Deprem sonrası koruma altına alınan çocuklar KPSS’siz 18 yaşında devlet memuru olur

23 Şubat 2023

Deprem sonrası koruma altına alınan çocuklar KPSS’siz 18 yaşında devlet memuru olur

Deprem sonrası ana-babasız kalıp devletçe koruma altına alınan veya ben çocuğuna bakamıyorum diyerek çocuğunu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine bırakırsanız en az 2 yıl koruma altında kalmak kaydıyla lise altı öğrenimi olan çocuğunuz 18 yaşından itibaren dilediği an KPSS’ye girmeden devlet memuru olur.

Bu Kapsamda Kimler İstihdam Edilebilecek?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden aralıklı da olsa iki yıldan az olmamak kaydıyla yararlanan ve reşit olduğu tarih itibariyle bu hizmetlerden yararlanmaya devam ediyor olan çocuklar bahse konu istihdamdan faydalanma hakkına sahip bulunuyor.

Yerleştirme İşlemi  Nasıl?

Yerleştirme işlemleri kurumlarca ayrı ayrı değil merkezi olarak yapılacak.

Lisans, ön lisans ve lise ve dengi mezunlarının kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamı amacıyla KPSS sınavına girmeleri şart. Öncelikle lisans, ön lisans ve lise ve dengi öğrenim konumunda olan kişiler için memur kadrosu ayrılacak, tercihleri alındıktan sonra KPSS puanlarına göre uygun tercihlerine atamaları yapılacak.

KPSS sonucuna göre yerleştirme işlemlerinde öğretim seviyelerine uygun KPSS (B) grubu puanları kullanılacak.

İlkokul ve ilköğretim mezunları için kalan kadro sayısınca hizmetli kadrolarına tayin edilmek üzere kura çekilecek.

Atama Tercih İşlemleri ile Kura Başvuruları

Bu kapsamda atamadan faydalanacak kişilerin atanma işlemleri Devlet Personel Başkanlığınca gerçekleştirilecek. Devlet Personel Başkanlığı ile ÖSYM arasında yapılan protokol gereği belirlenecek bir tarihte korunma ve bakım altında yetişmiş kişiler için hazırlanacak olan yerleştirme ve tercih kılavuzuna göre adaylar tercihlerini yapıp başvuruda bulunacak.

Tercihlerin hangi kuruma yapılacağı ya da kura başvurusunun nasıl yapılacağı ve yerleştirme tarihleri Devlet Personel Başkanlığınca belirlendiğinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sayfasından (cocukhizmetleri.aile.gov.tr) ilgililere duyurulacak.

Atama Hangi Kadrolara Yapılacak?

KPSS sonucuna göre yerleştirme memur unvanlı kadrolara, kura ile yerleştirme yardımcı hizmetler sınıfında yer alan kadrolara yapılacak. Ancak 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yer almayan kamu kurum ve kuruluşlarının kadro veya pozisyon unvanı ve nitelik belirlemeleri mümkün bulunduğundan bu kamu kurum ve kuruluşlarının unvan ve nitelik talepleri hak sahiplerinin nitelikleri ve öğrenim durumları dikkate alınarak karşılanmaya çalışılacak.

Bu İstihdam Hakkından Kaç Defa Yararlanılabilir?

Bu kapsamdaki istihdam hakkından bir defa faydalanılabilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirilmiş ve halen çalışmaya devam edenler istihdam hakkını kullanmış sayılacağından bu kapsamda istihdam hakkından yararlanamıyorlar.