HABERTÜRK-500 bin emekliden yandaş derneğe para aktarıldı–Alkışlar SONOMED’e–Onbinde 1 hisseye de SGDP var ama…–Mehmet Zekai Özcan’ın çıkışı

1 Mart 2010

Alkışlar SONOMED’e


Cuma günü uzun süredir hissettiğim bazı rahatsızlıkların varlığını veya yokluğunu öğrenebilmek için Kadıköy’de bulunan Sonomed görüntüleme merkezine çekine çekine gittim. Ancak, giderken var olan duygularım, gerek işlem anında gerekse de çıkışta ortada kalmadı. Yapılan bir çok tahlil ve teşhise yardımcı işlemler sırasında, hasta güvenliğini en üst seviyede tuttular, tıbbi kaygılarıma anında, güvenli, tatminkar cevaplar aldım. Üstelik bütün işlemler güleryüzlü, değer verildiği hissettirilerek yapıldı. En önemlisi ben de var olan özel sağlık kurumlarının kârı önde tutan anlayışları var yargımı yok eder derecedeydi. Teşekkürler Sonomed iyi ki varsın, senin gibi özel sağlık işletmecileri umarım bu ülkede çoğalır.


 


 


 


500 bin emekliden yandaş derneğe para aktarıldı


 


SSK ve Bağ-Kur emeklilerine adam başı 60 lira zam yaptı diye Başbakana çiçek veren derneğin başkanına kıyak olsun diye 500 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisi hiç haberi olmadan derneğe üye yapıldı ve Şubat ayında olarak her emekliden en az 12 lira dernek aidat kesintisi  yapılıp gönderildi…


 


 


Sayın Ali Tezel bey, benim şubat ayı emekli maaşımdan 23 lira kesilmiş. Sağlıkla ilgili herhangi bir kesinti yok. Bilgi edinme servisine kesinti sebebini sordum ancak henüz bir yanıt almadım. 20 gün oldu cevap bile göndermediler. Ayşe Kayınoğlu


 


***Her yerde yandaşa ihtiyaç var


Hangi hükümet olursa olsun yandaşları sever. Örgütlü toplum istemez ama örgütü kendisi idare edebiliyorsa çok sever. İşte bu sebeple yandaş emekli dernekleri yandaş memur sendikaları yandaş işçi sendikalarına sınırsız destek verilir.


Mesela, toplumun büyük bir kesimin oluşturan 8 milyon emeklileri de kontrol altında tutabilmek için yandaş emekli derneğine sınırsız-sonsuz destek verirler.  Ülkemizde en çok üyeye sahip emekli derneği Sosyal Güvenlik Kurumu yönetim kuruluna üye gönderir. Üye gönderecek emekli derneği, emeklilerin haklarını savunmak ve korumak isterse hükümeti ve idareleri zor durumda bırakabilir. Bu sebeple emekli dernekleri kendi başlarına bırakılamaz. Bazıları korunur-kollanır emekliler hiç haberleri olmadan derneğe üye olmuş gibi gösterilirler ki üye sayıları çok olsun.


 


***Şubat ayında bir yıllık dernek kesintisi yapıldı


İşte Hükümet destekli eski adı Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) ve ismini sadece başkanlarının, başkanlığı devam etsin diye yeni adı Türkiye Emekliler Derneği olan dernek için 500 bin emekliden bir yıllık dernek aidat kesintisi yapıldı. Esasen İşçi Emeklileri Derneğinin başkanı da işçi emeklisi olması lazım ama SGK yönetim kuruluna girip Hükümete yalvarıp, işçi emekliliğine son verilip memur emeklisi yapılan ve aylığı da 700 liradan 4000 bin liraya çıkarılan Kazım Ergün’ün başkanlığı devam etsin diye derneğin ismi bile değiştirildi. Şimdi, Ankara’da 200 metrekarelik, banyolu, yatak odalı makam odasında oturup, gariban emeklilerin haklarını savunuyor!!!


Bu savunmayı iyi yapabilsin diye de emeklilerin hiç haberi bile olmadan Şubat ayından aylıklarından derneğe kesinti yaptılar ve bir milyon (eski parayla bir trilyon) liraya yakın parayı Kazım Ergün’ün derneğine aktardılar.


 


***Üye olup olmadığınızı SGK’ya sorun ama…


 


Emeklilerin hemen hiç biri derneğe üye olduklarını bile bilmiyorlar, yılda bir kere ve zam verildiği ay aylıklarından kesinti yapıldığı için farkına da varmıyorlar. Üstelik bu ayrıcalık sadece bu derneğe tanınıyor. Başka emekli derneklerinin üyelerinden kaynakta kesinti yapmayan SGK sadece TİED üyeleri için kaynakta kesinti yapıp, hesaplarına aktarıyor.


-Şimdi yapmanız gereken, ısrarla SGK Bilgi Edinme Birimine gerek yazı ile gerekse www.sgk.gov.tr web sayfası üzerindeki Bilgi Edinme bölümünden, derneğe üye yapılıp yapılmadığınızı, emekli aylığınızdan kesinti yapılıp yapılmadığını, yapılmışsa kaç para olduğunu sorun. Yasal süresi olan 15 günden cevap vermezlerse de Başbakanlık Bilgi Edinme Kuruluna şikayet edin. Burası da size yardımcı olmazsa İş Mahkemesinde SGK’yı eksik aylık ödediği için dava edin.


 


 


 


 


Onbinde 1 hisseye de SGDP var ama…


Ali bey, SSK’dan emekliyim ve kardeşime ait iki limited şirkette birer hissem var. Birer hisse diyorum bir şirkette 1/10000 hissem, diğerinde de 1/8000 payım var. Bu güne kadar bu ortaklıktan hiç gelir elde etmedim. Şimdi Bağ-Kur benden 8 bin liraya yakın para istiyor. Ne yapabilirim? İsmi saklı


 


Sayın okurum, eski 1479 sayılı Kanun’un ek 20 inci maddesi ile sonrasında da 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince SSK’dan emekli olduktan sonra limited şirketlere ortak olanlar, vergi mükellefi olanlar, Anonim Şirkete ortak olup da aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olanın SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) ödemeleri gerekmektedir. Eski Kanun zamanında bu ödeme elden Bağ-Kur’a her ay 70 lira kadar olmalıydı, 1 Ekim 2008 gününden sonra yeni uygulama gereğince her ay emekli aylığından yüzde 15 kesinti haline dönüştürüldü. Bu nedenle de yaklaşık 8000 bin liraya yakın SGDP borcunuz olmuş. Kanun ortaklığın hissesini belirtmediğinden yüzbinde bir bile ortak olunca SGDP ödemesi alınmaktadır. Ancak, siz de haklısınız çok düşük oranlı ortaksınız ve hiç gelir de elde etmemişsiniz isterseniz İş Mahkemesinde durumu dava edip, konunun Anayasa Mahkemesine gitmesini temin  edebilirsiniz.


 


 


 


Mehmet Zekai Özcan’ın çıkışı


Akparti Ankara milletvekili Mehmet Zekai Özcan, İçişleri Bakanı hakkında verilen önergeye evet oyu kullanmış. Hiç şaşırmadım, kendisini 12 yıldan beridir tanırım dürüstlüğü söz götürmez. SSK genel müdürü iken zamanın Bakanı Yaşar Okuyan’ın yolsuzluklarına direndiği için 3 ay içinde genel müdürlükten alınmıştı. Son, Sosyal Güvenlik Reformuna milletvekilleri aylıklarına zam ekletmek, genç vekillerde erken emeklilik maddesi ekletmek istediler. Tek başına direndi ve millete geç emeklilik ve daha az emekli aylığı verelim diye kanun çıkarırken, vekillere yapılacak kıyak adil ve dürüst olmaz demişti. Bu sebeple de kendisini darp etmek isteyen vekiller sebebiyle 1 aya yakın TBMM’ye bile girememişti. Şimdi de dürüstlük ve doğruluk adına evet oyu kullanmış. Kendisini tebrik ediyorum.