SGK’ya Tavsiyem-Çocukları dövmeyin SEVİN

30 Nisan 2008

30 Nisan günü eski yasanın son günü ise; eski yasadaki haklardan yararlanmak için,


 


1-Geriye doğru işe giriş bildirgesi verilebilir


Cezasını vermek kaydıyla nisan ayı için geriye doğru işe giriş bildirgesi verilebilir ceza her bir kişi için bir asgari ücret yani 608 YTL’dir.


 


2-Henüz yayınlanmamış kanun yürürlüğe girer mi?

5754 sayılı Kanun daha Resmi Gazete’de yayınlanmadı muhtemelen de mayıs ayı başında yayınlanmak ihtimali var ama daha yayınlanmadan yani millete Resmi Gazete aracılığıyla duyurulmadan bu kanun ile sigortalılık başlangıcını 29 veya 30 Nisan olarak sınırlamak mümkün mü? Yani Kanunlar geriye doğru yürürlük kazanır mı? İşte bu tartışma önümüzdeki günlerin konusu olacak. Olay mahkemelere intikal ettiğinde ise bana göre Kanun’un Resmi Gazete’de yayım tarihi son gün olur ki bu durumda Kanun’un yayın gününe kadar ki işe girişler de eski kanuna tabi olabilir.


 


3-SGK Sigortalı olanlara denetim yapacağım diyeceğine sistem de devamlı hale getirmek için teşvik etmelidir. Emekli başına düşen prim ödeyen sayısını arttırmaya bakın…


 


Kayıtdışı çalışanları kayıt altına almak ve sosyal güvenlik şemsiyesi altındakileri arttırmakla görevli SGK, sigortalı olanlara denetim yapıp şemsiye altından kovacağım diyeceğine, sistemde daha çok kalmaları ve aralıksız prim ödemeleri konusunda teşvik etmelidir. Mesela, Reformdan hemen önce işe girenler aralıksız 10 yıl prim öderse emekli aylıklarının daha yüksek olması konusunda bir düzenleme veya benzeri düzenlemeler yapabilir. Mesela;


a-Aralıksız 5 yıl prim ödeyen çocuklar yüzde 5 daha fazla emekli aylığı alır, 10 yıl ödeyenler ise yüzde 7,5…


b-Sistemde kalarak prim ödemeye devam edilenler aralıksız 20 yıl devam ederseniz emeklilik yaşlarından 2 yıl düşülür…


c-vs vs


 


4-Bir emekliye düşen çalışan sayısını arttırmaya bakmalıdır


2005 yılında bir emekliye iki çalışan düşüyordu yani 2,5 milyon emekliye karşın 5 milyona yakın sigortalı vardı, son günlerde bu sayı 3 milyon (SSK) emekliye 9,5 çalışana doğru gidiyor ama SGK yöneticileri garip bir biçimde bundan rahatsız oluyorlar!!! Aslında yapmaları gereken özel sektör gibi düşünüp, daha fazla insanı nasıl sıraya sokarız demeleri gerekirdi.