BUGÜN-VERGİ KAYDIM VAR, BAĞ-KUR’UM YOK-ÇOCUKLARA SAĞLIK KARNESİ-

4 Mart 2006


VERGİ KAYDIM VAR, BAĞ-KUR’UM YOK
Ali bey, 1970 yılından bu zamana kadar vergi mükellefiyim ve işim ile ilgili olan dernekte de kaydım var. Ancak, bu zaman çerçevesi içinde Bağ-Kur’a herhangi bir kayıt yaptırmadım yani açılışım dahi Bağ-Kur’da yok.
Sizden öğrenmek istediğim 1970 yılından itibaren Bağ- Kur’a kayıt olup, bütün borcumu da hemen ödeyip Bağ-Kur’dan emekli olabilir miyim?

Eyüp Kahraman

Eyüp bey, 1479 Sayılı Bağ-Kur Kanunu’nda önemli değişiklikler ve ilaveler yapan 4956 Sayılı Kanun’un Geçici 18 inci Maddesi gereğince,

“Bu Kanuna göre sigortalılık niteliği taşıdıkları halde 4.10.2000 tarihine kadar kayıt ve tescilini yaptırmamış olan sigortalıların sigortalılık hak ve mükellefiyetleri 4.10.2000 tarihinden itibaren başlar. Ancak, bu Kanuna göre zorunlu sigortalı olarak tescil edilmiş olanların sigortalılıkları, bu Kanunun yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde Kuruma yazılı olarak başvurmaları ve 20.4.1982-4.10.2000 tarihleri arasındaki vergi kayıtlarını belgelemek ve belgelenen bu sürelere ilişkin olarak 49’uncu ve ek 15’inci maddelere göre hesaplanacak prim borçlarının tamamını, tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde, ödeme tarihinde bulundukları gelir basamağının yürürlükte olan prim tutarı üzerinden ödemek kaydıyla bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir.”

Madde metninden görüleceği üzere, sizin 04.10.2000 tarihine kadar Bağ-Kur’da sicil numaranız olmadığı için Bağ-Kur sigortalılığınız 04.10.2000 tarihinde başlamaktadır. Ancak, 06.02.2004 gününe kadar müracaat edenlerin sigortalılığı ise 20.04.1982 tarihine kadar geriye götürülmekteydi. Siz, müracaat süresini geçirdiğiniz için artık eski süreleri ödeyemezsiniz. 1970 yılından ise asla ödeyemezdiniz.

 

 


ÇOCUKLARA SAĞLIK KARNESİ
18 yaşından büyük erkek çocuklarım için daha önceden üniversite kimliğini gösterip SSK hastanelerinde muayene olabiliyorduk. Şimdi ise sistem kayıt vermiyor deyip muayene etmediler.


Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Ö.K.

506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun, “Sigortalının geçindirmekle yükümlü olduğu kimseler” başlıklı106’ıncı maddesi gereğince,

“Bu kanunun uygulanmasında, sigortalının geçindirmekle yükümlü olduğu kimseler:

a) Diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmayan ya da gelir veya aylık almayan eşi,

b) 18 yaşını veya ortaöğrenim yapıyorsa 20 yaşını, yükseköğrenim yapıyorsa 25 yaşını doldurmamış veya 18 yaşını doldurmuş olup da çalışamayacak durumda malul erkek çocukları ile yaşları ne olursa olsun evli bulunmayan ve sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmayan veya bunlardan aylık yahut gelir almayan kız çocukları,

c) Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı belgelenen ana ve babası, dır.

Geçici iş göremezlik ödeneği verilmesine hak kazanılan tarihten önce, sigortalı tarafından evlat edinilmiş, tanınmış veya nesebi düzeltilmiş, yahut babalığı hükme bağlanmış çocuklar da (b) fıkrası kapsamına girerler.”

Bu maddeden de görüleceği üzere, yükseköğrenim yapan erkek çocuklarınıza 25 yaşına kadar sizin üzerinizden sağlık yardımı verilebilir. Ancak bu hiçbir zaman üniversite kimliğinin gösterilmesi ile olmaz. Çocuğunuzun okulundan alacağınız öğrenci belgesi ile bağlı olduğunuz Sigorta Müdürlüğü’nden çocuğunuz adına sağlık karnesi alacaksınız ve bu karne Sigorta Müdürlüğü’nce bilgisayarlara kaydedilecektir.

Çünkü, SSK’nın artık kendi hastanesi yok ve sizin gideceğiniz kamu hastaneleri ile SSK ile anlaşmalı özel hastaneler SSK bilgisayar kayıtlarına internet üzerinden girip çocuğunuzun sağlık karnesinin geçerli olup olmadığını ve ücretini SSK’nın verip vermeyeceğini kontrol edip yani provizyonla SSK’dan onay aldıktan sonra hizmet veriyorlar.


KISA… KISA… KISA…
– Lamiye Yıldız-2002’de başlayan vergi mükellefiyetiniz nedeniyle Bağ-Kur’lu olmanız gerekiyor ve kayıt yaptırdıktan sonra da T.C. Emekli Sandığı hizmetlerini ihya (canlandırma) yaptırın.
SSK, T.C. Emekli Sandığı ve Bağ-Kur toplamında 15 tam yılı tamamlamak şartıyla 52 yaşında yani 25.07.2007 günü Bağ-Kur’dan emekli olursunuz.

– Naci Alioğlu-Araklı-Oğlunuz Muammer, 5000 gün sayısını tamamlamak şartıyla 44 yaşından sonra emekli olur.Kızınız Nermin ise var olan 3695 gün sayısı ile 54 yaşında (25.03.2010) emekli olur. Zerrin hanım ise 56 yaşında emekli olacak.

– Ünal Uysal-ABD’de olan oğlunuzun SSK’ya isteğe bağlı prim ödemesi yasaldır ve doğrudur. Oğlunuz 5000 gün sayısını ve 45 yaşını tamamlamak şartıyla SSK’dan emekli olur.

– Suphi Ersaraçoğlu-İzmir-Sandıkta var olan 4 yıl, 8 aylık süreniz ve SSK’da var olan 300 gün sayınıza ilaveten yurtdışında geçen sürelerinizden toplamda 10 yılı tamamlayacak kadar (yaklaşık 5 yıl) süreyi yurtdışı borçlanması yapmak üzere SSK’ya müracaat edin, SSK, üzerinden 2 yıldan fazla süre geçmiş diyerek reddederse iş mahkemesinde dava açın.

– Çetin Eryıldız-Boş geçen (vergi mükellefi olmadığınız) süreleri prim affıyla ödeme imkanınız yok. Babanız için açtığınız davayı kazanır ve 5 yılı tamamlatabilirseniz annenize dul aylığı bağlanır ama Tarım Bağ- Kur 1984’de başladı, daha öncesi olamaz.

– Ümit Fatih-51 yaşında en az 5450 gün sayısı ile emekli olursunuz.

– M.Tülin Özışık-Öncelikle hemen SSK’lı bir işe girin ardından T.C. Emekli Sandığı’nda geçen yaklaşık 5 yıllık sürenizi ihya (canlandırma) etmek için dilekçe gönderin. Emekli Sandığı ve SSK toplamında 10 tam yılı (3600 günü) tamamladığınız anda emekli olursunuz.
DUYURU
Her hafta cumartesi günleri saat 16.00-17.00 saatleri canlı olarak Kanaltürk ve Eurotürk televizyonlarında canlı olarak yayınlanan, Ali Tezel ile Çalışma Hayatı Programı’nda bu hafta (04.03.2006) Prim Affı’nın ayrıntıları anlatılacaktır…
Canlı ve interaktif olan programa 0212 355 85 30 ve 31 numaralı telefonlardan ulaşılabilmektedir…