Sözcü Gazetesi-İşverenler İçin Çalışma Hayatı:Sizin Emekliliğiniz İçin En İdeali 940 Gün Sonra Ssk Sigortalısı Olmanızdır

19 Aralık 2007

SİZİN EMEKLİLİĞİNİZ İÇİN EN İDEALİ 940 GÜN SONRA SSK SİGORTALISI OLMANIZDIR


06.11.1975 doğumluyum. SSK girişim 01.04.1993’tür. SSK’ya ödenmiş 452 günümle birlikte ödenmiş 550 gün askerlik sürem var. 2001 de Tarım Bağ-Kur’a ödenmiş 2172 günüm var. Şimdi işyerimden dolayı devam eden zorunlu Bağ-Kur’a 300 gün olmak üzere toplam 3475 günüm var. Halen zorunlu Bağ-Kur sigortalılığına devam ediyorum. Ben ne zaman hangi kurumdan en erken kaç günle emekli olurum? Turgay TURAL


 


Sayın Okurum,


Vermiş olduğunuz bilgilere göre Bağ-Kur sigortalılığınıza devam ederseniz, Bağ-Kur’dan normal emeklilik için 57 yaşını ve 25 yıllık primli sigortalılık süresini tamamlamalısınız. Bu da en erken 06.11.2032 tarihini bulur. Şayet yaştan kısmi emekli olmak isterseniz 25 yılı değil 15 yılı tamamlayarak 58 yaşını dolduracağınız 06.11.2033 tarihinde Bağ-Kur’dan emekliliğe hak kazanabilirsiniz.


İkinci şık olarak SSK’dan emekli olmak isterseniz 54 yaş ve 5675 günle emekli olabilirsiniz. Bunun için ideal çözüm 3475 günün üzerine 940 gün daha Bağ-Kur’a prim ödeyip, bu sürenin sonunda Bağ-Kur sigortalısı olmanızı gerektiren faaliyetinize son vererek sigortalılığınıza bir SSK sigortalısı çalışan olarak 1260 gün (3,5 yıl) daha devam etmenizdir. 5510 sayılı  Kanundan sonra “SSK sigortalısı” tabiri kalmayacak belki ama bu defa 4/a sigortalısı olarak aynı hak ve yükümlülüklere tabi olmayı sürdürebileceksiniz. En erken olarak 54 yaşını dolduracağınız 06.11.2029 tarihinde SSK’dan emekli olabilirsiniz. SSK Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ile birleşti ama bu, tüm sigortalıların tamamen aynı çuvala konacağı anlamını taşımıyor. 5510 sayılı Kanununun yürürlüğünden sonra, bugünün SSK sigortalıları 4/a sigortalısı olarak, bugünün Bağ-Kur sigortalısı olanlar o gün 4/b sigortalısı olarak yine farklı kategorize edilecekler.


 


 


YENİ AÇILAN İŞYERİNDE TAŞERONUN BİLDİRİM SÜRESİ NE KADARDIR?


 


Yeni açtığımız işletmemizde Taşerona işin ayrılabilir bir bölümünü yükledik. Taşeron çalıştıracağı işçileri çalıştırmadan bir gün önce mi bildirecek? Yoksa SSK’ya 1 ay içinde bildirebilir mi?  Kaan KAYNAK


 


Sayın Okurum,


Şayet işyerinizde işçi çalıştıracak taşeronun sizin işyerinizde çalıştıracağı işçi sayısı, işyeriniz için ilk kez işyeri bildirgesi verirken sigortalı sayısı olarak belirttiğiniz rakamın sınırları içinde kalıyorsa, örneğin siz işyeri bildirgesinde işyerinde 45 işçi çalıştırılacağını ve bunun 10 kadarının kendiniz tarafından çalıştırılacağını, kalan sayının Taşeronca bildirileceğini belirtmişseniz ve kendi işçi sayınız 10 ve Taşeronun çalıştıracağı işçi sayısı 35 ise, Taşeronun çalıştırtacağı işçiler için bildirim, işyerinizde işçi çalıştırmaya başladığı tarihten itibaren en geç 1 ay içinde Taşeronca yapılabilir.


 


Fakat aynı işyeri bildirgesinde işe başlatılacağınızı belirttiğiniz sayıdaki sigortalıların tamamının bildirmişseniz, artık Taşerona düşen yükümlülük, işyerinizde çalıştıracağı sigortalıları, en geç çalıştırmaya başlayacağı tarihten bir gün önce SSK’ya bildirmesidir.


 


Bilindiği gibi işe giriş bildirgesi doğrudan SGK ünitesine bildirme şeklinde veya taahhütlü, iadeli taahhütlü posta ya da Acele Posta Servisi (APS) vasıtasıyla yapılabiliyor.