Sözcü Gazetesi-Çalışanların Sözcü’sü: SSK’lı Eşinizden Dolayı Dul Aylığı İle Memur Emeklisi Babanızdan Dolayı Yetim Aylığını Birlikte Alabilirsiniz – Anneniz SSK’dan Hem Dul Aylığını Hem de Kendi Emekli Aylığını Birlikte Alabilir

2 Şubat 2008


SSK’lı Eşinizden Dolayı Dul Aylığı İle Memur Emeklisi Babanızdan Dolayı Yetim Aylığını Birlikte Alabilirsiniz
20.12.1952 doğumluyum. Hiçbir yerde çalışmışlığım yoktur. 1998 yılında eşimi kaybettim. Eşimden dolayı SSK’dan dul aylığı bağlandı. Eşimin kızına da yetim aylığı bağlandı. 2002 yılında rahmetli babamın maaşından faydalanmak için müracaat ettim ve babamdan dolayı Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı da bağlandı. Bir yıla yakın aldıktan sonra maaşımı kestiler. Tam 1 yıl maaş alamadım, bu süre içinde hiçbir yere müracaat etmedim. 1 yılın sonunda bana bildiri geldi, yetim maaşım tekrar bağlandı. Rahmetli babam SSK emeklisi, eşim ise Emekli Sandığı mensubuydu ama her ikisinden de yarım maaş almaktayım. 2008 yılında da maaşları almaya devam edecek miyim yoksa kesilecek mi? Vahide ÇALDERE/EDİRNE


Sayın Okurum,
Emekli Sandığı iştirakçisi eşinizden dolayı dul aylığı alırken aynı zamanda SSK emeklisi veya sigortalısı babanızdan dolayı da yetim aylığını birlikte alabilirsiniz. Bu durum, sosyal güvenlik kurumlarının farklı olup ayrı ayrı norm ve standart uygulamalarından kaynaklanan tamamen yasal bir haktır. 01.06.2008 tarihine ertelenen ve yeniden düzenlenerek görüşülmekte olan 5510 sayılı Kanunun son haline göre yürürlüğünden önce bağlanmış aylıklar olarak ikisini birden almaya devam edebileceksiniz.


Anneniz SSK’dan Hem Dul Aylığını Hem de Kendi Emekli Aylığını Birlikte Alabilir
Babam 2005 yılı sonuna doğru SSK’dan emekli oldu ve 18.12.2007’de vefat etti. Annem için dokuz yıldan beri SSK İsteğe Bağlı Sigorta primi ödemekteyiz. Yaklaşık bir yıl sonra yani 2009 Ocak gibi annem SSK’dan emekliliğe emekliliğe hak kazanacak.
1- Bu durumda Annem SSK İsteğe Bağlı Sigorta’dan emekli olabilir mi? Olduğu takdirde hem kendi emekli maaşını hem de rahmetli babamdan doğan emekli maaşını aynı anda iki emekli maaşını alabilir mi?
2- İsteğe Bağlı Sigorta’nın son bir yıl için kalan primlerini ödeyip tamamlayalım mı?
3- Annem emekli olamadığı takdirde, 9 yıldır ödediğimiz primleri geri alabilir miyiz?
Yeni mevzuata göre lütfen bizi aydınlatır mısınız? Yusuf KELEŞ

Sayın Okurum,
Anneniz SSK emeklisi babanızdan dolayı dul aylığı yanında kendi emekliliğinden dolayı yine SSK’dan emekli aylığı alabilir. 5510 sayılı yeni Kanundan dolayı yine dul aylığı ile birlikte kendi emekli aylığını da alabilir. Ancak yine de yeni Kanun dul aylıklarına kayıp getirmiyor değil. Şayet babanızdan dolayı annenizden başka birine yetim aylığı bağlanmıyorsa annenize %75 oranında dul aylığı bağlanacak iken, annenizin kendisine de emekli aylığı bağlanması halinde tek başına dul aylığı alsa, babanızdan dolayı yetim aylığı alan olmasa bile aylık oranı yeni Kanundan sonra %75 olamayacak, %50 oranında kalacak.

Çünkü 5510 sayılı yeni Yasa kendisi çalışan veya emekli olan dullara kendisinden başka yet,im aylığı alan olmasa dahi %75 oranında aylık almasına ket vuruyor. Ama her halukarda şimdi de yeni Kanundan sonra da aynı kişi hem emekli aylığı hem dul aylığını birlikte alabilir. Dul aylığı sadece annenizin evlenmesi halinde kesilir.

Çakışan Günlerden İsteğe Bağlı Olanlar Geçerli Değildir
27.07.1961 doğumlu eşim 08.01.1982 tarihinde ilk defa sigortalı oldu. İsteğe bağlı olarak 2763 gün, normal sigortalı olarak 2130 günü bulunan eşimin bu sürelerinden 173 günü çakışıyor. Ne zaman emekli olabilir? Şu an minimumdan isteğe bağlı ödüyorum, 12 ay kadar maksimumdan ödersem emekli maaşında dikkate değer artış olur mu? Metin ERBAYDAR/KIRKLARELİ

Sayın Okurum,
Eşinizin çakışan 173 günündeki isteğe bağlı sigortalılık süreleri geçerli sayılmayacağından toplam 4720 günü bulunuyor. Eşiniz ilk sigortalılık tarihine göre gerekli 40 yaşını ve 20 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş durumda bulunduğundan 5000 günü tamamladığı takdirde SSK’dan normal emekli olabilecek. Son 12 ayı tavandan ödemeniz halinde bir miktar olumlu katkı yapar, ancak bugüne kadar minimumdan ödediğiniz ve aylık hesabında tüm süreler göz önüne alınacağından pek yarar göremezsiniz. Ekonomik bir karar vermemiş olursunuz.


Yaş Koşulu Sizi Etkilemiyor, Çünkü…
24.02.1963 doğumluyum. 01.04.1981 tarihinde SSK sigortalısı olarak işe başladım. 1983 Şubat ayında işten ayrıldıktan sonra tekrar 01.04.2000 tarihinde isteğe bağlı olarak ödemeye başladım. Halen 3360 günüm var. 3600 gün prim ödedikten sonra ne zaman emekli olabilirim? EMSAL SEYREK (AKIN)/ İZMİR

Sayın Okurum,
Vermiş olduğunuz bilgilere göre 08.09.1981’den (bu tarih de dahil) önce işe başlamış olduğunuz için yaş koşulu sizi etkilemiyor. 240 gün daha prim ödemeye devam ederek 3600 gün sayısını tamamlamak şartıyla 50 yaşını dolduracağınız 24.02.2013 tarihinde SSK’dan yaştan kısmi emekli olabilirsiniz.