Staj süresi sigortalılığı

13 Haziran 2004

Ali Bey iyi çalışmalar, benim iki sorum var. Ben 06.11.1975 doğumluyum ve 1990 yılında Ticaret Lisesi öğrencisi iken stajdan dolayı SSK’lı oldum ve iki yıl devam etti. İlk sorum, 2 yıl süre ile ödenen staj süresi primlerinin geçerliliği var mı? İkinci sorum ise bu girişten 2004 yılına kadar prim ödenmedi şimdi aradaki sürelerin primlerini ödeyebilir miyim? Farklı cevaplar aldığım için doğrusunu sizden öğrenmek istedim. İsmi Mahfuz

Sayın okurum, 3308 Sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu gereğince meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler ile çıraklık okulunda eğitim gören kişilerin sosyal güvencesi bağlı oldukları okulları tarafından SSK aracılığı ile sağlanır. Bu öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı prim öder ama tüm SSK primlerini sadece kısa vadeli adı verilen hastalık, iş kazası-meslek hastalığı primlerini öder. Emekliliğe yönelik olan uzun vadeli primleri ödemez. Bu nedenle de staj süresi emeklilik hesaplamasında başlangıç sayılmaz ama aynı sigorta sicil numarasını kullanmaya devam edersiniz. Bu nedenle emeklilik hesaplamasında 2004 yılı girişiniz dikkate alınacaktır. Aradaki boş geçen süreleri ödeme imkanınız da yok.

Yetim aylığı eksik mi?

Sayın Tezel, ben kısa bir süre evvel eşimden boşanmış bir ev hanımıyım. Geçinebilmek için rahmetli babamdan yetim maaşı almak için başvurdum. 15 Ocak’tan itibaren hesaplanarak 26 Nisan’da ilk maaşımı aldım. Aylık 270 milyon. Oysa bir buçuk yıl önce vefat eden ablam 300 milyon liraya yakın aylık alıyordu. Acaba hesaplarda bir yanlışlık olabilir mi? SSK Kadıköy Şubesi’ne itiraz etmemde bir fayda olur mu? İnci Sadedil

Hanımefendi, bahsettiğiniz gibi müteveffa ablanız 300 milyon lira kadar aylık alırken siz daha az aylık almaya başlamışsanız durumu Kadıköy Sigorta Müdürlüğü’ne değil ama SSK Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Tahsisler Dairesi Başkanlığı- Ankara adresine göndereceğiniz bir dilekçe ile bildirin. Bir hata var ise düzelteceklerdir.

Okurlara Cevaplar

Şafak Erman-İst.-İsyanınızı sadece anlıyorum ve hak veriyorum. Sadece ben değil Yargıtay (mahkemeler) da hak veriyor. SSK ile Bağ-Kur hizmetlerini birleştirmek zorunda değilsiniz. Kısaca 1999 yılında SSK’dan hak ettiğiniz emeklilik baki ve hala geçerli. 13.07.2003 günü Akşam Gazetesi’ndeki yazıma bakın, orada ayrıntısını vermiştim.

İbrahim Tengiz- SSK ve Tarım SSK prim ödemelerinizin toplamı bana ilettiğiniz bilgilere göre 6,5 yıl yani 2340 gün ediyor. Ayrıca 01.01.2002 gününden itibaren yeniden başladığınız SSK sigortasına en az 1260 gün (3,5 yıl) prim öderseniz toplamda 3600 güne ulaşıyorsunuz. Bu şartlarla 3600 gün sayısı ile 56 yaşında (2007) SSK’dan emekli olabilirsiniz.

Osman Balaban-İst.- Beyefendi, sigortasız çalıştıran işverene ve SSK’ya karşı kazanmış olduğunuz 8 yıllık süreye ilişkin dava sonrasında mahkeme kararında özellikle belirtilmiyor ise hiç kimse sizden işverenin ödeyeceği primleri isteyemez. Kazandığınız davayı uygulamayanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Basri Özcan- Doğum tarihinizi yazmamışsınız ama sigortalı olmadan önce ifa ettiğiniz askerlik süresini borçlanırsanız, hem sigortalılık süreniz hem de emeklilik yaşınız öne çekilir.Ancak, 1984 yılı haziran ayında sigortalı olan birisi yaş şartı hariç olmak üzere 2007’de değil 2009’da emekli olabilir.