Sözcü Gazetesi-İşverenler İçin Çalışma Hayatı: Üç Kurum Birleştiğinden Sağlık Yardımı Bakımından Fark Kalmadı

31 Aralık 2007

ÜÇ KURUM BİRLEŞTİĞİNDEN SAĞLIK YARDIMI BAKIMINDAN FARK KALMADI
Çalışma hayatı olmadığından eşinin Emekli Sandığı sağlık sigortasından yararlanmakta olan bir ev hanımıyım. Bunun yanı sıra kendi emekliliğim için 01.11.1992 tarihinden beri SSK’ya isteğe bağlı olarak prim yatırıyorum. İlk sigortalılık tarihim 15.08.1992, doğum tarihim 02.01.1956’dır. SSK’dan emekli olduktan sonra eşimden dolayı yararlandığım Emekli Sandığı sağlık karnemin iptal edileceğini öğrendim ve bu sebeple 06.06.2003 tarihinde SSK’dan Bağ-Kur’a geçtim ve halen 12.basamaktan ödeme yapıyorum. SSK’dan isteğe bağlı emekli olduğum takdirde Emekli Sandığı sağlık sigortasından yararlanabilir miyim? SSK’ya geçmem benim açımdan daha mı avantajlı olur? Bağ-Kur’da kalmam mı avantajlı olur? Selma PİRİ

Sayın Okurum,
2008 yılında yürürlüğe gireceği en yetkili ağızlardan dile getirilen 5510 sayılı Reform Kanunu kapsamında Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK sigortalılarının sağlık yardımı hakları eşitleneceği göz önüne alındığında, sağlık yardımını Emekli Sandığı’ndan veya Bağ-Kur veyahut SSK’dan almanızın önemi kalmıyor. Zaten şu anda da üç kurum birleşmiş bulunduğundan sağlık yardımını alacağınız kurum SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) oluyor.
Emekliliğinize gelince; vermiş olduğunuz bilgilere göre 20 yıl primli süreyi tamamladığınızda 4/b sigortalısı (bugünün Bağ-kur sigortalısı) olarak emekli olabilirsiniz. Çünkü sigortalılığa geç başladığınızdan yaş engeliniz kalmamış. Bağ-Kur’dan emekliliğinize yaklaşık 5 yıl kalmış. Buna karşın SSK’dan emeklilik için 54 yaşa tabi olduğunuzdan buradan daha çabuk emekli olabilirsiniz. Zira Bağ-Kur’u kapatıp SSK isteğe bağlı sigortalısı olarak en az 3,5 yıl (1260 gün) prim öderseniz bu 3,5 yılın sonunda SSK’dan yaştan emekli olabilirsiniz.


7 YIL 5 AY SONRA TARIM SSK’DAN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ.
1967 doğumluyum. 1985 yılında başlayan sigortalılığımda 687 günüm var. 2005 yılında Tarım Bağ-Kur’una geçtim. Tarım Bağ-kur’undan ne zaman emekli olunur? Eğer Tarım SSK sigortalılığına geçersem ne zaman emekli olurum? Hüseyin YILMAZ

Sayın Okurum,
Tarım Bağ-Kur sigortalılığına devam ederseniz, 687 günlük sigortalılığı da dahil ederek 15 yılı doldurduğunuzda (prim ödemeye devam ederseniz en erken 2019 yılında doldurabilirsiniz) 58 yaşı dolduracağınız 2025 yılında Tarım Bağ-Kur’undan emekli olabilirsiniz. Beş ay daha Tarım Bağ-kur’una prim ödedikten sonra Tarım SSK’ya geçerek 1260 gün daha prim öderseniz, ki Tarım SSK’da 3,5 yıl (1260 gün) primi 7 yıldan önce ödeyemezsiniz. Bu yedi yılın sonunda SSK Tarım sigortalılığından emekli olabilirsiniz.