Sözcü Gazetesi: Kıdem Tazminatı Hesabına Hangi Ödeme Kalemleri Dâhil Hangileri Hariçtir?

27 Ocak 2010

ÇALIŞANLARIN SÖZCÜ’SÜ


 Kıdem Tazminatı Hesabına Hangi Ödeme Kalemleri Dâhil Hangileri Hariçtir?


Kıdem tazminatına esas olacak ücretin hesabında normal ücrete ilaveten işçiye sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mümkün sözleşme ve yasadan doğan menfaatlerin süreklilik kazanmış olmaları koşuluyla göz önünde tutulması gerekiyor. Bu bağlamda ücret, rutin ikramiye, sosyal yardım, yemek parası, sendika ücret farkları, yakıt parası gibi ücretler kıdem tazminatı hesabına dahildir. Buna karşın fazla mesai, hafta tatil ücreti, bayramda yapılan çalışma ücretleri, bayram harçlığı, jübile ikramiyesi, doğum, ölüm yardımları dahil edilmezken, sosyal yardım amaçlı olarak dışarıda da kullanabilecek şekilde verilen sabun veya havlu gibi yardımların kıdem tazminatı hesabına dahil edilmesi gerekiyor. Ancak aynı sabun sadece işyerinde kullanılması için veriliyorsa kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerekmiyor.


Kıdem ve ihbar tazminatının hesaplanmasının son brüt ücret üzerinden yapılması ve kıdem tazminatından yalnızca damga vergisi; ihbar tazminatından damga ve gelir vergisi kesintilerinin yapılması gerekiyor.


Bu tazminatlara esas alınan ücrete ikramiyenin yansıtılması son bir yıl içinde ödenen ikramiyelerin 365’e bölünmesi suretiyle bulunan tazminata esas bir günlük ikramiye tutarının da dikkate alınması şeklinde gerçekleştirilmesi gerekiyor.
Soru: 06.09.1961 doğ. 01.05.1995’ten beri Tarım Bağ-Kur sigortalısıyım. Ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanması yapsam faydası olur mu? Y.GÖNÜLTAŞ


Cevap: Şayet sigortalılığınızı 01.05.2010’a kadar sürdürürseniz askerliğinizi borçlanmasanız bile 06.09.2019’da (58 yaş) Bağ-Kur’dan yaştan emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi borçlanır ve sigortalılığınızı 01.11.2018’e kadar devam ettirirseniz bu tarihte Bağ-Kur’dan normal emekli olabilirsiniz.
Soru: Yurtdışı borçlanmamı 02.01.2008 tarihinde yaptım ve 09.09.2009 tarihinde emekliliğe müracaat ederek emekli oldum. Şimdi sigortalı bir işte çalışmak istiyorum. Emekli maaşım işe girmemden etkilenir mi? Gurbet KAYA


Cevap: Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olduğunuz ve 08.05.2008’den sonra işe gireceğiniz için çalışmanız halinde aylığınız kesilir.
YARIN: Kıdem Tazminatına Esas Sürelerin Hesabı Nasıl Yapılmalı?