İŞÇİYE KÖTÜ HABER -KIDEM TAZMİNATLARI GİDİYOR

25 Mart 2006

 


KIDEM TAZMİNATLARI GİDİYOR


İŞÇİYE KÖTÜ HABER
İşçinin emeklilik güvencesi olan kıdem tazminatı kaldırılıyor. İşçiler çalışma yıllarının her biri için yıl sonunda, aylık brüt ücret tutarında “Yıpranma Tazminatı” alacak.


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı kanun tasarısı taslağı ile, kıdem tazminatları kaldırılıp, yerine “yıpranma tazminatı” getiriliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, “Kıdem tazminatı meselesi fonla mı olur, yıpranma tazminatı şeklinde mi olur, bu konuda yeniden yapılanma sürecine girilmesi gerekiyor. Şirketlerimiz maalesef kayıt dışına itilmiş. Hem çalışanın güvencesi ortadan kalkmış hem de haksızlıklar ortaya çıkmış. Bunu çözmeye çalışıyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte yeniden gözden geçiriyoruz” dedi.


TAKSİTLE ÖDENECEK


2003 yılında 1475 Sayılı İş Kanunu kaldırılıp, yerine 4857 Sayılı İş Kanunu getirilmişti. Bu kanun gereğince işçiler kıdem tazminatlarını çalıştıkları her yıl için bir aylık brüt ücretleri tutarında kıdem tazminatı almaktaydı.


Yeni tasarıda, kıdem tazminatları kaldırılıp, yerine “yıpranma tazminatı” getiriliyor. Buna göre, işçiler çalışma yıllarının her biri için yıl sonunda bir brüt ücret tutarında yıpranma tazminatı alacaklar.


Kanun TBMM’den geçerse, halen çalışan işçilerin kıdem tazminatları her yıl dört aylık ödeme ile sıfırlanacak. 10 yıllık kıdem tazminatı alacağı olan işçi, birinci yıl 4 yıllığını, ikinci yıl diğer 4 yıllığını, üçüncü yıl ise kalan 2 yıllığını alacak. Bu üç yıl boyunca ayrıca işleyen birer yıllık tazminatlar da yıl sonlarında ödenecek.Ali TEZEL / İSTANBUL