Sözcü Gazetesi-İşverenler İçin Çalışma Hayatı: SSK’ca Yanlışlıkla ve Gecikme Zamlı Olarak Alınan Primleri Yasal Faiziyle Geri Alabilirsiniz

30 Ocak 2008
SSK’ca Yanlışlıkla ve Gecikme Zamlı Olarak Alınan Primleri Yasal Faiziyle Geri Alabilirsiniz

Bir işveren olarak SSK’ya hataen yaptığımız veya yersiz olarak bir de faiziyle alınan fazla prim ödemelerini nasıl geri alabiliriz? Bunu almanın yolu nedir? Orhan AKYOL

SSK’ya ödenmiş yanlış veya yersiz olarak ödenmiş primlerin saptanması halinde, alındıkları tarihten itibaren 10 yıl içinde talep edilmesi şartıyla, hisseleri oranında işveren ve sigortalılara geri verilmesi ve bu primlerden sadece işverene geri verilecek bölüm için yasal faiz ödenmesi gerekiyor.
Ayrıca, SSK’ca yanlış ve yersiz olarak üstelik bir de gecikme zamlı ve faizli olarak tahsil edilmişse, bu primler gecikme zamlı ve faizli olarak iade edilmesi gerekiyor. İşverene (prime + gecikme zammı + faiz) biçiminde iade edilen meblağın tamamı için yasal faiz hesaplanması gerekiyor.
506 sayılı Kanunun 84 üncü maddesi gereği “yanlış ve yersiz olarak alındığı anlaşıldığı için hisseleri oranında işverenlere ve sigortalılara geri verileceği hükme bağlanan primlerin geri verilebilmesi için işverence yöntemine uygun olarak düzenlenmiş prim iptal bildirgesi ve bordrosu verilmesi gerekiyor.


SSK’dan Daha Geç Emekli Olursunuz
22.04.1959 doğumluyum. 25 yıldır dükkân işletiyorum. Mesleğe kabul tarihim 19.03.1987’dir. Askerlik başlangıcım Kasım 1980’dir. Son iki senedir Bağ-Kur primlerimi yatıramıyorum. Son basamak tarihim 01.10.2004’dür.
1- Ne zaman emekli olabilirim?
2- Askerlik başlangıç tarihi Bağ-Kur başlangıcı olarak kabul edilir mi?
3- Bağ-Kur’u SSK’ya çevirmek zaman ve maaş konusunda bana ne kazandırır? Y.DEMİRTAŞ/İSTANBUL


Sayın Okurum,
Vermiş olduğunuz bilgilere göre 20 aylık askerliğinizi borçlanarak 19.07.2011 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi borçlanmanızla ilk sigortalılık tarihiniz askerlik süresi kadar öne çekilmiş olacaktır. Bağ-Kur’dan değil de SSK’dan emekli olmak isterseniz en az bin 260 gün daha yani 3,5 yıl da SSK’ya prim ödemeniz gerekeceğinden emekliliğiniz otomatikman en erken 2012 yılına ötelenecektir. Emekli aylığınız bir miktar artar ama emeklilik tarihiniz bir yıl sonraya ötelenmiş olur.