Bulgaristan göçmeni ve askerlik borçlanması

24 Ekim 2004

Ali Tezel ;
[email protected] 
[email protected]


Bulgaristan göçmeni ve askerlik borçlanması

Ali bey, 1989 yılında Bulgaristan’dan gelenlerdenim. Daha önce sizden aldığım 12-10 ve 12-18 Ek Sayılı iki genelgeye göre bizlerden askerlik belgesi istenmemesi gerektiği açıkça belirtildiği halde Yalova Sigorta Müdürlüğü bizlerden askerlik borçlanması yapabilmemiz için belge istiyor. SSK’nın sigorta müdürlüğü kendi genelgesine uymuyor.

Kazım Çolak

Kazım bey, bahsettiğiniz SSK Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nın 12-10 ve 12-18 Ek Sayılı Genelgeleri gereğince, Bulgaristan’dan gelenlerden askerlik borçlanması yapmak isteyenler belge getirmek zorunda değildir ve bu durumda 2 yıllık bir sürenin askerlik borçlanmasını yapabilirler. Belge getirirlerse bu kere belgede daha fazla süre kayıtlı ise o süre kadar borçlanabilirler. Yapmanız gereken durumu SSK Başkanlığı’na veya Çalışma Bakanı’na dilekçe ile bildirmektir ama Yalova Sigorta Müdürü Kamuran beye gidin o gereğini yerine getirir.

Yeni kitaplar var

İş Kanunu Şerhi

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi İnceleme Yargıcı Şahin Çil tarafından hazırlanan ve Turhan Kitabevi’nden yayınlanan, 4857 Sayılı İş Kanunu Şerhi aynı zamanda açıklamalar ve kararlarla zenginleştirilmiş. Edinmek isteyenler, 0312 418 82 59 numaralı telefonu arayabilirler.

Şerhli Bağ-Kur Kanunu

Bağ-Kur mevzuatı konusunda ilgililerin yararlanabileceği az sayıda kitap var. Adalet Bakanlığı Hakimi Sayın İhsan Çakmak, daha önce yayınladığı Şerhli Sosyal Sigortalar Kanunu’ndan sonra şimdi de Şerhli Bağ-Kur Kanunu isimli bir kitap hazırladı. Uygulamada eksikliği hissedilen Bağ-Kur mevzuatı, yargı kararları, açıklamalar ve kurulduğundan bugüne kadar uygulanan tüm tabloların var olduğu bu kitabı edinmek için (0 312) 480 34 31 veya (0 543) 845 04 33 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Okurlara Cevaplar

Haluk Fırtına-Bağ-Kur’dan daha önceki 1200 gün SSK günü dahil 9000 günü (25 tam yılı) tamamlayınca emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur’lu değil de SSK’lı olsaydınız 1974 başlangıcı ile 1999 yılında emekli olabilirdiniz. Hatta şimdi SSK’ya geçip 3.5 yıl sonra da SSK’dan emekli olabilirsiniz.

Bedri Ömrüuzun-Sayın hocam gönderdiğiniz bilgilere göre, 46 yaşında (28.08.2009) SSK’dan en az 5075 gün sayısı ile emekli olacaksınız.

Emel Alihafızoğlu-T.C. Emekli Sandığı’ndan aynı anda iki aylık (biri dul, diğeri yetim) birden alamazsınız sadece dilediğiniz bir tanesini tercih edebilirsiniz.

İbrahim Kaygusuz-Altınoluk-Sakat aylığı dediğiniz 2022 Sayılı Kanun gereğince 3 ayda bir T.C. Emekli Sandığı’nın verdiği aylık ise başvurunuzu elinizdeki sağlık raporu ile birlikte Kaymakamlığa yapacaksınız.