Referans Gazetesi- İsterseniz SSK’dan, İsterseniz Bağ-Kur’dan Emekli Olabilirsiniz-

29 Aralık 2006

Görüşmek Üzere-Hoşçakalın


Sevgili Referans Gazetesi okurları, bir yıldan fazla bir süredir her hafta cuma günleri, sizlerin sorularına cevap, sorunlarına çözüm için yazmaktayım. Şimdi ise sizlerden ayrılmak zorunda olduğumu bildirir, bir başka zaman ve zeminde görüşmek dileğiyle sosyal güvenlikli ve sağlıklı günler dilerim.


 


 


İsterseniz SSK’dan, İsterseniz Bağ-Kur’dan Emekli Olabilirsiniz


1967 doğumluyum. 1984 SSK girişliyim ve 2006 yılı şubat ayına kadar SSK’ya primlerim ödendi. İnternetten araştırmalarımda 7200 gün SSK prim ödemem gözüküyor. Şimdi, gümrük müşavirliği yapmaktayım ve kanunlarımız gereği mecburen şirketimize ortak oldum. Şirket ortaklığım nedeniyle de Bağ-Kur’a primlerim ödenmeye başladı. Öğrenmek istediğim şudur. SSK prim günüm doldu, Bağ-Kur’a başladım,  fakat ben SSK’dan emekli olmak istiyorum. Acaba yaşım geldiğinde nereden emekli olacağım? Şimdiden teşekkür ederim. Özen Mayruk


 


Sayın okurum, doğum tarihiniz ve işe giriş yılınıza göre 48 yaşında yani 2015 yılında SSK’dan emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur’dan ise 9000 gün sayısı ile 50 yaşında (2017) emekli olursunuz ama şayet askerliğinizi borçlanırsanız 49 yaşında da emekli olabilirsiniz. Ancak, kimin hangi Kurumdan emekli olacağına bakılırken emeklilik dilekçesi verdiği tarihten geriye doğru 2520 günlük (7 yıllık) prim ödeme süresine (boş geçen süreler dikkate alınmaz) bakılır ve bu süre içinde en çok hangi sosyal güvenlik kurumuna prim ödenmişse o Kurumdan emekli edilir. SSK, Bağ-Kur uygulamalarına göre siz Bağ-Kura prim ödemeye devam ederseniz, 48,49 veya 50 yaşına geldiğinizde son 2520 günlük prim ödemelerinde en çok Bağ-Kur’a prim ödenmiş olacağından SSK’dan emekli olmanız zor görünüyor. Buna karşın, Yargıtay’ın aşağıda vereceğim özet kararına göre ise sadece SSK hizmetlerinizi kullanarak Bağ-Kur’dan değil SSK’dan emekli olma hakkınız olacak. Bu durumda ise Bağ-Kur hizmetleriniz ve ödediğiniz primler hiç dikkate alınmayacak. Neden SSK’dan emekli olmak istediğinizi bilmemekle birlikte tavsiyem Bağ-Kur’a yüksek basamaklardan prim ödeyerek Bağ-Kur’dan emekli olmanız yönünde olacaktır. Çünkü, SSK’dan emekli olabilirsiniz ama bu durumda Bağ-Kur hizmetlerinizin dikkate alınmasını isteyemeyeceğiniz gibi son yıllarda SSK prim ödemeleriniz olmayacağı için emekli aylığınız da düşük olur. Buna mukabil Bağ-Kur’dan yüksek basamaklardan emekli olursanız SSK’ya göre daha yüksek emekli aylığınız olur.


 


KUTU KUTU KUTU


 


T.C. YARGITAY HUKUK GENEL KURULU


E. 2002/21-132, K. 2002/139, T. 6.3.2002


• YAŞLILIK AYLIĞI BAĞLANMASI ( Hizmet Birleştirilmesi Yolu İle Aylık Almaya Hak Kazanıldığı İddiası )


• HİZMET BİRLEŞTİRİLMESİ YOLUYLA SOSYAL SİGORTALAR AYLIĞINA HAK KAZANILDIĞININ TESPİTİ TALEBİ ( Kişilerin Tüm Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Hizmet Sürelerini Birleştirmeye Zorlanamaması )


• SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARINDA GEÇEN HİZMET SÜRELERİNİN AYLIK BAĞLANMASINA YETERLİ OLMASI ( Diğer Kurumlarda Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesinin Zorunlu Olup Olmaması )


• BİRLEŞTİRİLMİŞ HİZMET SÜRELERİ ( Süreler Toplamı Üzerinden İlgililere Son Yedi Yıllık Fiili Hizmet Süresi İçinde Fiili Hizmet Süresi Fazla Olan Kurumca Aylık Bağlanması )


 


ÖZET : Uyuşmazlık, sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak geçen hizmetlerin birleştirilmesi hakkındaki kanunun uygulanmasında, bazı sosyal güvenlik kurumlarında geçen hizmet süreleri toplamının aylık bağlanmasına yeterli olması halinde diğer kurumlarda geçen hizmetlerin de birleştirilmesinin zorunlu olup olmadığı noktasındadır. Anılan yasaya göre, birleştirilmiş hizmet süreleri toplamı üzerinden ilgililere son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi fazla olan kurumca aylık bağlanır. Yasanın amacı lafzı ile çelişiyorsa amacına önem verilmelidir. Söz konusu yasanın amacı hiçbir kurumdaki hizmeti aylık bağlanmasına yeterli olmayan sigortalıya aylık bağlanmasını sağlamaktır. Yasanın lafzına sıkı sıkıya bağlı kalınarak hizmet birleştirilmesinden yararlanmak isteyen sigortalıyı tüm sosyal güvenlik kurumlarına tabi hizmet sürelerini birleştirmeye zorlamak sosyal güvenlik sistemi ve yasanın amacı ile bağdaşmaz.