Sözcü Gazetesi: Çakışmamak Kaydıyla Aynı Dönemde Çeşitli Kurumlara Prim Ödenebilir – Bir İşyeri Sahibi, Kendi İşyerinde Çalışan Sıfatıyla SSK Sigortalısı Olamaz – İlk Giriş Tarihi Bağ-Kur’da Yaşı Belirleyen Kıstas Değildir

18 Şubat 2008

Çalışanların Sözcü’süBir İşyeri Sahibi, Kendi İşyerinde Çalışan Sıfatıyla SSK Sigortalısı Olamaz
Bir arkadaşımın babası 2006 yılında vefat etti. Babası adına olan işyerinde kendisi SSK’lı olarak çalışmakta idi. Babası vefat ettikten sonra işyerini kendi adına çevirirken, SSK ödemelerine eskisi gibi devam etti. Bu durumda Bağ-Kur’lu olması gerekmiyor mu? Eğer öyle ise SSK’dan ödemelerini geri alabilir mi? Ömer MALAMAN

Sayın Okurum,
Bir işyeri sahibi kendi işyerinde çalışan SSK sigortalısı olamaz. Bu nedenle babasına ait işyeri kendisine devrolan arkadaşınız, devirden sonra vergi mükellefi olmuşsa zorunlu olarak Bağ-Kur sigortalısı olmalı. Bu durumda SSK’ya ödediği primleri mahsup ettirebilir.

Çakışmamak Kaydıyla Aynı Dönemde Çeşitli Kurumlara Prim Ödenebilir
05.12.1970 doğumluyum İlk sigorta girişim 21.09.1987 tarihinde Salihli Endüstri Meslek Lisesi 2. sınıfta yapıldı ve okulda denildi ki bu numarayı kaybetmeyin çalıştırın bu numara ile emekli olacaksınız. Hala da bu numarayı kullanıyorum. 31.12.2003 yılına kadar değişik işlerde sigortalı olarak çalıştım
1992 – 1994 yılları arasında 15 ay askerliğimi yaptım (gün kazanmak için askerlik borçlanma ödemesi yapmadım)
Şu anda 998 gün (SSK bilgisayar kayıtlarında görünen 1 ay 30 gün kabul edilen türde işveren tarafından ödenen) sigortam var.
01.01.2004 tarihinde İsteğe Bağlı Tarım Sigortalısı oldum (2925 sayılı Kanun kapsamında) primlerimi düzenli olarak ödedim makbuzlarım elimde
2004 yılı 180 gün
2005 yılı 180 gün
2006 yılı 180 gün
2007 yılında ise 01.07.2007 – 30.10.2007 tarihleri arasında 90 gün prim ödedim.
Ben serbest çalışan bahçıvanlık bahçe işleri yapan günübirlik iş bulup çalışan biriyim. Kalan zamanlarda da sezonluk turizm kentlerindeki yazlık otellerde iş bulup 3 – 5 ay çalışıyorum ve bu süre içinde sigortam işveren tarafından ödeniyor.
Bir yıl içinde 5 ya da 6 aylık sürelerde geçici olarak iş bulur çalışırsam yani sigortalılığımın bir kısmı normal işveren tarafından ödenen sigorta bir kısmı da isteğe bağlı tarım sigortalı olduğunu devam ettiğini kabul edersek ve bu örnek emekli oluncaya kadar devam ederse emeklilik tarihim bundan olumsuz etkilenir mi? Yakın zamanda emekli olabilmem için ne yapabilirim?
Tarım sigortalığımı sürdürürsem hangi tarihte ve yaşta emekli olabilirim?
Normal işverenin ödediği bir işte devam ettirirsem hangi tarih ve yaşta emekli olurum? Mehmet Ali ŞENEL

Sayın Okurum,
Kişi yaşamı boyunca farklı sigorta kurumlarına tabi sigortalı olabilir. Ama sadece birinde hizmetlerini birleştirerek emekli olur. Hizmetlerini birleştireceği kurum da primi ödenmiş son yedi yılda en çok primi ödediği kurumdur. Her ne kadar Tarım SSK da normal SSK da aynı kurum bünyesinde olsa da farklı sigortalılık kollarıdır. Biri zorunlu diğeri isteğe bağlı sigortalılık kapsamındadır. Çakışmamak kaydıyla her yıl her ikisinden de prim ödeyebilirsiniz.
Çıraklık başlangıcında almış olduğunuz sigorta sicil numarası geçerlidir ve sonraki yaşamda da kullanılabilir. Fakat yaşlılık, malullük ve ölüm kollarından prim yatırılmayan çıraklık stajyerlik dönemlerinde ödenen primler emeklilik açısından yarar sağlamaz. Bu nedenle Endüstri Meslek Lisesindeyken sigorta sicil numarasının verildiği tarih sigortalılık başlangıcınız değildir. İlk sigortalılık tarihinizi vermediğiniz için normal SSK’dan veya Tarım SSK sigortalılığından emeklilik tarihiniz için bir şey söyleyemiyorum.

Prim Ödeme Zorunluluğunuz Yok
1990 yılında SSK olarak çalışmaya başladım. Mart 2006 ayında 5 bin 449 günle iş yerimden çıkış yaptım. 26.02.2007 tarihinde ticari taksicilik yapmaya Bağ-Kur’lu olarak başladım. Şu an 14.basamaktan prim ödüyorum. Bu şartlarda Bağ-Kur’lu olarak çalışırsam hangi yılda, SSK’lı olarak başka işte çalışırsam ne zaman emekli olabilirim. Bu koşullarda Bağ-Kur’dan çıkış yapsam yaşı bekleyip de emeklilik hakkı kazanmış oluyor muyum? Yoksa SSK veya Bağ-Kur’dan prim ödemem gerekiyor mu? Rumuz: Mavi Kart

Sayın Okurum,
SSK’dan emekli olmak için 2015 yılından sonra olmak üzere 52 yaşınızı doldurmanız gerekiyor. Yaşınızı belirtmemişsiniz. Bu koşullarda Bağ-Kur’dan çıkış yapsanız yaşı bekleyerek emeklilik hakkı kazanmış olursunuz. Bağ-Kur’dan 15 yılla en az 56 yaşını doldurarak kısmî emekli olabilirsiniz. 15 yılla Bağ-Kur’dan emeklilik için veya SSK’dan normal emeklilik için prim ödeme zorunluluğunuz bulunmuyor.


İşverenler İçin Çalışma Hayatıİlk Giriş Tarihi Bağ-Kur’da Yaşı Belirleyen Kıstas DeğildirBir yazınızda erkek SSK sigortalıları için 08.09.1976 tarihi öncesi sigortalı olmanın yaştan muafiyet getirdiğini belirtmiştiniz. 1976 öncesi giriş olan Bağ-Kur sigortalıları için de aynı durum söz konusu mu? Örneğin ilk kez SSK sigortalısı olarak 1974 yılında sigortalı olmuş ve şu anda Bağ-Kur sigortalısı olan bir erkek, 2002 yılında 55 yaşını doldurmasına 6,5 yıl kaldığı için kısmî emekli olabilmek için 57 yaşını bitirmesi mi gerekiyor yoksa ilk giriş tarihi 1976 öncesi olduğu için 55 yaşını bitirmesi yetiyor mu? Çetin BARIŞ Sayın OkurumSSK’nın emeklilik koşularıyla Bağ-Kur’un emeklilik koşulları birbirinden çok farklı. Evet ikisinde de yaş koşulu var ama gerekli yaşın saptanma metodu çok farklı. SSK’da emekli olacaklar için gerekli yaş koşulu ilk defa sigortalı olunan tarihe göre belirleniyor. İlk defa SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve geçici sandıklar kapsamında çalışılmaya başlanılan tarih SSK için ilk sigortalılık tarihi oluyor. Yani kişi 1974 yılında bir günlük bir çalışması olsun da ondan sonra 2002 yılına kadar hiç çalışması olmasın bu kişi SSK’dan emeklilik açısından yaştan muaf olurken,  aynı kişi Bağ-Kur’dan emekli olmak istediğinde en yüksek yaş olan 60 yaşa tabi oluyor. Çünkü Bağ-Kur ilk sigortalılığın eski oluşuna değil 01.06.2002 tarihinde erkekse 25 yılı, kadınsa 20 yılı doldurmasına kalan süreye göre yaş şartını belirliyor. Emekli Sandığı da 23.05.2002 tarihinde erkekse 25 yılı, kadınsa 20 yılı doldurmasına kalan süreye göre yaşı belirliyor. Vermiş olduğunuz örnekteki kişinin 01.06.2002 tarihinde 25 yılı doldurmasına kalan süresine ilişkin bir bilgi olmadığından yorum yapamıyorum. Bağ-Kur’dan kısmî emeklilik için ise yaş şartının 01.10.1999 tarihinde 15 yılı doldurmasına kalan süreye göre belirlendiğini de belirtmeliyim. Babanız 57 Yaşından Gün Alınca Bağ-Kur’dan Kısmî Emekli OlabilirBabam 1951 doğumlu ve 1985 yılında Bağ-Kur primlerini ödemeye başladı. 2004’te de dondurdu. Bağ-Kur’dan 19 yıl 5 ay 19 gün hizmeti vardır. Daha önceleri 57 yaşından gün alınca emekli olabilirsin diyorlardı. Fakat şu anda ise 58 yaşından gün almalısınız diyorlar. Bu konuda bizi aydınlatırsanız çok memnun olurum. Ahmet AKGÜL Sayın Okurum,Babanızın 1985 – 2004 yılları arasında 19 yıl 5 ay 19 günlük Bağ-Kur primi varsa 56 yaşını doldurunca, yani 57 yaşından gün alınca Bağ-Kur’dan kısmî emekli olabilir.