Teşekkürler Serdar TURGUT

8 Nisan 2008Halkın gerçek gündemiMilyonlarca insan, çocuklarını erkenden sigortalı hale getirmenin yolunu öğreten Ali Tezel’e on binlerce teşekkür mektubu gönderiyor. Ben de bu gazetenin genel yayın yönetmeni olarak bu durumdan hem şeref duyuyorum hem de Ali Tezel’e teşekkür ve saygılarımı, buradan herkesin önünde sunuyorum

Türban kavgaları, siyasetçilerin birbirlerini yemeleri, laik-dinci mücadelesi, Ergenekon, AKP’nin kapatılma davası vesaire… ülkenin gündemi olarak kabul görür.

Ve kaçınılmaz olarak genelde gazetelerin manşetleri ve birinci sayfaları bu tür haberlere ayrılır gündemi yakalayabilmek için…

Ancak birçok gazetecinin hissettiği, ülkenin vatandaşlarının kendi gündemi bunlardan oluşmaz. Vatandaş çok daha başka sorunlarla cebelleşir, yaşam savaşı verir durur.

Bu farklı gündemi az çok fark ettiği için AKP ülkenin en güçlü partisi olmuştur.

İşleri gereği bu ‘gerçek gündem’i yakalamak zorunda olan gazeteler ise, vatandaşı ikinci, üçüncü dereceden ilgilendiren konuları ana mesele olarak varsayıp onlarla ilgilenirler sadece.

Bu gazetecilerin de işine gelir. Bir de halktan uzak oldukları için, konuları bilemediklerinden böyle olur.

İşlerine gelir çünkü; yukarıda saydığımız türden sorunlar ülkede yaşanmakta olan güç savaşının gündemidir ve gazeteciler de güç savaşının içinde bulunup güçlü taraf olmaya bayılırlar. Ama bu arada fazla tanımadıkları, yabancılaşmış oldukları halkın gerçek gündemi kaynayıp gider ne yazık ki…

İşte bu zayıflığı bildiğimden ve yanlışa açıklığımızın farkında olduğumdan kendi yabancılaşmışlığımın da bilincinde olduğumdan benim için Ali Tezel çok çok önemlidir. O sıradan insanların günlük problemlerini çok iyi bilir hatta bunları Türkiye’de en iyi bilen gazeteci olduğunu bile iddia edebilirim. Vatandaş da onu kendisine yakın görür. Her fırsatta ona fikir sormaya çalışır, ondan yardım bekler. Ali Tezel büyük mütevazılığı ile hemen her soruya bizzat cevap vermeye de çalışır.

Onun için bu ülke insanlarının sosyal güvenliğini sağlamlaştırma bir misyondur. Bu bayrağı tek başına taşır. Otorite ile halk arasında o, vatandaşın hep yanındadır. Bir nevi Robin Hood rolü oynar.

Bugün manşetimizden de görüyorsunuz, halkın gerçek gündemi; çocuklarının geleceğini sağlama almaya çalışmaktan ibaret. Türkiye maalesef her vatandaşında gelecek korkusu yaratmayı sürdürüyor. Siyasi krizler hiç bitmiyor, ekonomik kriz beklentisi hiç tükenmiyor. Bir anda işsiz kalıp eve ekmek götüremez hale gelme korkusu insanlarda var. Bu ortamda Ali Tezel devreye giriyor işte. Çıkarılmış yasaları didik didik edip o maddelerin arasına gizlenmiş olan vatandaş lehine yorumlanacakları tek tek ayıklayıp halka anlatıyor Ali Tezel.

‘Biz harcandık, bari çocuklarımız kurtulsun’ diyen milyonlarca insan, çocuklarını erkenden sigortalı hale getirmenin yolunu onlara öğreten Ali Tezel’e binlerce, on binlerce teşekkür mektubu gönderiyor.

Ben de bu gazetenin genel yayın yönetmeni olarak bu durumdan hem şeref duyuyorum hem de Ali Tezel’e teşekkür ve saygılarımı, buradan herkesin önünde sunuyorum.


Serdar TURGUT


         08.04.2008