Bugün-Ücretten İndirim Yapılamaz-Yurtdışı Kısmi Aylığı-İSMMMO Seçimi

24 Mayıs 2006

            Ücretten İndirim Yapılamaz


            Ali bey bir fabrika da üretim müdürlüğü yapmaktayım. Bu temmuzun 19’unda resmi olarak 4 yılım dolacak (19/07/2002 girişliyim). Bu işyerinde benim çıkmam için uğraşılıyor ve en sonunda patronum maaşımı geri çekmek istedi. Aylık 1600 YTL. alıyorum ama bu ay 1000 YTL. vermek istedi. Bu arada  SSK’ya ücretim 600 YTL. üzerinden  bildiriliyor. Bana tazminat vermemek için benle uğraşılıp istifa etmemi istiyorlar. Ben de 4 yıla sünger çekmek istemiyorum. Asıl sorum şu: maaşımı indirme haklarına sahipler mi ve tazminat alabilir miyim? Tazminatım ne olur? Rumuz Ela


 


            Sayın okurum, hemen asıl sorunuzu cevaplandırayım, 4857 Sayılı İş Kanunu gereğince işveren ile aranızda var (yazılı veya sözlü) olan hizmet akdinin, esaslı unsurlarından olan ücretten, indirim veya eksiltme yapılamaz. Yapıldığı takdirde işçi, iş akdini 4857/24 üncü madde gereğince, tazminatlı olarak derhal feshetme (işi bırakma) hakkına sahip olur. Ancak, burada unutmamanız gereken husus, 4857/26 ıncı madde gereğince ücretten indirim yapıldığını öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 iş günü içinde işi bırakma hakkınızı kullanmanızdır. Sizin durumunuzda bir farklı husus daha var gerçek ücretiniz ile resmi evrak ve makamlara yansıyan ücret arasında fark olmasıdır ki eğer önceki aylarda ayda 600 YTL. almış gibi ücret bordrolarına imza attıysanız ve ayda 1600 YTL ücretiniz olduğunu kanıtlayamazsanız haklılığınızı kanıtlamakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle ayda 1600 YTL. ücret aldığınızı kanıtlayıcı bilgileri elde etmeye bakın.


 


 


            Yurtdışı Kısmi Aylığı


            Sizden şimdiye kadar gerek Bugün gazetesinden gerekse Kanaltürk’ten çok şeyler öğrendik. Geçen hafta yazınızda, Almanya’da işsizlik dahil, 1 sene 4 ay çalışan vatandaşa (SSK’lı olan) Almanya’dan kısmi yurt dışı emeklilik talebinde bulunmasını tavsiye ettiniz. Ben, İngiltere’de 8 sene aktif, 6 sene de işsizlik sigortasından 14 sene çalışmışlığım var ve şu anda 2 sene SSK’lıyım.  1968 senesinden 4 sene Emekli Sandığı’ndan hizmetim var.  Niye yurt dışı borçlanması yapıp para ödeyeyim. Almanyalı 1 sene 4 ayda emeklilik hakkı kazanıyorsa ben 14 senede yurt dışı kısmi emeklilik hakkım olur mu? Ali Olcay


 


            Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olan ülkelerde çalışan işçilerin oradaki çalışmaları sigortalılık süresi (prim ödeme günü değil) olarak sanki Türkiye’de çalışmış gibi değerlendirileceğinden, siz de İngiltere’deki çalışmalarınızla birlikte Türkiye’de var olan 2 senelik SSK ve 4 senelik T.C. Emekli Sandığı hizmet süresi ile SSK Yurtdışı İşçi Hizmetleri Daire Başkanlığı’na müracaat ederek Kısmi Aylık alarak emekli olabilirsiniz. Kısmi aylığı tam aylığa çevirebilmek için isterseniz yurtdışı borçlanması da yaptırabilirsiniz.  Bu arada yurtdışı kısmi aylığı için Almanya’ya değil SSK’ya müracaat etmesini tavsiye etmiştim.


           


 


            İSMMO’da Seçim Bitti


            Geçtiğimiz cumartesi ve Pazar İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlar Odası’nda (İSMMMO) seçimli genel kurul vardı ve yapılan seçimi önceki başkan Yahya Arıkan yeniden kazandı. Bir dahaki seçime kadar İSMMMO’yu Yahya Arıkan, Yücel Akdemir, Hüseyin Fırat, Mehmet İhsan Yalçın, Kazım Mermer yönetecek ve İsmail Hakkı Baliç, Aslı Hanife Gültekin, Habib Kullukçu denetleyecektir. Seçilen tüm meslek mensuplarına hayırlı olsun diyerek başarılar diliyorum.


Formun Üstü


 


Kısa.. Kısa..Kısa..Kısa..Kısa..


Metin Akyüz-Son yedi yıllık (yani 2520 günlük) prim ödemelerinizde (boş geçen süreler sayılmaz) en çok nereye prim ödemişseniz o kurumdan ve o kurum uygulamalarına göre emekli olursunuz. Sizin şu an 6400 gününüz ve son yedi yıllık prim ödemelerinde de en çok Bağ-Kurunuz var Bağ-Kur’dan emekli olabilmeniz için ya 58 yaşını bekleyeceksiniz ya da 9000 güne ulaşacaksınız. Veyahutta SSK’ya prim ödeyip Bağ-Kur’dan sonra 3,5 yıl prim ödeyip SSK’dan emekli olabilirsiniz.


Metin Onur-Siz 506 Sayılı Kanun gereğince işkazası sonrası sürekli işgöremezlik geliri alan birisi (yatalak) olduğunuzdan, 506 Sayılı Kanun’un Ek 49’uncu maddesi gereğince, sağlık kurulu raporuyla Özel bir bakım evi ile anlaşarak bakımınızı yaptırabilirsiniz.


Nihat Tekeoğlu-45 yaşında yani 01.06.2008 günü SSK’dan emekli olma hakkını elde etmişsiniz. Bu arada emeklilik için gereken şartlardan yaş hariç diğer şartları tamamladığınızdan SSK’ya başvurup kıdem tazminatı alabilir yazısı alıp-işverene vererek işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.