İlköğretimde çalışma hayatı dersi, Üç kocadan aylık olur mu?

14 Mart 2005

Ali Tezel ;
[email protected]
[email protected]

İlköğretimde çalışma hayatı dersi
Değerli kardeşim Ali Tezel, geçen hafta pazar günü gazetem Akşam’daki röportajınızı okudum, tahmin ediyordum fakat bu kadar olacağını tahmin edemiyordum, evet mutlaka çok miktarda e-mail alıyor ve dediğiniz gibi bunları cevaplandırmayı bırakın okuması bile tüm gününüzü alabilir. Ayrıca, verdiğiniz ekler halen bir başucu kitabı gibi okuyorum. Çevremden çalışma hayatı ile ilgim ve devam eden davalarım nedeniyle sık soru soruyorlar. Tabii ki sizin verdiğiniz ekler sayesinde onların kılavuzluk vasfından faydalanarak sorunları olanlara yardımcı olmaya çalışıyor ve sizi ve yazılarınızı hararetle tüm çevreme tavsiye ediyorum. Uzun bir zamandır kafamı kurcalayan bir soruya nihayet sizin röportajınızda cevap buldum.

Uzun yıllar boyu bizler cinsel yaşamı ve nasıl olduğu konusunda yalan yanlış bilgilenirken bugün tüm okullarda ilk öğretimin ilk yıllarında bu eğitim öğrencilerimize veriliyor. Bizler çocuk nasıl yapılır sorusuna cevap veremezken bugün 9 yaşındaki oğlum çocuk nasıl yapılmaz sorusuna bizim yüzümüzü kızartarak cevap veriyor.

Sizi tebrik ediyor ve gündeme getirdiğiniz çalışma hayatı ve iş hukuku konusunda eğitimin insanlara ilk öğretim yıllarında verilmesinin sağlıklı ve bilinçli nesillerin yetiştirilmesinin bir ön koşulu olduğuna katılıyor ve yürekten destekliyorum.

Bizler cehaletten değil okur cahili bırakıldığımızdan dolayı çalışma hayatında gençliğimizin ve bilinçsizliğimizin cahil bırakılmışlığımızın, bilgilerin gizlenmişliğinin kurbanı olarak ilerleyen yaşlarımızda hak hukuk davalarında mahkeme mahkeme gezerken gelecek nesillerimizin eğitimle bu tür sorunlara karşı bilinçlendirilmesi fikri inanın ne güzel ne ulvi bir öneri. Bugüne kadar duyduğum ve bugünlerde duyduğum en mantıklı öneri.

İş hukuku ve çalışma yaşamı ile ilgili eğitim biliyorsunuz üniversitelerde veriliyor sadece (öyle biliyorum) ama ilköğretim ve orta öğretim eğitimlerinden sonra çalışma yaşamına giren milyonlar tamamen bilgisiz ve cahil kalıyor, artık onların da eğitilip bilinçlenmesi sadece bizim değil toplumumuzun ülkemizin ve gelecek nesillerimizin de teminatı olan gençliğin Avrupa Birliği yolunda tek dayanağımız ve dinamik gücümüz olduğunun kabulü ile bu önerinizin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Başarılarınızın devamını diliyorum… Zafer Keskin

Zafer Bey, en önem verdiğim konuyu bir kez daha dile getirmeme vesile olduğunuz ve için teşekkür ederim ayrıca iletinizi aynen yayınladım ve ama bir yanlışı düzeltmek istiyorum, iş hukuku ve sosyal güvenlik derslerini Hukuk Fakülteleri ile Çeko bölümleri dışında üniversitelerde bile ders olarak vermiyorlar. Bu nedenle üniversiteden mezun olanlar da bu konuda eğitimsiz. Bu nedenle de iş mahkemeleri tıkanmış olduğu gibi kamu kurumları da sorunu çözemez duruma gelmiştir. Sorunun esasının ömrümüzün en fazla kısmını geçirdiğimiz çalışma hayatımızdaki ilişkileri bilmemizden kaynaklandığı da bir gerçek bu nedenle önerimi daha önce birkaç kez dile getirmiştim ama siz ve sizin gibi okurlardan gelen mesajlardan bu konunun gerçekten çok önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı, lütfen her biriniz elinizden geleni yapın ilköğretime Çalışma Hayatı Dersi’ni yerleştirelim. Sosyal taraflar haklarını ve borçlarını bilirler ve daha bilinçli olurlarsa daha üretken bir Türkiye geleceğimiz olur.

Üç kocadan aylık olur mu?

Ali Bey, ilk eşim memur emeklisiydi ve vefat edince T.C. Emekli Sandığı bana dul aylığı bağladı daha sonra SSK’lı birisiyle evlendim ve dul aylığım kesildi. Geçen yıl ikinci eşim de vefat etti. Şimdi hem SSK’ya hem de T.C. Emekli Sandığı’na dul aylığı için müracaat ettim ve iki yerden de bana dul aylığı bağlandı. İki yerden birden dul aylığı almam da bir yasadışılık var mı? İsmi Mahfuz

Hanımefendi, sosyal güvenlik ilkeleri gereğince olmaması gereken bir durum ama ne yazık ki yasadışı hiçbir şey yok diyebiliyorum. Çünkü, sosyal güvenlik kanunlarımız bu durumu öngörmediği için her kurum size vefat eden eşleriniz nedeniyle dul aylığı bağlayacaktır. Bir daha evleninceye kadar da bu aylıklarınız kesilmez. Bu arada bir daha evlenirseniz Bağ-Kur’lu olmasına dikkat edin, kimin önce vefat edeceği belli olmaz ama üçüncü bir dul aylığı alma hakkınız olur. Velhasıla bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumu farklı olduktan sonra değil iki, üç kocadan bile aylık alabilirsiniz.

Down sendromlu çocuğum

Ali Bey özel bir şirkette SSK’lı olarak çalışıyorum 3 yaşında dowm sendromlu bir kızım var raporu nedeniyle vergi indiriminden yararlanıyorum ayda 36 milyon maaşıma yansıyor. Benim sorum devlet veya SSK böyle vatandaşlarına her hangi bir maaş bağlıyor mu? Muzaffer Uğuz-Gölcük

Muzaffer Bey, şimdi değil ama çocuğunuz 18 yaşını tamamlayınca 2022 Sayılı Kanun (kamuoyunda 65 yaş kanunu denir) gereğince her üç ayda bir kendisine T.C. Emekli Sandığı aylık verir.

SSK Voleybol Kulübü

SSK’nın voleybol liginde hem bayanlar hem de erkekler de birinci ligde mücadele eden ender spor kulüplerinden biri olduğunu daha önce bu köşeden belirtmiştim. Cumartesi günü NTV’de spor programında başarılı takımın antrenörü Mehmet Şekeryapan hoca konuşurken heyecanı ve anlatımıyla başarıda arkadaşlığın ve yönetimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Takımda birlik ve beraberlik içinde idarecilik de yapılabileceğini gösteren kulüp başkanı Selahattin Şahin olmak üzere tüm yönetime teşekkürler…

Emeklinin şirket kurması

Sayın Tezel, ben 60 yaşındayım ve SSK emeklisiyim. Şubat 2005 tarihinde bir limited şirkete ortak oldum. Şirket ortağı ve işveren olduğum için Bağ-Kur’a prim ödemem gerekir mi?

Eğer prim ödersem SSK aylığım kesilir mi? Celal Göncü

Celal Bey, 1479 Sayılı Bağ-Kur Kanunu’nun 22.01.2004 günü 5073 Sayılı Kanun ile değiştirilen Ek 20’nci maddesi gereğince her ay, 12’nci Bağ-Kur gelir basamağının %10’u kadar Bağ-Kur’a sosyal güvenlik destek primi ödemek zorundasınız. Şimdilik bu rakam aylık 57.429 YTL.’dir. SSK’dan aldığınız aylığı da her ay almaya devam edebilirsiniz. Zira, ödenen emeklilik primi değil, Bağ-Kur’a destek primidir. İlgili başvuru formunu www.bagkur.gov.tr web sayfasından alabilirsiniz.

İşsizin kaza geçirmesi

Ali Bey, halen işsizlik sigortasından faydalanıyorum ama bir kaza sonrasında üç ay istirahatliyim. Bu 3 aylık rapor sürem için geçici işgöremezlik parası alabilir miyim? Ali Kabasakal-İzmir

Ali Bey, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu gereğince, işsizlik ödeneği aldığınız süre boyunca SSK siz ve bakmakla yükümlü olduklarınıza sağlık yardımı vermek zorundadır ama çalışmadığınız (Para kazanmadığınız) bir sürede istirahat aldığınız için kaybınız olmadığı için SSK’dan para alamazsınız.

Okurlara Cevaplar

Cemal Özcan-Tekirdağ-Bulgaristan’da ifa ettiğiniz 761 günlük askerlik sürenizi borçlansanız da borçlanmasanız da 57 yaşında (14.05.2008) emekli olursunuz.

Abidin Telci-Muğla-İşçi statüsü ile çalıştığınız belediyeden kendi isteğiniz ile ayrıldığınız için kıdem tazminatı alma hakkınızı yitirmişsiniz. Ancak, belediyeden ayrılıp hemen kamu görevine geçtiyseniz ileride emekli olduğunuzda dava ederek alma hakkınız olur.

Abdulkani Tatlısu-Ank.-SSK Ankara Sigorta İl Müdürlüğü’nde sakat kadrolu memur olarak çalıştığınız ve toplamda 7250 gün sayınız olduğu için T.C. Emekli Sandığı’ndan dilediğiniz zaman emekli olursunuz. En düşük memur emekli aylığı olan 543 YTL emekli aylığı alırsınız ve 13 yıllık memuriyete karşın 9000 YTL ikramiyeniz olur. Kanuni tabiriyle sakat kadrolu olduğunuzdan emeklilik için müdürlüğe dilekçe vermeniz yeterlidir.

Engin Uyanık-15.09.1989 başlangıçlı eşiniz, 46 yaşından ve 15.09.2009 gününden sonra en az 5375 gün sayısı ile emekli olur.

Süreyya Bayram-SSK’lı olmadan önce de var olan hastalığınız nedeniyle malulen emekli olamazsınız. Vergi indirimi için işvereniniz aracılığı ile defterdarlığa başvurmanız gerekiyor. Vergi indirim belgesi alırsanız her ay daha az Gelir Vergisi ödeyecek ve daha fazla ücret alacağınız gibi 15.12.1999 başlangıcı ve %60 rapor oranıyla 15.12.2017 de emekli olursunuz.

Erol Hepdarcan- İzmir-Olaylar bahsettiğiniz gibi ise öncelikle bir avukat aracılığıyla tazminat davası açmanızı tavsiye ederim. Ayrıca, 1800 gününüz var ise %67 oranında sağlık kurulu raporu alarak malulen emekli olma hakkınız veya %40 oranlı rapor ile vergi indirim belgesi alıp normal emekli olma hakkınız da var.

Ramazan Gökalp-Bağ-Kur konusunda davayı kazandığınıza göre mahkeme kararının kesinleşmesinden sonra son kurum olan SSK’dan emekli olabilirsiniz. Davanızın kesinleşmesini beklemeniz gerekir.

Ferit Topal-Malkara-Bağ-Kur’a devam ederseniz SSK prim günleriniz ile birlikte 25 tam yıl (9000 gün) prim ödemek şartıyla 51 yaşında emekli olabileceğiniz gibi bundan sonra Bağ-Kur’u kapatıp SSK’ya geçmek ve geçtikten sonra en az 1260 gün (3,5 yıl) prim ödemek şartıyla SSK’dan 49 yaşında emekli olursunuz.

Ali Adgu-Bağ-Kur’dan sonra SSK’ya 1260 gün prim ödediğiniz gün SSK’dan emekli olursunuz.