Sözcü Gazetesi: Malûl Çocuğunuz Nedeniyle 2 Yıl Daha Erken Emekli Olacaksınız – İşe Alınmak En Az Bir Gün Sigortalı Olmak Demektir – Tarım SSK Sigortalılığı Zorunlu Bağ-Kur Sigortalılığına Engel Olmaz

1 Mayıs 2008

ÇALIŞANLARIN SÖZCÜ’SÜ


Malûl Çocuğunuz Nedeniyle 2 Yıl Daha Erken Emekli Olacaksınız


SÖZCÜ’deki engelli çocuğu olan annelerle ilgili yazınızı okudum. Bu habere nasıl memnun oldum bilemezsiniz. Ben devlet memuruyum ve şu an 17. yılımı çalışıyorum.  Emekliliğime kalan süre yıl itibarıyla 3 yıl olmasına rağmen yaş nedeniyle 11 yılım var. Ağır özürlü bir kızım var. Bahsettiğiniz bu düzenleme beni nasıl etkiler? Yardımcı olup bilgi verirseniz çok sevinirim. Elif ARIDURU


 


Sayın Okurum,


TBMM’de yasalaşan 5510 sayılı SSGSS Yasasının 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe girmesi ve iptale uğramaması halinde emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan, engelinden dolayı başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanların, 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenecek ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilecek.


Yani çocuğunuzun başka birinin sürekli bakımına muhtaç olduğunu kanıtlayan raporunuz varsa ya da bundan sonra SGK’nın talebiyle böyle bir raporu tedarik ederseniz 01.10.2008 tarihinden sonra çalışmış olduğunuz her dört gün beş gün, her dört ay beş ay, her dört yıl beş yıl yerine geçecek. Yani siz 3 yıl çalışırsanız 3 yıl 9 ay çalışmış olacaksınız. 3 yıllık çalışma sürenize eklenecek bu 9 ay aynı zamanda tabi olduğunuz yaştan dolayı beklediğiniz 11 yıldan da düşürülecek.


Bir başka hesapla şu andaki sisteme göre 11 yıl sonra emekli aylığı bağlanacaksa, 01.10.2008 tarihinden sonra 8 yıl çalışırsanız hem 10 yıl çalışmış sayılacaksınız hem de yaştan dolayı bekleyeceğiniz 11 yıllık süre 9 yıla düşeceğinden 2 yıl daha erken emekli olacaksınız.


 


En Az 1 Günün Hizmet Tespitini Yaptırabilirsiniz


01.05.1967 doğumluyum. 08.01.1985 yılında bir şirkette işe başladım ve ilk SSK girişimin yapıldığı şirketten dolayı SSK kartımı aldım. Bu şirkette bir yıl çalıştım ve askere gittim. Daha sonra yeni işime 1990 yılında başladım. Ama şimdi öğrendim ki benim ilk sigortalılık başlangıcım 1985 yılından değil de 1990 yılından görünüyor. Bu durumda benim emekliliğim hesaplanırken 1990 yılı baz alınacak. Avukatım bana dava açalım diyor, fakat benim ilk işe başladığım şirket şu an faal değil. Ben hakkımı nasıl arayabilirim? Benim bu derdime bir çare var mı? Ali UYSAL/AYDIN


 


Sayın Okurum,


Evet sizin derdinize de bir çare var. Hizmet Tespit davası açacaksınız ve muhatabınız SSK olacak. Çünkü bu ülkede “Çalışanlar işe başlamalarından itibaren sigortalı sayılırlar” diye yasal bir kural varsa ve ortada yargı kararıyla kanıtlanmış bir çalışma da varsa o takdirde sigortalılık girişini yapmakla ve primleri yatırmakla yükümlü olan bir işverenin dışında bildirilsin bildirilmesin sigortalılığı tespitle yükümlü bir kurum (SSK) da vardır. İşveren ortada yoksa siz de sadece SSK’ya dava açarak ilk sigortalılığınızın 1985 yılında başladığını kanıtlama girişiminde bulunabilirsiniz.


Zaten 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunundaki “Çalıştırılanlar işe alınmalarıyla kendiliklerinden sigortalı olurlar” hükmü doğrultusunda sigortalı olmak için işe alınmak yeterlidir. Yargıtay bu konuda işe alınmayı yeterli görüyor ve işe giriş bildirgesinin verilmiş olmasını sigortalının o işyerinde bilfiil 1 gün çalışmış olduğunun ispatı sayıyor.


 


Okur Sorularına Kısa Cevaplar


Ali MOLLAOĞLU/BURSA – 02.01.1967 doğumlu,01.11.1996 ilk sigortalılık tarihli, 3 bin 965 prim günü olan bir sigortalı olarak ilk sigortalılıktan önceki 2 yıllık askerliği borçlanırsanız 56 yaşa değil de 55 yaşa tabi olursunuz.


Orhan TURNA/İZMİT – 14.05.1953 doğumlu, 1971 SSK girişli,  bin 311 normal prim günü ve Mart 2008 dahil bin 920 gün primle 3 bin 600 günü tamamladığınızda SSK’dan yaştan emekli olabileceksiniz. Bunun için 369 gün daha yani bir yıl 9 ay daha (9 Nisan 2009’a kadar) prim ödemelisiniz. Haziran 2008 ayında yürürlüğe gireceği söylenen Yeni Kanunla isteğe bağlı ödemeleriniz Bağ-Kur sigortalılık günü gibi değerlendirilecek ise de bir yıldan az sürecek olan kalan sürenizin Bağ-Kur’lu olarak değerlendirilmesi SSK’dan emekliliğinizi engellemeyecek.


Yüksel DÜLGER/EDİRNE – Yeni Yasa kapsamında bir yıllık çalışmanız bağlanacak emekli aylığında çok önemli bir değişiklik meydana getirmez. Yeni Yasanın kıdem tazminatıyla ilgisi olmadığından bu unsur bakımından şimdilik bir değişiklik söz konusu değil.


 


İŞVERENLER İÇİN ÇALIŞMA HAYATI


 


Tarım SSK Sigortalılığı Zorunlu Bağ-Kur Sigortalılığına Engel Olmaz


Ocak 1994 – 28.02.2003 arasında SSK sigortalısıydım. Bin 41 günüm var. 2003 yılı başında işyeri açtığımdan dolayı Bağ-Kur’lu olarak gözüküyorum. Borcumun çokluğu nedeniyle işyerini eşimin üzerine devredeceğim. Bu arada eşimi Tarım SSK sigortalısı yaptırdım. 2003 yılından bu yana biriken Bağ-Kur borçlarımı sildirebilir miyim? Benim ne yapmamı tavsiye edersiniz? Rumuz: Kömür Kentli


 


Sayın Okurum,


Vermiş olduğunuz bilgilere göre şayet beş yıldan fazla birikmiş Bağ-Kur borcu varsa 5458 sayılı Kanunla 1479 sayılı Kanuna eklenen ek 19 uncu madde ile yani 2007/47 sayılı Genelge kapsamında Bağ-Kur’a başvuru yaparak bu borçlarından kurtulmanız mümkün. Eğer zorunlu Bağ-Kur sigortalısı olmanızı gerektiren işyerini devredecekseniz borçlu Bağ-Kur sigortalılığınızın beş yılı geçtiğinden emin olduktan sonra devredin. Devrettikten sonra anılan genelge kapsamında başvurunuz yaparak o süreleri devreden çıkartın. Eğer eşinize devrederseniz bu defa eşiniz üzerinde Bağ-Kur borcu birikmeye başlayacaktır. Çünkü Tarım sigortalılık isteğe bağlı bir sigortalılık türüdür ve eşiniz vergi kaydına sahip olur olmaz Bağ-Kur sigortalısı olmak zorundadır.


Ocak 1994 sigortalılık başlangıcıyla SSK’dan emeklilik için 54 yaş ve 5 bin 675 güne tabisiniz.


 


SSK’dan Emeklilik İçin En Az Bin 260 Gün Prim Ödemelisiniz


05.09.1966 doğumluyum. Çocukken geçirmiş olduğum kaza sonucu bir gözümü kaybettim. 2003’ten beri yakalanmış olduğum anksiyete hastalığı nedeniyle devamlı antidepresan ilaçlar kullanıyorum. Bir gözüm görmediği için askere gitmedim. Raporum var. Bağ-Kur girişim 10.06.1984’tür. Bağ-Kur hizmet yılım 10.06.1984 tarihinden itibaren 15 yıl 7 ay 13 gündür. Bu şartlar altında Bağ-Kur’dan en erken ne zaman ve nasıl emekli olabilirim?


SSK kaydım hiç yok. SSK’lı olsam bu şartlarla ne zaman ve nasıl emekli olabilirim?             Hasan SAYGI/BALIKESİR


 


Sayın Okurum,


Vermiş olduğunuz bilgilerine göre 10.06.1984 tarihinden itibaren 15 yıl 7 ay 13 gün Bağ-Kur hizmetiniz varsa 58 yaşınızı dolduracağınız 05.09.2024 tarihinde Bağ-Kur’dan kısmi emekli olabilirsiniz. Yine aynı Bağ-Kur hizmetini 25 yıla tamamlayarak 49 yaşını doldurduğunuzda Bağ-Kur’dan normal emekli olabilirsiniz.


Bağ-Kur sigortalısı olmanıza neden olan faaliyetiniz sona ermiş ve Bağ-Kur kaydınızı kapatmışsanız çalışarak SSK sigortalılığından prim ödeyebilirsiniz. SSK’ya en az bin 260 gün prim ödediğinizde 48 yaşını dolduracağınız 05.09.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.


SSK sigortalılığına başladıktan sonra işvereniniz aracılığıyla başvuracağınız Maliye’nin yönlendirmesiyle gideceğiniz yetkili hastaneden en az %40 oranında özürlü olduğunuzu belgeleyebilirseniz, vergi indirim hakkına sahip olur ve özürlü statüsünden emekliliğe hak kazanabilirsiniz. Bu durumda bin 260 günün sonunda yaşa bağlı olmaksızın emekli olabilirsiniz.