TEDBİR PAKETİ İLE MORAL KAZANDIK – BEKLENTİLER

19 Mart 2020

Açıklanan paketi okuduk,

Bir çok hazır sorunu çözmeye aday girişimler var, akıl edenler düşünenler gayret edenler var.

Vatandaş olarak üzerimize düşen görevi yapma vakti.

Neler yapabiliriz;

1- Önlemlere uyabiliriz. Hem de kalpten bir istekle, zira ucunda bizim ve sevdiklerimizin yaşam kaygısı var. Seni çok sevdim arkadaş, hastalıktan şüphelendin evinden sağlık görevlilerine kendini aldırtıyorsun, masken eldivenin var, asansörde hiç bir yere dokunmadın diyorsun komşularına, güzel bir örneksin. Çoğalacağız, sağlıkla kısa zamanda aramıza dönmeni bekliyoruz.

2- Mali gücü yetenler;

-Vergi ödemelerini,

-Ücret ödemelerini,

-Tüm borçlarını aksatmasınlar. Dönem krizden menfaat sağlama dönemi değil, fedakarlık dönemidir.

Hatta önlemler dönemi boyunca düzenli olarak tüm yükümlülüklerini yerine getirenlere önlemler bitince iki katı süre kadar vergi,  sgk gibi ödemelerde teşvik sağlanabilir.

3- Gücü yetmeyenler muhataplarını oyalamasın, tedbir paketinde sunulan imkanlardan yararlanmaya baksın,

4- Vatandaşların önlemler paketi boyunca, borcu nedeni ile elektiriği, suyu, doğalgazı, interneti, telefon aboneliği ödeme yapamasalar bile kesilmesin.

5-Kapalı işyerlerinin önlemler döneminde yasal mali yükümlülükleri azaltma örneğin süresinde ödeme halinde yarıya indirme yoluna gidilebilir. Koşulsuz ve kısa çalışma bürokrasisinden uzak bir ücret ödeme sistemi, destek geleceğe benziyor. Çalışma yaşamını temsil eden, çalışma yaşımını benden daha çok bilen, karar merciilerindeki  yetkilinin şaşırtan önlemler önereceğini, önlemlerin hayata geçirilmesine sebep olacağını hissediyorum.

6- Maske, kolonya bile olsa hiç bir alanda fırsatçılara yol  vermeyelim. Benzine etonol kullanımının geçici süre  kaldırılması nedeni ile piyasalara, el dezenfeksiyonu, kolonya vb. girişi hızlandırılmalıdır. Bir süre sonra su gibi kolonya bulacağımıza eminim.

Kişisel koruyucu malzemeleri, ilaçları, gıdaları acil hallerde yetecek kadar mesela bir haftadan fazla sahiplenmenin hiç bir anlamı yok. Düşünelim ki senin aldığın stokladığın maskeye başka ildeki annen erişemiyor. Her bir fert olarak yaşamımız ve kendi yurdumuzun sevdalısı isek  paylaşalım.

Olaf bile (çizgi film kahramanı) vazgeçti eskiden sarılmaya bayılırım diyordu, şimdi sarılmayı erteledim diyor. Önlemler geçsin sarılmaya devam.

Sağlık çalışanlarımıza ve sistemine  en büyük desteğimizin önlemlere uymak olabileceğini düşünüyorum.

Hastanelere verilen ve sağlık personelinin her birine dağıtılacak olan kişisel koruyucu ekipmanların yeri sahibi sağlık çalışanları ve hastalardır. Lütfen ama lütfen onların malzemelerini sahiplenmeyelim, unutmayalım ki hasta olursak bize onlar bakacak, onların malzemesini alarak moralsiz ve malzemesiz bırakırsak hastalarımıza bakacak doktor bulmakta zorlanmaya başlarız, Caminin halısı, Kilisenin mumu, bahşiş kutusu nasıl çalışmaz ise hastanelerden bir damla, bir maske bile olsa kişisel koruyucu almayalım ne olur.

En az zayiatla atlatmanın yolu kendimizden geçiyor.

Hazırız gibi geldi birden öyle hissetmeye başladım.