HİZMET BORÇLANMA TUTARLARI EZBERE YAPILMAZ!

19 Şubat 2020

Askerlik,doğum borçlanması yapmak isten 4/a’lı sigortalılar yüksek emeklilik için ezbere sorular sorarak hesaplama yapılmasını istediklerinde yanılacaklarını söylüyorum.

Bu hesaplamaları yapmak için emekli aylığı hesaplamasını bilen ,konusunda uzmanlaşmış bir rehberden destek almanızı salık veriyoruz.

Emekli aylığı hesaplama teoride bilinse bile,pratikte projeksiyonla sigortalının aydınlatılması gerekir.

Soyut hesaplamalar değil,somut hesaplamalar yapılması gerekir.

Sigortalının çalışma süresi boyunca Aylık Prim Hizmet Belgesindeki kazançlarının 1990 ila 1999 arasında dökümlerini çıkarmalı,bu rakamlara göre gösterge,üst gösterge sistemine göre ÖZEL/KAMU analizi yapılması gerekir.

2000 ila 2008/Eylül Kazançları ayrı değerlendirilmeli ortalama yıllık kazanç tutarı bulunmalı.

2008/Ekim sonrası çalışma dönemlerine göre ortalama aylık kazanç belirlenmesi.

Bunun yanında dönemsel Aylık Bağlama Oranları.

Alt aylık bağlama sistemine göre alt sınır aylık hesaplamaları da dikkate alarak nihai sonuç elde edilmesi gerekir.

Örnek:

Sigortalı Ali ….tarihte askerlik yaptım…günüm var…filanca toplam prim  günüm karşılığında…toplam SPEK var ,askerliğimi borçlanırsam emekli maaşım artar mı,emekli maaşım ne kadar olur diye sorarlarsa,bu soruların cevabı hava da kalır,falcı değiliz ne olacağını kahve fincanın da,iskambil falında,tarot da göremeyiz.

Bunun için somut bilgiler gerekli olup,o bilgiler üzerinden hareket edilerek,askerlik başlangıç ve bitiş tarihleri de dikkate alınarak borçlanma hesaplamaları yapılır.

 

Örnek:

Üç doğum yapan sigortalı Ayşe ilk sigortalı tarihi ne zaman,stajyerlik öncesi sonra mı,borçlanmanın emekli maaşına etkisi bunların hepsi sorgulanması gerekir.

Kısaca emekli aylığına göre borçlanmanın tutarları da kurgulanması gerekir.

Borçlanmalarda yıllara göre belirlenmesi,tutarın 7,5 katına kadar ne kadar verimli olup olmayacağı da projeksiyon sonucuna göre belirlenecektir.

 

İşin Özü:

Emekli aylığı hesaplamasını bilen kişi ile yapılacak borçlanmaların sonucu reel,efektif olacaktır.

 

VEDAT İLKİ

[email protected]

05415161962 whatsapp