Bugün-Vergi İndirim Belgesi ve Mahkeme-Yetim erkeklere Çeyiz-Dul ve Yetim Aylığı

5 Haziran 2006

            Vergi İndirim Belgesi ve Mahkeme


            01.01.1966 doğumluyum, 13.08.1984 tarihine ilk sigortalı işe başlama tarihimdir ve prim ödeme gün sayım 3700’dür. Bende doğuştan sağ kalça çıkığı ve göğüste sağ bombe mevcut, vergi indirim belgesi için defterdarlığı başvurdum Ankara Dışkapı SSK Hastanesine gönderdiler. Hastane bana yüzde 44 rapor verdi ve ilgili yasadan yararlanır sonucu çıktı. Ancak,  Maliye bu raporu yüzde 30’a düşürdü. Doğuştan göğsümdeki bombe için beni yanlışlıkla göğüs cerrahisi yerine göğüs hastalıklarına havale etti, o da doğal olarak iç organları muayene etti ve rapora normaldir yazdı.  Tekrar rapor alıp bu yanlışlığı gidermek istedim bana aradan 3 ay geçmesi lazım dediler. Ben halen inşaatta işçi olarak çalışıyorum ve yürümekte güçlük çekiyorum, Ankara’da ikamet ediyorum, evli ve 2 çocuk babasıyım


ayrıca göğsümdeki bombe bana rahatsızlık veriyor. Şimdi sizden ricam bu aşamadan sonra ne yapmam lazım, mahkemeye versem bir sonuç alabilir miyim? İdris Evis


 


            Beyefendi, bahsettiğiniz durumunuz nedeniyle, özel olarak uzman bir hekime başvurarak yeniden değerlendirme isteyin ve oranınızın yüzde 40 ve daha fazla olduğunuza kanaat getirirseniz bu kere Maliye Bakanlığı’nın vergi indirim belgesi talebinizi reddetmesini idari yargıda dava edin. Davayı kazanmanız halinde mahkeme yoluyla vergi indirim belgesi sahibi olursunuz ve bu belge ile de 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 60 ıncı maddesi gereğince hemen emekli olursunuz. Davayı kazanamaz ve vergi indirim belgesi alamazsanız bu kere 48 yaşında en az 5225 gün sayısı ile emekli olabileceğiniz gibi var olan 3700 günle 58 yaşında da emekli olabilirsiniz.


 


 


            Yetim Erkeklere Çeyiz Parası 2007’de


            Ben 25 yaşındayım yetim olduğum için 18 yaşına kadar babamın maaşını annemle
birlikte aldık. Fakat 18 yaşına gelince benim maaşım kesildi.Yeni sosyal güvenlik yasa tasarısına göre evlenen erkek çocuklarına da çeyiz parası verilecekmiş, bu doğrumu? Ben de alabilir miyim eğer doğruysa nereye başvurmam gerekiyor?  F. Daşlı


            Fırat bey, evlenen yetim erkek çocuklara yani ana veya babası üzerinden yetim aylığı alan erkeklere çeyiz parası 2007 yılında başlayacak. Siz ise şu an yetim aylığı almıyorsunuz, bu nedenle 2007 den sonra bile olsa evlenirseniz çeyiz parası-evlenme yardımı alamazsınız.


             Dul ve Yetim Aylığı


            1998 yılından beri (kocam vefat ettiğinden) dul maaşı alıyorum. Babamda geçen sene vefat etti. Babamdan dolayı yetim maaşı alabilir miyim?  Yani, hem kocamdan dolayı dul maaşı, hem de babamdan dolayı yetim maaşı bağlatma hakkım var mı? Z. Eylenti


 


            Hanımefendi, hem eşiniz üzerinden dul aylığı hem de babanız üzerinden yetim aylığı alabilirsiniz ama bunun için eşiniz ile babanızın ayrı sosyal güvenlik kurumlarına bağlı olmalarına bağlı. Gönderinizde belirtmemişsiniz ama mesela eşiniz T.C. Emekli Sandığı ve babanız SSK’ya bağlı ise veya eşiniz SSK’lı, babanız Bağ-Kur’a bağlı idiyse hem dul hem de yetim aylığını alabilirsiniz. Her ikisi de aynı Kuruma bağlı ise sadece fazla olanı alırsınız.


 


Kısa………


Cuma Doğan-Babanızın 3300 gün SSK’sı ve yaklaşık 3000 günlük Bağ-Kur’unun var olduğunu yazmışsınız ama hangisi önce hangisi sonra belli değil. Bu duruma göre, son yedi yıllık FİİLİ (2520 günlük) prim ödemelerinde en çok SSK’ya prim ödemiş durumda olur ise 57 yaşında (01.01.2010) günü SSK’dan emekli olur. Aksi halde yine 57 yaşında Bağ-Kur’dan emekli olur.


Oğuzhan Yıldırım-Yeni sosyal güvenlik kanunu gereğince, (5 yıldan fazla ama) 10 yıldan az memuriyeti olduğundan dul aylığı alamayan annenize SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından dul aylığı verilecektir.Ancak, 1985 olan ölüm tarihinden değil ocak 2007 den sonrası için aylık alacak.


Nihal Mazlum –Anneniz, Sakine Bedel 3600 gün sayısını tamamlamak şartıyla 54 yaşında emekli olabilir bu nedenle var olan 788 gününü 3600 güne tamamlamak için prim ödemelidir. Halen isteğe bağlı ödeme için 1080 gün şartı var ama bu şart 2007 yılında kalkacak.