MASKESİZLİĞE YENİ YAPTIRIMLAR EKLENMELİ- SINAVA GİRECEKLERE HATIRLATMA

7 Mayıs 2020

Tedbirler gevşetilince kendimizi sokakta buluyoruz. Mesafeler kısalıyor, kalabalıktan daha yakın oluyoruz ve üstelik maskesiz dolaşanların sayısı artıyor.

Bir de maskeli ama maskesizler var, Maskesi var ama burnu açık, bazılarının ağzı da açık, bazıları unutmuş burnunun ağzının açıldığını farkına varır varmaz düzeltiyor.

Bazı şansızlar var ki maskeleri var ama koruyucu değil, piyasa da hala koruyucu özelliği olmayan maskeler satılıyor.

Maske satışı yasak bulamadım demeyin medikal ürün satanlar takır takır maske de satıyordu. Sadece ortalıkta bulunmuyor yan depodan, araba bagajı gibi yerlerden getiriyorlardı.

Maskelere 1 liralık sınır geldiğinde bile 50 adedi 100TL maske satanlar vardı. Kim diye sormaya gerek var mı oturun internete satanlara ve fiyatlara bir göz atın yeterli bilgi bulursunuz.

MASKE VE SOKAĞA ÇIKMAYA DAİR ÖNERİLERİM

1- Gençlerin ve yaşlıların sokağa çıkma gününde sokağa çıkmaktan vazgeçelim.

2- Sokağa çıkmasak bile maske takmaya maskeli yaşamaya MASKELİ DERS ÇALIŞMAYA ALIŞALIM, SINAVLAR MASKELİ OLURSA MASKE SİZE STRES KATMASIN ALIŞALIM (Bu öneri için sn. Aksu’ya teşekkür ederim).

3- Maskesiz gezenlere sadece para cezası değil başka yaptırımlarda uygulanmalı,

Örneğin berber, avukat, mali müşavir, marketçi,fırıncı mesleğinden ilk takmama da bir hafta uzaklaştırılsın, işyeri mühürlensin, ikincisi ve sonrakinde süreler artırılsın.

Öğrenci ise okul disiplin cezaları gibi cezalandırılsın. İnternet ortamında dersine okuluna erişemesin.

Memursa uyarı, kınama cezaları gibi cezaları verilsin.

İşçi ise ücretinden kesme cezası, işsizlik veya kısa çalışma ödeneği gibi yardımlardan eksik yararlandırılsın ve cezalar derhal uygulansın.

Hiç bir ceza uygulanmasa bile kişisel telefonları ilkinde bir hafta sonrakilerde artacak şekilde  kendi aramalarına kapatılsın, sadece cevap verebilsin. Sırf bu ceza dahi çok çok caydırıcı olacaktır.

Polis, bekçi gibi görevliler maske konusunda yeterli denetim yapmalı, tutanakları elektronik olarak sisteme işlenmeli ve yaptırımlar anında devreye girmelidir.

Toplumu maskeli yaşamaya alıştıracak, birimizin diğerine uyarısına gerek bırakmayacaktır.

Dışarı çıkmaktan geri durmayan kalabalıklar karşısında maske büyük ölçüde koruma sağlayacaktır.

Covid-19 Ülkemizde bu günlerde  yeniden hortluyor. Bana bir şey olmaz demeyin belki size bir şey olmayabilir, ama sevdiklerine olabilir.  Birini ölümüne hastalanmasına sebep olmak hoşunuza gitmiyorsa lütfen önce kendimizi koruyalım. Kendini koruyan hepimizi korumuş olacaktır.

 

(Not: Eski maskelerimi  atmayıp beşer gün birbirinden bulaşmayacak dokunmayacak şekilde bekletip kullanmaya devam ediyorum. Tanesini 2 TL ye satan fırsatçılara fırsat vermeyeceğim).