Sözcü Gazetesi-İşverenler İçin Çalışma Hayatı: Hem Özürlü Aylığı Alıp Hem de Tarım Bağ-Kur Sigortalısı Olamazsınız – Anneniz İsteğe Bağlı Bağ-Kur Sigortalısı Olabilir

2 Şubat 2008

Hem Özürlü Aylığı Alıp Hem de Tarım Bağ-Kur Sigortalısı Olamazsınız
Evli iki çocuk babasıyım ve özürlülükten dolayı 2022 sayılı Kanundan yararlanarak aylık almaktayım. Aldığım aylığın vefatım halinde çocuklarıma kalmayacağını öğrendim. Bu nedenle yaşadığım köydeki faaliyetlerin nedeniyle Tarım Bağ-Kur’una geçmek istiyorum. Bu mümkün müdür? Tarım Bağ-Kur sigortalısı olmaya karar verirsem özürlü aylığımı kestirebilir miyim? Rumuz: Çalışkan

Sayın Okurum,
2006 yılında 5458 sayılı Yasanın 15 inci maddesi ile değiştirilen 2926 sayılı Tarım Bağ-Kur Kanununun 4 üncü maddesi gereği yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden bu faaliyete ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalamasının, 16 yaşından büyükler için tespit edilen asgari ücret tutarından (608,40 YTL) az olduğunu beyan eden veya belgeleyenler Tarım Bağ-Kur sigortalısı sayılmazlar.

Ne var ki 2022 sayılı Kanuna göre; 1600 gösterge rakamının Devlet Memurlarının aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımından bulunacak (şu an itibariyle 1600×0,049486=79,18YTL) tutarında veya daha fazla aylık ortalama geliriniz olsa bu defa da “Muhtaç” sayılmaz ve size 2022 sayılı Yasa kapsamında aylık bağlanmazdı.

Yani hem özürlü aylığı alıp hem de Tarım Bağ-Kur sigortalısı olamazsınız.

2022 Sayılı Kanuna göre bağlanmış aylıklarından feragat etmek isterseniz; aylığın kesilme nedenini belirten Emekli Sandığı’na hitaplı dilekçeyi Emekli Sandığı’na ait Yukarı Öveçler Mah. 124. sok. no:3 P.K. 06460 Çankaya /ANKARA” adresine göndermeniz gerekiyor.
Dilekçedeki imza ve beyanın kendinize ait olduğunu muhtarınıza onaylatmayı da unutmayın.


Anneniz İsteğe Bağlı Bağ-Kur Sigortalısı Olabilir

Annemin üç aylık yatırılmış sigortası var. Şu an çalışmıyor. Sigortasını kendimiz yatırarak emekli olmasını sağlayabilir miyiz? Bunun için nereye başvurmalıyız? Hangi kurumlardan yardım alabiliriz? Hamide YALÇIN

Sayın Okurum,
Annenizin çalışmadan isteğe bağlı sigortalı olmasını istiyorsanız Bağ-Kur’a başvurmalısınız. Bunun için “Bağ-Kur’a İsteğe Bağlı Sigortalı Giriş Bildirgesi” ile daimi ikametgâhınızın bulunduğu yerdeki muhtarlığa onaylattırmanız ve onaylı bu bildirgenin Bağ-Kur İl Müdürlüğüne verilmesi gerekiyor. Şimdi başlasanız 14 yıl 9 ay sonra anneniz 15 yılı doldurur ve yaşı da uygunsa (annenizin yaşını belirtmemişsiniz) Bağ-Kur kısmi emeklisi olabilir. Annenizin en az 1080 gün SSK sigortalılığı olmadığı için isteğe bağlı SSK sigortalısı olamaz.
Dışarıdan yatırarak sadece Bağ-Kur sigortalısı yapabileceğinizden, SSK sigortalısı olmak istiyorsa bir işyerinde çalışarak prim ödemesi gerekiyor.