HABERTÜRK-KEY’de şimdilik 4,2 milyon mağdur kaldı

23 Mart 2010

KEY’de şimdilik 4,2 milyon mağdur kaldı


Konut edindirme yardımlarının tasfiyesine yasal süresi için de toplam 5,8 milyon kişi itiraz etmişti. İtirazları esasen yasa gereğince 28 Haziran 2009 günü açıklanacaktı. Ancak aradan 266 gün geçtikten sonra dün Resmi Gazetede sadece 1 milyon 685 bin kişilik liste açıklandı… Bu kişilere de toplam 567 milyon lira para ödenecek.


Geride kalan yaklaşık 4 milyon kişi isterlerse mahkemelere başvurarak KEY paralarının peşine düşebilirler…


 


 


—KEY’i ve süreci hatırlayalım
1987 yılında başlayan ve 1995 yılında sona eren KEY hesaplarını, 2002 yılına kadar geçen bütün hükümetler tasfiye etmeyi beceremediler hatta bırakın becermeyi düşünmediler bile. Ancak, şu andaki Akparti hükümeti cesur bir kararla, önce TTF (Tasarrufu Teşvik Fonu) sonra da KEY (Konut Edindirme Yardımı) hesaplarının tasfiye kararı aldı. Bunun için birkaç denemeden sonra, 22.05.2007 günü 5664 sayılı “Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun” TBMM’de kabul gördü ve 30.05.2007 günü Resmi Gazetede yayınlandı. İlk çıktığında, süreç altı ay içinde bitecek ve 31.12.2007 günü herkes KEY parasını alabilecekti.


Fakat, memurlar için kamu kurumları, SSK’lılar için ise SSK (yeni adıyla SGK) liste oluşturamayınca süreler bazen yasa gereğince Bakanlar Kurulunca bazen de yasalar ile uzatıldı.


 


***İlk liste 28 Temmuz 2008 günü yayınlandı ve 2,5 milyona yakın kişi parasını aldı.


KEY hesaplarının tasfiyesine ilişkin 5664 sayılı Kanun  ile 28 Temmuz 2008 günü açıklanan ilk hak sahibi listesi ile 5 milyon 397 bin 382 hak sahibine toplam 2 milyar 544 milyon 31 bin 930 lira ödeme yapılmış olup, ilk listede ismi bulunmadığı halde KEY alma hakkına sahip olduklarını ileri sürenlere de itiraz hakkı tanınmıştı.


 


 


***İlk listeye 5,8 milyon kişi itiraz etti


28 Temmuz 2008 günü açıklanan ilk listeye, bazıları hiç ismi olmadığı için bazıları da açıklanan KEY alacak rakamı az diye 28 Ekim 2008 gününe kadar itiraz etti. İtiraz edenlerin 1,5 milyonu memur ve 4,3 milyonu da SSK’lı idi. İtirazlar sonrasında ikinci liste 28 Aralık 2008 günü ilan edilecekti ama yetiştirilemeyince Kanun ile süre  28 Haziran 2009 gününe kadar uzatıldı.


Fakat, 28 Haziran gününün üzerinden epey süre geçtiği halde yetkililerden ne bir ses ne de bir nefes gelmeyince, Gazete Habertürk olarak “KEY’de sessizlik sayacı” yapıp gün saymaya başladık.


 


Ardından da 150 inci gün geldiği halde bir açıklama yoksa 5,8 milyon kişi için dava dilekçesi hazırlayıp gazeteden yayınlayacağımızı duyurduk.


 


***Davaları engellemek için yeni bir Kanun daha çıkardılar


Bu köşeden 5,8 milyon kişiye göre dava dilekçesi örnekleri hazırlayacağımızı bu köşeden duyurmamamızdan sonra dava sürecini engellemek ve ötelemek için yeni Kanuni düzenleme yaptılar. Yeni düzenleme gereğince KEY işini sulandırdılar ve 31.03.2011 gününe kadar yaydılar.


TBMM’nin 8 Aralık 2009 günü Kabul ettiği, 5939 sayılı Kanun’un düzenlemesine göre;


“İkinci fıkrada belirlenen sürenin sonuna kadar ilgili kurum ve kuruluşlarca Bankaya gönderilen listelerde belirlenen hatalı bildirimler, Banka tarafından azami 3 ay içinde ilgili kurumlara düzeltme işlemleri için iade edilir. Hatalı bildirimlerin düzeltilmesi ile ilgili süre 31/12/2010 tarihinde sona erer. Ancak kurum ve kuruluşlar süre sonunu beklemeden düzeltmesi tamamlanan listeleri üçer aylık dönemler halinde Bankaya gönderir. Bu düzeltme sırasında, 30/6/2010 tarihinden sonra yeni hak sahibi bildirimi yapılamaz. Banka, ikinci fıkrada belirlenen sürenin sonuna kadar yapılacak bildirimlerden hatasız olanlara göre hazırlanacak listeleri 31/3/2010 tarihine kadar, kurum ve kuruluşlarca düzeltme işlemleri yapılarak gönderilen listeleri ise üçer aylık dönemler halinde EGYO’ya gönderir. Düzeltmeler neticesinde hazırlanacak son liste 31/3/2011 tarihine kadar EGYO’ya gönderilir. Bankaca EGYO’ya bildirilen listeler hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere EGYO tarafından Resmi Gazete’de ilan edilir…


 diyerek özellikle 4,5 milyonluk SSK’lı kesimin dava açmasının önünü kesmeye çalıştılar.


 


***Yeni liste dün Resmi Gazetede yayınlandı


 5,8 milyon KEY itirazcılarından sadece 1 milyon 685 bin kişi için yeni KEY listesi dün Resmi Gazetede yayınladı. Uygulama gereğince, bugünden itibaren Ziraat Bankaları şubelerinden veya ATM’lerinden alınmaya başlanacak. Ödemeler sırasıyla 2 Nisan 2010 gününe kadar devam edecek.


Kişileri açıklanan listede var olup olmadıklarını ve isimleri varsa ne kadar para alacaklarını Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin (http://www.emlakgyo.com.tr/)  internet sitesinde sorgulanabilecek.


 


 


***Vatandaşlar gerçek KEY rakamlarını da hesaplayabilirler


Öte yandan, sorumlu bir girişimci de www.keysorgulama.net adresinde yayına
soktuğu hesaplama modülü ile kimlerin ne kadar KEY alması gerektiğini hesaplayan bir sistem geliştirmiş. Hesaplamayı da, Konut Edindirme Yardımları’nın yapılmaya başlandığı 1987 yılı ocak ayından itibaren, her ay yapılan yardım tutarı, Emlak Bankası’nın o ay için geçerli olan 6 aylık vadeli mevduat hesabıyla faizlendirmiş. Bu işlem 1999 yılı aralık ayına kadar, birleşik faiz hesabıyla yapılmıştır. Sonrasında, o ana kadarki hesaplanan toplam tutar, açıklanan 4.51 nema katsayısı ile çarpılarak, hak sahiplerine ödenecek tutar bulunmuştur. Ayrıca, devlet tarafından açıklanan yüzde 10 gecikme faizi de hesaba dahil edilmiştir.
Adına 108 ayın tamamı boyunca konut edindirme yardımı yatırılmış bir hak sahibinin alacağı miktar, 1.560 TL (bin beş yüz otuz) olarak belli edilmiştir.


Sizler de mahkemeye gitmek istiyorsanız bu modülü kullanıp hesaplama yapıp, dava edeceğiniz KEY tutarını bulabilirsiniz.