Bugün-Yetimlerinizi Sevindirebilirsiniz-Sağlık Karnenizi Kullanabilirsiniz

22 Nisan 2006

            Yetimlerinizi Sevindirebilirsiniz


            Yazılarınızı her zaman özenle takip etmeye çalışıyorum. Çoğu zaman ulaşamadığımız bilgilere sizin sayenizde ulaşma imkanı buluyoruz. Bu ulaşamadığımız bilgilerden biride 19.04.2006 tarihli Sosyal güvenlik reformu ile ilgili yazınız. Şu anda benim bu konuda mağdur durumda olan bir kız kardeşim var. İsterseniz durum hakkında size kısaca bir bilgi vereyim.
           
Kız kardeşimin eşi, 2002 yılında mesane yolları kanserinden vefat etti. Çalıştığı SASA İplik fabrikasından SSK’nın vermiş olduğu çalışamaz raporundan dolayı çıkarılmıştı ve çıkarıldıktan bir süre sonrada vefat etti. Toplam ödenmiş 800 günlük bir primi var. Kanunlara bakarsak kardeşimin hiç bir sosyal hakkı yok (en azından benim yaptığım araştırmalara göre) çalmadığımız kapı kalmadı ve bu kapılar bir bir yüzümüze kapandı. Sanki vefat eden kişi bu ülkenin bir vatandaşı değilmiş gibi hareket edildi. Şu anda kardeşim iki çocuğu ile mağdur durumda kaldı. Acaba bizim gözümüzden kaçan, tespit edemediğimiz bir yol var mı?  Kardeşimin bu mağduriyetini giderebilmek için ne yapabiliriz. Bahsettiğiniz yazınızda emekli dul ve yetim maaşı için askerlik borçlanmasını ödememiz gerekiyor sanırım. Bize izlememiz için bir yol gösterebilir misiniz? Osman GÜL


            Osman bey, kızkardeşinize ve yetim çocuklarına şimdiden müjde verebilirsiniz, yeni sosyal güvenlik reformu çerçevesinde kabul edilen “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu” cumhurbaşkanımız tarafından onanıp, Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra 01.01.2007 günü yürürlüğe girecektir. Yürürlük tarihinden itibaren eniştenizin askerlik süresini borçlanıp öderseniz ocak 2007 den itibaren dul-yetim aylığı kardeşiniz ve yeğenlerinize bağlanacaktır. Çünkü, 1800 gün olan süre 900 güne düşürüldü ve sizinde gazetemizde okuduğunuz üzere 2007 den itibaren eski tarihlerde vefat edenlerin eş ve çocuklarına da aylık bağlanması kararlaştırıldı. Bu kanunun hazırlanmasında büyük emeği olan eski SSK Başkanı ve Akparti Milletvekili Mehmet Zekai Özcan beye de (0312 4205872) teşekkür etmemiz gerekir.


 


 


            Aylığınız ve Sağlık Karneniz Devam Edecek


            Üniversite mezunuyum ve 27 yaşında bayanım ve çalışmıyorum ve herhangi bir sigortam da gelirim de yok. Babamın vefatı üzerine bana ve kız kardeşime aylık maaş bağlandı. Size sorum şu, yeni çıkan kanuna göre ben babamdan veya annemden dolayı sağlık hizmeti alamıyorum. Bu durumda maaşım kesilecek mi? Ayrıca bu kanuna dul ve yetimlerde dahil mi? Şeyda Şanlı


 


            Konuyu sanırım yanlış anlamışsınız hangi kurumdan olursa olsun yetim aylığı alanlar aynı zaman o kurumdan sağlık karnesi de kullanabilir. Gazetelere konu olan yükseköğrenimli ve 25 yaşından büyük kızlar anası veya babası üzerinden aylık almayanlar. Siz ise babanız üzerinden yetim aylığı alıyor olmanız nedeniyle, aylık aldığınız kurumdan sağlık karnesi de alabilecek ve kullanabileceksiniz.


 


Kısa.. Kısa..Kısa..Kısa..Kısa..


Hamza Bıyık –Staj başlangıcınız emeklilik için başlangıç sayılmaz bu nedenle, %55 oranıyla vergi indirim belgesi alırsanız erken emekli olursunuz ama stajdan sonraki ilk işe başlama tarihinizi yazmadığınızdan emeklilik sürenizi hesaplayamadım.


 


 


Adnan Taş-Bağ-Kur’dan sonra yeniden başladığınız SSK’ya 1260 gün daha prim ödemek şartıyla, SSK’dan (yeni adıyla SGK’dan) emekli olacaksınız. Askerlik sürenizi borçlanmanız emekli tarihinizi değiştirmiyor ve askerlik borçlanması 1260 günden sayılmaz.


Nejat Karanfil-Anneniz halen geçerli olan en düşük SSK emekli aylığı olan 480 YTL. üzerinden emekli olacak, primlerini artırmanızı tavsiye etmem.


Ramazan İnceyaprak-Daha önce ödemediğiniz isteğe bağlı SSK sürelerini şimdi ödeyemezsiniz var olan 480 gün nedeniyle de 1080 günden az olduğu için yeniden isteğe bağlı da olamazsınız ama yeni kanundan sonra 01.01.2007 de 1080 gün şartı kalkıyor. Eşiniz 3600 günle 50 yaşında emekli olabileceği gibi 5000 günü tamamladığı anda da emekli olabilir.


Birgül K.-Bağ-Kur ve SSK toplamında 5400 günü (15 tam yılı) tamamlamak şartıyla Bağ-Kur’dan kısmi aylık ile emekli olabilirsiniz. Yeni kanun çıkınca 3600 günle emekli olunur diye bir şey yok.