Engellinin emekliliği ve Hıncal Uluç’a

10 Nisan 2005

Ali Tezel;    
   [email protected]
   [email protected]    
    
   Engellinin emekliliği    
    
   12.11.1964 doğumlu, zihinsel engelli bir erkek kardeşim var.12.11.1984 yılında girdiği ilk işinde, rahatsızlığı dolayısıyla 18 gün çalışabildi. Ailesi olarak isteğe bağlı sigortada 5030 iş günü prim ödedik. SSK’nın verdiği sağlık raporuyla 1991 yılından beri babadan maaş alıyor. İsteğe bağlı olarak emekli olabilmesi için daha ne kadar prim ödemeliyiz? Ayrıca zihinsel engelli olduğu için daha az prim ödenmesi gerekmiyor mu? Son olarak SSK’ya emeklilik için başvurduğumuzda vergi indirim belgesi istendi fakat defterdarlık, bir işte çalışmadan böyle bir belgeyi veremeyeceklerini söylüyor. Münevver Çalışkan
   
   Hanımefendi, 12.11.1984 işe başlama tarihli ve zihinsel engelli kardeşiniz için SSK’nın verdiği rapor nedeniyle vefat etmiş babasından yetim aylığı alıyor olması kendisinin 3600 gün sayısı ile emekliliği için yeterlidir. Zira, 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 60’ıncı maddesinin (C/a ) bendi gereğince;
   
   ‘a) Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce bu Kanun’un 53’üncü maddesine göre malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya arızası bulunan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.’
   
   Yukarıdaki metinden de görüleceği üzere bir engellinin vergi indirim belgesi olmasa dahi malüllük raporu var ise (ki kardeşinizin elinde zaten bu tür bir rapor var ve o rapor nedeniyle babasından aylık alıyor) kendisi 3600 gün sayısı ile 15 yıllık sigortalılık süresiyle 1999 yılından beri dilediği zaman emekli olma hakkına sahiptir.. Bu nedenle kardeşiniz dilediği zaman emekli olur. Bu arada engellilerin her ay daha az prim ödemesi söz konusu değildir.
   
   Alkışlar SSK’ya
   
   İsim ile SSK sicil numarası bulabilmek amacıyla internet sayfasında yer açması için SSK’yı bu köşeden defalarca çağrı yaptım ama hatta bu konuda Bağ-Kur’u kendilerine örnek gösterdim. www.bagkur.gov.tr den sadece isminizi yazarak Bağ-Kur sicil numaranızı, borcunuzu ve hizmetinizi de öğrenebiliyorsunuz. Bundan böyle www.ssk.gov.tr adresinden ‘İnteraktif Uygulamalar’ı seçerek, sicil numara veya numaralarınızı öğrenebileceksiniz, emekli aylığı veya geliri alıyorsanız bankanızı değiştirebileceksiniz. Bu uygulamayı başlatanları alkışlıyorum.
   
   Okurlara Cevaplar
   
   Ahmet Kanar-Konya- 1-Resmi nikahlı olmayanlar babalarından yetim aylığı alabilir. 18 yaşından büyükler diledikleri ile birlikte yaşayabilirler. 2-2022 Sayılı Kanun gereğince oğlunuz T.C. Emekli Sandığı’ndan %80’den fazla rapor oranı ve işe girememek şartıyla üç ayda bir aylık alır. Sizin sağlık karnenizi kullanamaz ama kendisine ayrı sağlık karnesi verilir. Şu an için sadece hastanede tedavi olabilir, ilaç alamaz ama ilerde genel sağlık sigortasıyla alabilecek.
   
   Sevinç Ceylan-Bulgaristan’da geçen hizmetleriniz var ise bunları borçlanmadan sadece Türkiye’deki 26.05.1990 da başlayan hizmetleriniz ile 54 yaşında (09.03.2010) en az 3600 gün ile emekli olursunuz.
   
   Mehmet Baştürk-Cezaevinde geçen yıllarınız için şimdi yapacak bir işlem yok ama TBMM’deki emeklilik sigortaları kanunu kabul edilirse borçlanma imkanı verilebilecek.
   
   Mehmet Çalışkan-Konya-İşinizi bıraktığınız ama esnaf odasından kaydınızı kapatmadığınız için Bağ-Kur’un emekli aylığınızdan kesinti yapması ve faiz almasını engellemek adına sadece iş mahkemesinde menfi tespit davası açabilirsiniz.
   
   A.Rasim Özçelikkol-26.12.1986 başlangıcı ile 50 yaşından sonra emekli olursunuz. Askerliğinizi 1986 dan önce yapmışsanız borçlandığınız takdirde 49 yaşında emekli olacaksınız.
   
   Temel Yavuz-Trabzon-49 yaşında (11.11.2014) en az 5300 gün sayısı ile SSK’dan emekli olursunuz. Sosyal güvenlik başlangıcınız olan 1986 yılından sonra ifa ettiğiniz askerlik sürenizi borçlanmanız gün sayısından başka bir işe yaramaz.
   
   Rumuz Umut-Bayan bir okurum iseniz 2006 yılında 20 yılı tamamlayınca işinizden kendi isteğiniz ile ayrılıp, kıdem tazminatı alabilirsiniz.
   
   Recep Yıldız-Kilis-Libya’da 1979-1985 yılları arasında geçen sürelerinizi en son kurumunuz olan Bağ-Kur’a veya bundan sonra SSK’lı olursanız SSK’ya borçlanmak için müracaat edin kabul etmezlerse iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Hiç borçlanma yapmadan en son kurumunuz olan Bağ-Kur’dan 57 yaşında (01.12.2008) kısmi aylık ile emekli olma hakkınız zaten var ama bundan sonra SSK’lı olur ve 1260 gün daha prim öderseniz SSK’dan da emekli olursunuz.
   
   Hemşirelerden Hıncal Uluç’a ithaf olunur….
   
   Sabah Gazetesi çalışanı Hıncal Uluç’un hemşireleri aşağılayan bir yazısı üzerine Muğla Ortaca Devlet Hastanesi hemşiresi Muradiye Söğüt’ün kaleme aldığı şiiri aşağıda veriyorum. Bütün hemşirelerin duygularına tercüman olduğu için kendisine teşekkür ediyorum…
   
   Helal Olsun Sana!
   
   Hıncal Abi, senin birine hıncın var galiba
   
   Kimse bizi bir kefeye sığdıramadı da.
   
   Sen bunu başardın; helal olsun sana;
   
   Sana abi dedik, dedik amma
   
   Hemşire ne demek?
   
   Keşke baksaydın, bir sözlük açıp da
   
   İnsan kardeşinden böyle bir şey ummazdı ya
   
   Artık bize sürdüğün karayı temizlemek düşüyor sana
   
   Terbiyemiz el vermiyor fazlasına
   
   Ne diyelim! Yazıklar olsun sana;
   
   
   * * *
   
   
   Biliyorsun, hemşireler günü yakın zamanda
   
   Bizi onurlandırdın! Helal olsun sana!
   
   Umumi evlere bile ihtiyaç kalmadı sayende
   
   Hele bir ayağın kaymaya görsün,
   
   Başhekim ve hemşireler seni bekler kapıda
   
   Darılman, gücenmen kimin umurunda,
   
   İnşallah ”Peygamber sünneti” falan dinlemezler de
   
   Bulursun kendini ameliyat masasında.
   
   Meslek onuruna yer vermedin köşe yazında,
   
   Ne diyelim! Yazıklar olsun sana;
   
   
   * * *
   
   
   Seni biraz olsun adam sanırdık,
   
   Şu yazına göre mahkemeliksin aslında
   
   Böylesine aşağılanmayı hak etmedik kamuoyunda
   
   Amacın belden aşağı mizah yapmaksa,
   
   Neden kendinden bir örnek vermedin halka
   
   Seni Allah ıslah etsin!
   
   En ağır hemşiremiz kadar taş düşün o kel kafana
   
   Ne diyelim ki! Yazıklar olsun sana
   
   
   * * *
   
   
   Sözde sen bir gazeteci eleştirmensin
   
   Öyleyse bu yazdıklarına inanmış olmalısın
   
   Fakat bu kadarı az olmuş canım
   
   Bari bir de fotoğraf koysaydın yanı başına
   
   Yazdığın çok eğlenceli bir fıkraymış gibi
   
   Nasıl güldün kim bilir katıla katıla
   
   Ne diyelim abi; Yazıklar olsun sana
   
   
   * * *
   
   
   Reytingini zorladın, bilmem farkında mısın?
   
   Gerçi amacın da budur zaten …………… değil misin?
   
   Görev ve sorumluluğunu unutmuşsun yazarken
   
   Biz de kestik o yazıyı gazetelerden.
   
   Sığdıracak yer bulamadık onu hatıralarımıza
   
   En kötü anılarımız bile almadılar senin yazını aralarına
   
   Bekle! Her şeyin hesabı sorulur bir gün
   
   Dilerim bir Fatiha okuyanın olmasın!
   
   Ölüp gittiğinde, mezarının başında
   
   
   * * *
   
   
   ”Sabah” çalışanları bu sözler size
   
   Hiç sağlıkçı yok mu akraba i talukatınızda?
   
   Nasıl izin verirsiniz böyle bir yazının basılmasına?
   
   İçinize sindirdiğinizi düşünmemize imkan yok
   
   Yok ama,
   
   Hepinizi kınıyoruz istemeyerek olsa da
   
   Bütün sağlık camiası adına
   
   Yazıklar olsun! gazetenizin adına
   
   Muradiye SÖĞÜT-Ebe-Hemşire-Ortaca Devlet Hastanesi-05.04.2005