COVİD-19 HASTALIĞI YENENLERE MUAFİYET VE ÖDÜL VERİLEMEZ Mİ

29 Mayıs 2020

Dün itibari ile İYİLEŞEN hasta sayımız 125 bine yaklaştı.

İyileşen hastalarımız ;

En basit hali ile maske zorunluluğu olan alanlarda maske takacak mı, sosyal mesafeye, hijyen kurallarına uyması gerekecek mi  sorusu akla geliyor.

İyileşen hastaların zorunluluklara tabi tutulması düşünülemez. (Karantina bölgelerinden çıkış hariç)

Ancak iyileşen hastaları ayırt edecek bir kimlik kartı veya resmi (taklit edilemeyen) bir belge veya e devlet üzerinden iyileşme olgusu doğrulanan bir kayda erişebilmeleri mümkün olursa yasaklar nedeni ile azalan hoşgörümüzden  nedeni ile şüpheli veya kötümser bakışlarımıza maruz kalmazlar.

Antikor testlerinin uygulanması arttıkça testi pozitif olanlarda aynı kapsamda olmalıdır.

Hatta öyle ki iyileşen hastalar veya antikor testi pozitif çıkanlar hasta oluruz diye bir çoğumuzun çalışmaktan çekineceği, hastalar veya riskli bireyler ile yapılacak işlerde ön planda çalışabilmeli bu çalışma şekli teşvik edilmelidir.

Örneğin iyileşmiş bir hekim maskesiz ve koruyucu kıyafetsiz hastalara müdahale edebilmeli hatta çalışması teşvik edilmelidir.

İyileşen hastaların plazma bağışı nedeni ile resmi olarak ödüllendirilmeleri gizli kapaklı plazma pazarının da önüne geçecektir.

TURİZM VE İYİLEŞMİŞ HASTALAR

Diyelim ki Mayıs sonu itibari ile dünyada iyileşen 2.500.000 hasta, neden seyahat engeline takılsın neden otellerde hastalığı önleme kurallarına uymak zorunda kalsın.

Hatta neden sadece COVİD-19’dan iyileşmiş hastaların kalabilecekleri oteller neden olmuyor. Örneğin bütün müşterisi iyileşen hastalardan oluşan bir otellerin çalışanları daha güvence altında olmayacak mı ?

Turizm sektöründe neden sadece iyileşmiş hastaları kabul eden oteller olmuyor.

Belki de iyileşmiş ve antikor testleri pozitif Türk hastaları e devlet üzerinden görebilen, aynı durumda olan yabancıları antikor testi ile belirleyip bir sisteme kaydeden otel ve işyerlerinin internet ortamında erişip doğrulayabilecekleri ancak bizim devletimizin resmi mercilerince doğrulanan kayıtları oluşturamayalım.

Türkiye’deki hasta sayısı kadar iyileşeni bulunan Rus vatandaşlarından iyileşenler neden elini kolunu sallayarak tatile gelemesin, az eşya ile tatile gelmeleri , sınır kapılarında  hatta uçuş öncesi -sonrası uçağa-yurda girmeden temiz olan bir kıyafetin verilerek, tatilde kullanabileceği kıyafetlerden yeni ve hijyeni daha kolay ve çok ucuz olan kıyafetlerin otel işletmecilerince sağlanması yol dahi denenebilir.

Kıyafetler bakımından hava alanlarında kapalı odalarda ultraviyole ışınları ile hijyen sağlayan makineler kullanılabilir. Kişilerde daha düşük dozlu aletlerden üzerindeki kıyafetler ile geçebilirler.

Amerika’da insanın bulunduğu ortamlarda (havaalanları gibi) daha düşük dozlu ancak klima içine konan UV cihazlarının havayı dahi dezenfekte edebildiği bilinen hususlardan.

Klima ve hava sirkülasyonu yapan  cihazların UV cihazları ile uyumu birlikteliği sağlanamaz mı.

COVİD-19 ile başarılı bir mücadele veren, insan kayıplarının en az düzeyde olduğu ülkemizde, yeni normale dönerken iyileşenleri yeni normalden muaf olması dileği ile sağlık dilerim.