Sözcü Gazetesi-İşverenler İçin Çalışma Hayatı: Emekli Olup Çalışan Bağ-Kur’lunun İşi Zor

28 Aralık 2007

EMEKLİ OLUP ÇALIŞAN BAĞ-KUR’LUNUN İŞİ ZOR


 


Şu anda Bağ-Kur’dan emekli olup da yine Bağ-Kur’lu olmasını gerektirecek ticari faaliyetlerini sürdüren Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarından % 10 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi (SGDP) yapılıyor.


 


SSK ve T.C. Emekli Sandığı gibi diğer sosyal güvenlik kanunlarına göre yaşlılık ve malullük aylığı bağlananlardan, Bağ-kur sigortalısı olmalarını gerektirecek ticari faaliyetlere başlayanlara da çalışmaya başladıkları ayı takip eden aybaşından itibaren, Bağ-Kur’luların onikinci gelir basamağının %10’u oranında SGDP ödüyorlar.


 


Emekli aylığı almakta iken kendi adına ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayanlar veya sürdürenler için daha önce öngörülen sosyal güvenlik destek primi miktarı Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. İptalden sonraki tasarı ise bu oranı yine arttırıyor ve emekli aylıklarının % 15’i oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi ödenmesini öngörüyor.


 


Tasarı son şekliyle kabul edilirse Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi olanların bu primleri aylıklarından %15 oranında kesilmek suretiyle tahsil edilecek.


 


SGDP ödenmiş veya bildirilmiş sürelerin şimdi olduğu gibi Yeni Kanundan sonra da emeklilik yönünden hiçbir faydası olmayacak.


 


SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ ÖDEMEK DURUMUNDASINIZ


1997 yılında Emekli Sandığı’ndan emekli oldum. 2001 yılında gerekli yerlerden izinleri açarak bir kırtasiye dükkânı açtım ve bugüne kadar vergimi de muntazaman ödedim. 2007 yılında Bağ-Kur’dan aldığım tebligatta 3455 YTL sosyal güvenlik destek primi borcum olduğu yazıyordu. Bu biz çalışan emeklilere haksızlık değil mi? Rıdvan PARLATAN-Torul/GÜMÜŞHANE


 


Sayın Okurum,


Ülkemizin içinde bulunduğu emeklilik sistemi çok yönden kambur içeriyor. Emeklilik sistemimiz, çok şeyimiz gibi popülizme, halk eyyamcılığına defalarca kurban verilmiş. Kaynakları da verimli şekilde değerlendirilememiş. Bunların ve ülkemizin bence en büyük sorunu olan işsizliğin sonucunda çok sayıda genç emekliye sahip olan ülkemizde bu emeklilere geçimlerine yetecek derecede aylık verilemiyor. Aylık yetersiz kalınca insanlar elbette en doğal haklarını kullanarak sizler gibi ek iş yapmaya başlıyor. Bu durumun müsebbipleri de meydana çıkan manzaranın işsizliği körüklediğini görüp, yeni iş sahası açmak için çaba harcayacaklarına “emekli çalışmasın ki işsizler o işleri yapsın” diye bireye hiçbir geri dönüşümü olmayan “Sosyal Güvenlik Destek Primi” olgusunu uydurmuşlar. Kamburlu yapımıza da deyim yerindeyse “cuk” oturan bu uygulama ülkemizde yerleşmiş ve artık alışılmış durumda bulunuyor. Bu çerçevede sizin de bir emekli olarak, Bağ-Kur sigortalısı olmanızı gerektirecek faaliyete başladığınız için Bağ-Kur’a Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeniz gerekiyor.