Prim tespit davası ve işverenin anlaşma teklifi

14 Şubat 2019

Soru: Ben evli ve maalesef iki yıldır da işsizim, aynı zamanda EYT ailesindenim 71 liyim 90 girişli 6800 primim var (2001-2005 arası tavsiye ederseniz 550 gün usta eğiticilikten günüm var).

Benim sizden öğrenmek istediğim konu;

12 yıl çalıştığım işverenim moobing yapıldığı ( maaşları geciktirmek parça parça ve eksik vermek, yemek ve yol yardımını kaldırmak) bu konuları ve ayrıca SGK primlerini düşük gösterdiğini konu edip 19.07.2017 ihtar çekip işveren de ihtara olumsuz cevap verdiği için ve mahkemelik olduk.

12 yıl boyunca maaş prim yemek yol bankaya yattı durum bankadan mahkemece istenilen extre ile ispatlandı. Aynı iş yerinden bir arkadaşım prim tespit davasını istinaf ve temyiz den de kazandı işveren;

temyizin onadığı karardan sonra arkadaşıma anlaşalım dedi (anlaşma olmadı) arkadaşım karar SGK ya bir şekilde ulaşır korkusuyla anlaşmadı… A- yargıtay yada herhangi bir mahkeme kararı bu şekilde SGK ya ulaşır mı?

Çalışan ve işveren anlaşmışlarsa bu durum taraflara ne tür sonuçları doğurur B- ben de aynı yoldan gidiyorum 31.01.2019 prim tespit davamda kamu tanıkları ki mesai arkadaşlarım lehime ifade verecekler ve büyük ihtimal dosya bilirkişiye gidecek ve sonraki duruşmada bir karar çıkabilir.

İŞVEREN BENİMLE BİLİRKİŞİDEN GELEN SONUCA GÖRE ANLAŞMA TEKLİF EDERSE NE YAPAYIM SGK nın sitesindeki prim gecikme cezası hesap sayfasından banka extresine göre EXCEL den aldığım aldığım sonuç aşağıda 12 YIL İÇİN ( EKSİK PRİMLER 252,298 + GECİKME ZAMMI 521,079 + İDARİ PARA CEZASI 1.280.279 = 2.053.657,64 ben bu davayı yaşlılığımda alacağım emekli maaşım 3-5 kuruş daha artar diye düşünerek açmıştım bu kadar büyük bir ceza çıkması gözümü korkutuyor.

Açıkçası saygılarımla Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşaviri Vergi Yapılandırması SGK Borçları Emeklilik Hesaplaması Askerlik Borçlanması BES (Bireysel Emeklilik Sigortası) Nedir? GSS ( Genel Sağlık Sigortası) Nedir? Bağkur Aylığı SGK Aylığı Asgari Ücret Prim yapılandırmaları ve bir çok sosyal güvenlik sorularınıza cevap bulabilirsiniz.