Kayıtdışı Minibüsçüler,

19 Aralık 2004

Kayıtdışı Minibüsçüler
    Size sormak istediğim sigortasız işçi çalıştırılması ile ilgili bir soru vakit ayırır cevaplarsanız sevinirim. Sizinde bildiğiniz gibi ülkemizde binlerce şehir içi ve şehirlerarası taşımacılık yapan şoförler var. Şehirlerarası şirketlerde sanırım olmuyordur ama şehir içi taşımacılık yapan dolmuşların şoförleri genelde sigortasız olarak çalışıyor.
    Beş yıldan beri sigortasız çalışan bir kişi anlaşmaları gereği baştan beri (sigortasız çalışmanın yasal olmadığını her 2 tarafta biliyor) sigortasız çalışıyor ve buna göre bir ücret alıyor. Sigortasız çalışan bir şoför beni beş yıldan beri sigortasız çalıştırıyor diyerek SSK’ya şikayette bulunabilir mi? Diğer taraf sigortalı yapsaydım ona göre primini düşerek ücret öderdim diyor.Bu durumda haklı olan taraf şoför müdür? Çalıştıran kişi midir? 5 yıllık ceza nasıl hesaplanır eğer cezalandırılırsa çalıştıran kişinin durumu ne olur? Yusuf Selçuk
   
    Yusuf bey, çalışan kişiyi sigortalı yapma (SSK’ya bildirme) yükümü işverene ait olup hiçbir işveren SSK’ya vereceğim parayı sana vereyim sigortalı yapmayayım diyemez. Buna göre bahsettiğiniz işveren eğer SSK’lı yapsaydım ücretinden kesinti yapmam gerekirdi diyerek işin içinden sıyrılamayacağı gibi hiç kimse şimdi işçiden böyle bir ücret talebinde bulunamaz. Sigortasız çalışan şoför isterse SSK’ya şikayette bulunabilir ama TBMM’nin kararlarının aksine SSK tarafından hazırlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin 24 üncü maddesi gereğince, geriye doğru işçinin sigortalılık hakkını SSK’nın hiçbir mercii veremez. Ancak işçi, İş Mahkemesinde dava açarak geriye doğru beş yıllık sürenin sigortalılığı temin edebilir ve bu durumda SSK, her ay için 3 asgari ücret ceza ile ödenmeyen tüm primleri gecikme zammı ile işverenden talep eder ki asgari ücretli birisi için bu rakam yaklaşık 35 milyar kadar tutar.
   
   Okurlara Cevaplar
   Ramazan Reşat Selki-İşveren ile anlaşsanız dahi bir mahkeme kararı olmadan sigortasız geçen süreleri SSK’ya saydıramazsınız. Bu süreyi mahkeme kabul ederse 8 ay daha önce emekli olursunuz.
   Hüseyin Kaplan-Buca-SSK’nın istediği Beyan ve Taahhütnameye Almanya’dan malüliyet aylığı aldığınızı mutlaka belirtin. Ayrıca bana göre borçlanma yapmanıza gerek yoktu kısmi aylık başvuru yerinde olurdu.
   Muharrem Aydın-Çankırı-Askerden önce sigortanız var olduğundan askerlik borçlanması sadece prim ödeme gün sayınızı artırır başlangıcınızı geriye götürmez. Ancak sizin 4350 gününüz var ve 5000 günü tamamlayınca emekli olacağınızdan askerlik sürenizi borçlanmanızı tavsiye ederim. 5000 günden eksiğini isteğe bağlı ödeyebilirsiniz.
   Süleyman Kahraman-İzmit-Şu an T.C. Emekli Sandığına tabi memur iken yeniden SSK’ya geçmenizi tavsiye etmem. T.C. Emekli Sandığından 512 milyon emekli aylığı alırsınız.
   Recep Güneş-Cide-2022 Sayılı Kanun gereğince çocuğunuz için Hastane Sağlık Kurulundan, başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde malül olduğunu belgelerseniz T.C. Emekli Sandığı aylık verir.
   Aydın Öz-Emekli olarak çalıştığınız işyerinden işverenin işten çıkarması sonucu ayrılmışsanız kıdem tazminatı alma hakkınız var bunun için Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kuruluna müracaat edebileceğiniz gibi iş mahkemesinde de dava açabilirsiniz.
   Tekin Alan-Muğla-T.C. Emekli Sandığından ikramiye isteme olanağınız yok.