Yarım Doktor Candan, İşi Bilmeyen Uzman Paradan da Eder, Sağlıktan da……

13 Mayıs 2015

2014 Yılı Ağustos ayında çıkması beklenen ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda sonuçlanması sonucu milletvekili seçimlerinde ihtiyaç halinde kullanırız diye Hükümetin elinde koz olarak sakladığı tarım ve esnaf Bağ-Kur’lularının beklediği 12 ay ve üzeri Bağ-Kur borçlarının silinmesi ile ilgili 6645 sayılı Kanun çıktı.

Bu Kanunun çıkmasında ki ana faktör Hükümetin oy oranlarında ki düşüş olduğu aşikârdır. Meclisin son çalışma gününde çıkan bu yasayı doğru yorumlamak ve yasanın verdiği hakları kullanmak için lütfen uzman yardımı alınız.

6645 sayılı Kanunun verdiği çok güzel bir hak var, ihtiyacınız kadarını ödeyin kalan Bağ-Kur prim borcunuz 12 ay ve üstündeyse bu borçlardan ve prim gün sayısından kurtulun, bu hakkı kullanmak için son gün 31.07.2015’dir.

01.08.2015 tarihinden sonra Kurum, borcu 12 ay ve üzerinde olanların borcunu resen silecektir ve tekrar ihya etmek istediğinizde silinen sürenin tamamını ödeyerek ihya etmek zorunda kalacaksınız.

Tüm Sosyal Güvenlik Uzmanlarının ortak tavsiyesi olan ‘’Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Konularında Yeterli Kişilerden Ya da Kurumlardan Uzman Yardımı Alın’’ cümlesi belki sizlere itici geliyor olabilir belki de kendi reklamlarını yapıyorlar da diyebilirsiniz ama vatandaşlarımız kulaktan dolma bilgiler ile kanuni haklarının peşinden koşturdukları ve Kuruma gelip kendilerinin nasıl emekli olacağı ve Sosyal Güvenlik haklarını şifahen sordukları için mağdur oluyorlar, çünkü Şifahen verilen bilgi yanlış çıktığı zaman mağduriyetinizi giderecek herhangi bir deliliniz bulunmamakta.

Sevgili amcam Ali Tezel’in dediği gibi devletin ağzı yok, kulağı yok, gözü yok haklarınızın peşine düştüğünüz zaman belgeyle düşün, dilekçe yazın ve bu yazdığınız belgelerin hepsinin evrak kayıt ve evrak tarih numaralarını alarak saklayın aksi takdirde aşağıda yaşadığı olayları anlatacağım Cemal bey gibi çok ama çok mağdur olursunuz…

Cemal Bey 01.05.1960 doğumlu ilk defa 16 yaşında 15.05.1976 tarihinde SSK’lı olarak çalışma hayatına girmiş.

2014 yılı Mart ayında Kuruma giderek ben ne zaman emekli olurum diye sormuş ve Kurum memuru günlerini toplayıp Cemal Bey 4700 gününüz var 5000 günü tamamladığınızda hemen emekli olabilirsiniz cevabını vermiş ve yapmış olduğunuz askerliğinizden 300 günü borçlanırsanız hemen bu ay emekli edelim sizi demiş buraya kadar her şey doğru ancak hem Cemal Bey’in hem de Kurum memurunun atladığı bir durum söz konusu Cemal Bey’in askerlik yaptığı 540 günlük sürede SSK primleri de yatmaya devam ediyormuş.

Cemal bey terhis belgesi ile 300 günlük askerlik borçlanması yapmaya gittiğinde Kurum borçlanmayı yapmış ancak askerde olduğu süre boyunca adına yatan 540 günlük SSK primlerini de silerek. Cemal Bey birde 300 gün askerlik borçlanması için 3600-TL ödemiş ama hala 540 gün eksiği olduğunu duyunca başından aşağıya dökülen kaynar suların sıcaklığını varın siz düşünün…

Cemal Bey Kuruma tekrar giderek ne yapması gerektiğini bu sefer farklı memura sormuş, memurda kalan 240 gün askerlik borçlanmanızı yapalım kalan 300 gün için 10 ay isteğe bağlı Bağ-Kur öder hemen emekli olursunuz cevabını alınca kalan 240 günlük askerlik borçlanması için 2900-TL civarı daha ödeme yapmış ve isteğe bağlı Bağ-Kur tescili yaparak Bağ-kurlu olmuş. Bu dört paragrafta anlattığım olayların yaklaşık beş ay sürdüğünü de belirtmek isterim.

Cebinden boşuna 6500-TL para ödeyen, yaşadığı sıkıntı ve stresten mustarip olan Cemal bey Uzman desteği almak, nasıl emekli olabileceğini öğrenmek ve mevcutta bulunan 10 aylık isteğe bağlı Bağ-Kur’ dan dolayı 4000-TL civarında olan borcunu sildirip sildiremeyeceğini öğrenmek için bugün ofisime geldi.

Cemal beyin hiçbir şey yapmadan 01.05.2015 tarihinde emekli olabileceğini 08.09.1976 tarihinden önce sigorta tescilinin ve prim gün sayısının olduğunu ve bu tescil ve prim gün sayısı sayesinde 3600 günü ve 55 yaşını tamamladığı gün emekliliğe hak kazandığını söylediğimde yaşadığı hayal kırıklığı, şaşkınlığı ve artık emekli olabileceği için  duyduğu mutluluğu yüzünden okunuyordu.

Cemal Bey hiçbir şey yapmasa ve GSS borcu çıkmaması için sağlık yardımını eşi üstünde alsa zaten 01.05.2015 tarihinde emekli olabiliyordu, ancak Cemal Bey bir Sosyal Güvenlik Uzmanından yardım almadan yoluna devam etmeyi tercih ettiği için 6500-TL ödedi, 4000-TL Bağ-Kur prim borcu çıktı, bunlara ilave olarak bir sürü stresli günler hatta aylar yaşadı.

Şuan Cemal Beyin yapması gereken 540 gün askerlik borçlanmasından vazgeçip, ödediği 6500-TL’den 12 aydan az olduğu için sildiremeyeceği 4000-TL Bağ-Kur borcunu mahsup ettirmek ve hemen arkasından emeklilik talebinde bulunmaktır. İşte Cemal Bey son zamanda gelmiş olmasına rağmen Uzman görüşü alarak 2500-TL kar elde etmiştir.

Her insan, istisnai durumlar hariç bir kez emekli olur işte hayatınızda bir kere yaşayacağınız emekliliği iyi planlayın ki, ileride şöyle yapsaymışım daha iyi şartlarda emekli aylığı alabiliyormuşum yada boşuna bir sürü para ödemişim deyip, yaptığınız hatalar için pişman olmayın.

301 Madencimizi kaybettiğimizin üstünden tam bir yıl geçti, ne acıdır ki Devletimiz adına sözler veren Hükümet verdiği birçok sözü tutmamış, iş kazalarının önlenmesine yardımcı olacak yasal düzenlemeleri yapmayarak, insan hayatını para ile kıyaslayan Sermaye kesiminin yanında durmuştur. Umarım 7 Haziran seçimlerinde TBMM girecek vekillerde insan hayatının parayla kıyaslanamayacağını bilen ve en önemlisi kendi hür iradesi ile karar verebilen vekiller çoğunlukta olur…