanın olduğu yerden geçip, terör mağduru olmuş ise işkazasıdır. Ancak, bunun için SSK Sigorta Müfettişi incelemesi yapılması gerekir. Müfettiş tarafından işkazası kararı verilirse eşiniz, yüzde ondan meslekte kazanma gücüne uğradığı için kendisine ömür boyunca sürekli işgöremezlik geliri bağlanır. İşverenin yasal süresi içinde işkazasını bildirmemesinin şu anki kanunlara göre tek yaptırımı şayet özel hastanelerde tedavi edilmişse bunun işverene ödenmemesidir.


 


 


         Eziyet Sever Bağ-Kur


            Bir gazeteci dostumun Bağ-Kur’dan emekli olacak ama olabilmesi  için (Bağ-Kur) daha önceki SSK hizmetlerini SSK İstanbul İhtiyarlık Sigorta Müdürlüğü’ne yazı ile sormuş. İhtiyarlık Sigorta Müdürlüğüne gidince gördük ki Bağ-Kur’dan gönderilen yazı sayısı aylık 5000’den fazla. Durumu biraz araştırınca konunun Bağ-Kur’un eziyet etmeyi sevmesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.


            Çok fazla sayıda hizmet sorulması olayı ortaya çıkınca Sosyal Güvenlik Kurumları Başkanı Tuncay Teksöz’ün başkanlığında, SSK Başkanı Özkan Dalbay ve Bağ-Kur Genel Müdürü Saner Güngör bir araya gelmişler ve 07.03.2006 günü , “Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur’da Geçen Hizmetlerin Bilgisayar Ortamında Birleştirilmesine İlişkin Protokol”ü imzalamışlar.


            Protokol gereğince, SSK  Bağ-Kur’un web sayfasındaki hizmet bilgilerini, Bağ-Kur’da SSK’nın web sayfasındaki hizmet bilgilerini kullanacak. Protokole uyan taraflar da en kısa sürede konuyla ilgili olarak genelgelerini yayınlayacak ve birbirlerini yazıyla boğmayacaklar. Ancak, Bağ-Kur konuyla ilgili genelge yayınlamadığı gibi ayda 5000 den fazla yazıyı SSK’ya gönderip hizmet sormaya devam ediyor. Protokolü de takmıyor.


            Öte yandan Bağ-Kur prim afları için Bağ-Kur il müdürlüklerine giden bir çok okurumuz ne sorularımıza cevap verecek birisi var ne de işlemlerimizi yapacak birisi. Sabahtan akşama kadar sıra bekliyoruz ama yine de işlemlerimizi yaptıramıyoruz diyorlar.


 


 


 


Kısa kısa kısa kısa


Nejla Yıldız-13.04.2003 günü Bağ-Kur’dan sonra başladığınız SSK sigortasında 1260 günü (3,5 yılı) tamamladığınız anda SSK’dan emekli olacaksınız.


M.Ali Yazıcı-04.10.2000 tarihinden önceki vergi kaydınız veya şirket ortaklığınız nedeniyle şimdi Bağ-Kur’a prim ödemeyemezsiniz bununla ilgili süre 08.02.2004 günü tamamlandı.


Havva Çınar-3600 günü 23.05.2008 gününe kadar tamamlarsanız 54 yaşında, 23.05.2011 gününe kadar tamamlarsanız 56 yaşında SSK’dan emekli olursunuz.


Talip Boloğur-Askerlik borçlanması ile emekli aylığınızda yaklaşık 5 YTL artış olur bu rakam iyi diyorsanız borçlanın, değil diyorsanız borçlanmayın. Ancak, askerliği borçlanmazsanız emekliliğiniz 20.04.2007 gününe kalır, borçlanırsanız 1260 günü tamamlayınca emekli olursunuz.


Faruk Aksoy-Bağ-Kur emeklilerinin işleri (vergi-dernek-oda kaydı) devam ederse emekli aylıklarından yüzde 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilmesi uygulaması doğrudur ama 21.09.1998 deki vergi kaydınızın sona ermesinden sonraki dönemde sadece esnaf odası kaydı devam ettiğinden bu dönem için iş mahkemesinde menfi tesbit davası açabilirsiniz.