MASKELERİ YENİDEN YENİDEN KULLANABİLİRİZ. BASİT KURALLAR

16 Nisan 2020

14 Şubat Sevgililer Günündeki yazımın başlığı

SEVGİLİLER GÜNÜNÜN EN ÖZEL HEDİYESİ MASKE OLABİLİR Mİ?

olarak başlıyordu. O tarihte Türkiye’de virüs yoktu. 10 Mart tarihinde ilk vaka belirlendi. Dolayısı ile yazım Türkiye’deki ilk vakadan 25 gün öncesine aitti. Sonradan kabul edilen Merhum Aytaç Yalman’ın 15 Mart olan ölümü hatta hastalığa yakalanması dahi yazımın tarihinde gerçekleşmemişti denebilir.

Maske tedariki konusunda dünyadan ileride olsak ta yinede geriden geliyoruz. Evde kalabilme başarı, mutluluk ve güvenine kavuşmuş olanların maske ihtiyaçları olmasa bile sokağa çıkanın çalışanın maske ihtiyacı var.

Covid-19 Hastalarının doğal atıkları dahi (idrar-gaita) mümkün olsa kanalizasyona gitmemeli, biriktirip tıbbi atık olarak yok edilmelidir.

Yazıya iki temel sebep yön vermiştir. İlki Kullanılmış maskelerinde  tıbbi atık olarak değerlendirilip,kullanıcılarınca virüsü yok edecek işlemlere tabi tutması faydalı olabilir. İkinci ise maske bulma zorluğu yaşanması halinde kullanılmış maskelerin değerlendirilmesidir.

MASKEYE DAİR PRATİK KULLANIMLARI SIRALAYALIM

1- Günlük maskeleri sabah ve akşam olmak üzere iki ayrı maske kullanalım.

2- Herhangi bir risk karşısında hiç bir şey olmasa dahi acil ihtiyacı olan birine verebilmek için bir yedek maskeyi  temiz küçük şeffaf bir poşette yanımızda taşıyalım.

3- Tek kullanımlık maskelerimizi kullanım sonrası bulaşmış olma riskine karşılık atmayalım. Atıklar kapıcıyı, belediye temizlik işçilerini tehdit eder.

4-MASKELERİ KULLANDIKTAN SONRA TEMİZ BİR ŞEFFAF POŞETE KOYALIM, GÜNLÜK İKİ MASKE ÜÇ MASKE KAÇ MASKE VARSA BU POŞETE KOYALIM, AĞZINI KAPATALIM. MÜMKÜNSE GÜNEŞ ALAN BİR NOKTAYA KOYALIM. ÜSTÜNE TARİH YAZALIM, KARIŞMAYACAK BİR İŞARET YAPALIM, POŞETLEME TARİHİNDEN İTİBAREN EN AZ 4 GÜN GEÇİNCE AYNI MASKELERİ YENİDEN KULLANABİLİRSİNİZ.

5- MASKELERİ YIKAMAYALIM, ÇAMAŞIR SUYU, DETERJAN, ISITMA, MİKRO DALGA GİBİ İŞLEMLER MASKENİN KORUYUCULUĞUNA ZARAR VERMEKTEDİR. AMAN HA YAPMAYALIM.

6- MEVCUT YENİ MASKELERİMİZİ ÇİFT MASKE KULLANABİLİRİZ.  DAHA ÖNCE KULLANDIĞIMIZ MASKELERİ YETERLİ SÜRE SONRA KULLANIRKEN DE ÇİFT MASKE KULLANABİLİRİZ.

ÇİFT MASKENİN ARASINA HANGİ MALZEMELERLE DESTEK YAPILABİLİR.

BÜYÜK KOLONYALI MENDİL PAKETLERİNİ ALIN BİR MENDİL ÇIKARIN ISLAK KISMI UÇSUN, KURU HALE GELİNCE MENDİLİ İKİ TERCİHAN ÜÇ KAT YAPIN İKİ MASKE ARASINA KOYUN.

ISLAK MENDİLİ BULAMADINIZ İSE  ARAYA HAVLU KAĞIT PARÇASI, HAVA GEÇİRGENLİĞİ DÜŞÜK OLAN KUMAŞ PARÇALARI GİBİ MALZEMELER  KONABİLİR.

Poşete attığınız  tek kullanımlık maskeler hiç kullanmasanız, kullanmaya istekli olmasanız bile maske bulma konusunda bir zorluk yaşarsanız, size hazır bir kaynak olacak olacaktır. Ayrıca bu davranış bulaşı azaltacaktır.  Hastalığın artması durumunda diğer dünya milletlerine yardım imkanı sağlayacaktır. Nihayet milli kaynaktır.

Virüsün kumaş gibi zeminlerde üç gün yaşadığı bilinmektedir. Hadi güvenmiyorsanız siz bunu bir hafta yapın, iki hafta yapın ama KULLANILMIŞ OLAN MASKELERİ STOKLAMAYA DEVAM EDİN, AKSİ HALDE MASKE TOPLAYICILAR PEYDAHLANIP, TEMİZLEYİP ÜTÜLEYİP BİZE MASKE DİYE VERECEK MENFAAT SEVENLER ÇIKACAKTIR.

Baktık yeteri kadar maskeye sahip olabiliyoruz. O zaman eski kullanıp biriktirdiklerimizi poşetle çöpe atabiliriz. Ama o günler gelince yapalım çöpe gönderme işini.

YOKLUĞA, FIRSATÇIYA FIRSAT VERME TÜRKİYEM.