Sigorta başlangıcı için mahkeme

13 Şubat 2005

Ali Tezel[email protected]
[email protected]


Sigorta başlangıcı için mahkeme
Ali Bey iyi çalışmalar. Ben 08.09.1950 doğumluyum. SSK sicil numaram (1956 89 67). 21.12.1989 tarihi itibari ile işe girmiş bulunmaktayım. 20 ay üzerimden askerlik borçlanmasını ödedim, ancak primlerim 1993 tarihinden itibaren ödenmiş gözüküyor. İşe ilk giriş tarihim ise 21.12.1989. Primlerimin ilk yatırıldığı tarih 1993 yılı. İzmir SSK İl Müdürlüğü arşivine kadar görevli arkadaşlar baktı. 1989 yılında girişim var ancak 1993 yılına kadar yatan herhangi bir primim gözükmüyor. İşveren olan kişi benim akrabam. Bu nedenle mahkeme yoluna başvurmak istemiyorum. Sizce bu duruma nasıl bir çözüm bulabilirim? 1989 tarihinde işe girmeme ve 1993 yılına kadar 6 aydan fazla çalışmama rağmen aradaki günlerim kayıp. Cevabınızı bekliyorum. Saygılar iyi çalışmalar. Tufan Işıktaş-Ödemiş

Sayın hemşehrim, bilinen adıyla ‘günsüz işe giriş’ adı verilen bu durumun iki sebebi olabilir, ya işvereniniz o tarihlerde var olan ‘Aylık Sigorta Prim Bildirgesi’ni ve ‘ Dört Aylık Sigorta Dönem Bordrosu’nu verdi ama her iki belge arasında mutabakatsızlık var olduğundan SSK işleme almadı veya sizin çalışma gün ve kazançlarınızı gösteren ‘Dört Aylık Sigorta Dönem Bordrosu’ verilmedi. Eğer, birinci alternatifteki gibi mutabakatsızlık var ise SSK İzmir Sigorta Müdürlüğü’nün arşivinde değil, mutabakatsız dönem bordroları, eski adıyla bordro kontrol servisinin bir köşesinde bekliyordur ve siz bu servisten araştırtıp sonuca gidebilirseniz mahkemeye gerek yok. Ancak, bu yoldan sonuca ulaşamazsanız bu kere, Ödemiş İş Mahkemesi’nde en azından bir gün için ‘Hizmet Tespit Davası’ açmanız gerekiyor. Mahkemeye sadece akrabanız olan elektrikçiyi vermeyeceksiniz aynı anda SSK’yı da mahkemeye vermeniz gerekiyor.

Harflerin okunuşu… İlginç….

Bir ignliiz üvnsertsinede ypalın arşaıtramya gröe, kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş. Öenlmi oaln brinci ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyış. Ardakai hfraliren srısaı krıaışk oslada ouknyuorumş. Çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil bri btüün oalark oykuorumuşz.

Bakın nasıl da düzgün okudunuz, ilginç değil mi? M.Salih Yıldırım-Malatya——————————————————————————–Okurlara cevaplar

İbrahim Algül-Zile-Bağ-Kur’dan sonra yeniden başladığınız SSK’ya 3.5 yıl prim ödemek şartıyla SSK’dan toplamda 3600 gün sayısı ile emekli olursunuz.

Zerrin Uçmaner-Çeşme-Gelen yazıda çalıştığı için dediğine bakmayın, Bağ-Kur’dan emekli demek istemişlerdir, çünkü Bağ-Kur’dan emekli aylığı alan birisi SSK’dan yetim aylığı alamaz. Bu arada kardeşiniz SSK’dan değil de T.C. Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alsaydı kesilmeyecekti. Buradaki isyanınızda haklısınız ama benim elimden bir şey gelmiyor.

Göksel Savcı-Sakarya-Bir işe girip, işvereniniz aracılığıyla defterdarlıktan vergi indirim belgesi alırsanız SSK’dan emekli olabilirsiniz.